Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny25. 8. 2021 16:28

Hotelnictví ožívá, úplný návrat k normálu však není na pořadu dne

Český startup Mews, který vyvíjí komplexní platformu pro management hotelů, poodkryl pokličku zotavování hotelů po lockdownech. Software Mews využívá přes 2 000 hotelů po celém světě, v nejhorším bodě pandemie jich bylo uzavřených přes 60 %, Česko na tom bylo ještě hůř. Nyní už má otevřeno 86 % hotelů a vrací se i zahraniční turisté. Mews zároveň zaznamenalo dosud největší objem zaplacených peněz za ubytování v jednom dni. Částka 4 miliony eur (přes 102 milionů korun) překonala dosavadní rekord ze Silvestra v roce 2019 hned o 1 milion eur (přes 25 milionů korun). Vyhráno však hotely nemají, hodně záleží na obnovení pracovních cest.

Tomáš Gajdošík autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Aktuální trend vypadá velmi povzbudivě. 86 % hotelů využívajících platformu Mews už je v provozu a počet zavřených hotelů rapidně klesá. Stejně tak poměrně rychle roste i obsazenost hotelů. Ta se globálně pohybuje kolem 48 %, přičemž očekáváme, že růst se zastaví někde kolem 55 % – zhruba tam se pohybují hotely ve Spojených státech, které jsou podstatně více proočkovány a bez zásadnějších opatření,“ komentuje oživování hotelnictví po celém světě Matthijs Welle, CEO českého startupu.

Lidé řeší ubytování na poslední chvíli

Oživení poptávky po ubytování je zřetelné i z placení ubytování, které platforma Mews taktéž obstarává. V pátek 16. července platforma překonala svůj bývalý rekord ze Silvestra 2019 v objemu zaplacených peněz za jeden den. „Aktuální rekord je 4 miliony eur, ale rekordy padají téměř každý pátek. Je to dané tím, že už jsme v polovině léta a lidé dlouhou dobu naplánování dovolené odkládali kvůli nejistotě spojené s pandemií. Nyní se tím však všichni intenzivně zabývají a platby se nám tak více koncentrují do stejných dní,“ vysvětluje Welle.

Že lidé řeší dovolenou co nejkratší dobu před odjezdem, je patrné i z dat o rezervacích. V některých zemích, jako je Francie, se rezervační okno smrsklo průměrně na 36 dní, v Latinské Americe na 32 dní, v Itálii a jižní Evropě na 39 dní a v severní Americe dokonce na 28 dní. Lidé se obávají náhlých změn v protiepidemických opatřeních v jednotlivých zemích i při přeshraničním cestování, a proto odkládají rezervaci ubytování co nejblíže samotnému pobytu.

Budoucnost závisí na korporátních zákaznících

Z dat společnosti Mews lze vyčíst také pozitivní trendy ve složení ubytovaných hostů. „Za normálních okolností bývají 3 z 5 rezervací ze zahraničí. Během pandemie se podíl zahraničních hostů propadl na 1 z 5 kvůli omezenému cestování přes hranice. V posledních týdnech se však trend otočil a jejich podíl stabilně roste na dnešních zhruba 40 %. To je dobrá zpráva, a to zejména pro země jako Česko, které jsou na zahraničních turistech vysoce závislé, a pandemie na ně proto dopadla obzvláště těžce,“ popisuje význam zahraničních hostů Welle.

Jak však sám Welle přiznává, hotely zdaleka nejsou z nejhoršího venku. Klíčoví pro ně totiž budou korporátní zákazníci na obchodních cestách – kdy a jestli se vůbec vrátí, však nikdo neví. „Letní měsíce jsou spíše výjimkou v tom, že většinu hostů tvoří turisté na dovolené. Zbytek roku tvoří hlavní osazenstvo hotelů korporátní zákazníci. Většina hotelů tak nervózně podupává a čeká, jak to v září bude vypadat. Vrátí se korporátní hosté? Nebo pracovní cesty už navždy nahradí videokonference? Bude další vlna pandemie? To nikdo neví. Léto však zatím vypadá nadějně,“ říká CEO Mews.

Hotely se chtějí se stát místem pro setkávání

Pozitivní trendy však pozorují nejen hotely, ale i samotný Mews. Přestože na hotelech do značné míry závisí, během pandemie český scaleup paradoxně vyrostl o 50 %. Provozovatelé hotelů totiž za zavřenými dveřmi investovali do rekonstrukcí pokojů i svého přístupu k administrativě hotelu.

„Pro mnoho hotelů byla pandemie budíčkem pro zahájení digitalizace. I řada velkých hotelových sítí zjistila, že neumí spravovat své systémy vzdáleně. Proto investovali do služeb, jako je ta naše, a nyní jsou schopni spravovat celý hotel online. Zároveň se hotely chtějí stát místem, kde se lidé budou potkávat, nejen přespávat. Mnoho z nich zvažuje nebo už realizuje výstavbu například konferenčních místností,“ popisuje změny v přístupu hotelů Richard Valtr, zakladatel Mews.

„Mews s hotely drží krok a už testujeme samostatnou správu a rezervace konferenčních místností. Tento trend podle nás bude pokračovat, a proto do něj investujeme. Zároveň jsme se během pandemie rozhodli více zaměřit na partnerství s velkými hotelovými sítěmi a vyladili jsme proces online onboardingu nových partnerů. Nyní celé zaškolení zvládáme kompletně online a odpadly nám tak významné časové a finanční náklady na on-site zaškolování po celém světě,“ uzavírá Valtr.

Články autora Tomáš Gajdošík

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Ceny bytů poletí vzhůru, říkají developeři

A její ředitel, Michal Vacek říká: „Na základě...

Předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský k...

Téměř dva roky trvající pokles poptávky je u...

V případě Prahy se pro první pololetí čeká,...

Ceny rezidenčních nemovitostí se v průběhu roku opět...

„Pro zachování kvalitní výstavby, investic do nových technologií...

A Miroslav Zetek, člen představenstva pro řízení obchodu...

Údaje vycházejí ze Studie developerských společností H1/2024 zpracované...

Analýzy
Lidé míří za gastro zážitky, i když stojí víc

Souhrnné tržby gastro podniků dosáhly za první kvartál...

Restaurace svými tržbami odpovídají průměru celého gastra. Ovšem...

Zatímco v roce 2019 tvořily prodeje hlavních jídel během...

Průměrná obědová útrata v restauraci je nyní 224...

Podíváme-li se pouze na období posledních týdnů, je...

„Velikonoce letos opravdu zafungovaly dokonale. Moje rada provozovatelům...

V úvodu jara se nejvíc dařilo podnikům ve Středočeském...

V podstatě to ilustruje vývoj v celém prvním čtvrtletí, kde...

„Důvody, proč tomu tak bylo, můžeme jen odhadovat....

Analýzy
Češi nechtějí odejít za prací do zahraničí

Důležitou roli při rozhodování ale hraje rodina –...

Lidé jsou nejvíce otevřeni přestěhovat se za prací...

V Česku a Severním Makedonii je téměř polovina...

Důležitým faktorem při zvažování konkrétní nabídky není jen...

„První tři země v Evropě, do kterých to...

Ve střední Evropě, na Balkáně a v regionech...

Naopak největší překážkou práce v zahraničí je dlouhodobé...

Poskytovatel náborových služeb Alma Career uskutečnil průzkum ve...