Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny8. 12. 2021 14:43

DAKO-CZ mezi pěti nejlepšími českými firmami

Roky prosperity a raketového růstu přinášejí společnosti DAKO-CZ uznání a úspěchy. Třemošnický výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla získal v letošním roce ocenění Firma roku Pardubického kraje a neztratil se ani v celorepublikovém finále soutěže. V konkurenci nejlepších firem ze všech 14 regionů České republiky se DAKO-CZ dostalo do superfinále mezi pět nejúspěšnějších firem. Kromě toho se firma kvalifikovala do finále v anketě Ocenění českých exportérů.

Jaroslav Martínek Jaroslav Martínek autor

Vystudovaný ekolog v průběhu doktorského studia od základu změnil svůj život – na příštích deset let se stal sportovním novinářem. Nejprve působil jako šéfredaktor webu hokej.cz, následně na webu idnes.cz v rámci vydavatelství Mafra. Po založení rodiny přestoupil na stranu public relations a začal se věnovat mediální komunikaci klientů zejména v oblasti strojírenství, finančnictví a energetiky. Pracuje v agentuře PP Partners Prague.

Foto: DAKO-CZ Foto: DAKO-CZ

Společnost DAKO-CZ, jež si letos připomněla 205 let od svého založení, v roce 2019 poprvé prolomila hranici miliardového obratu. V rychlém růstu od té doby pokračuje a loňský rekord v letošním roce opět překoná. Díky zakázkové naplněnosti dnes zaměstnává šest set lidí, což je nejvíce v její bohaté historii. V příštím roce se naplno rozjede nový montážní závod v Ostravě se stovkou zaměstnanců, kam DAKO-CZ přesune část výroby, zejména té, jež je určená na dynamicky se rozvíjející indický trh.

„Jako firma skutečně prožíváme mimořádně úspěšné roky, kdy jsme zakázkově naplnění, vzhledem k masivním investicím se nám daří navyšovat výrobní kapacity společnosti a generovat každoročně vyšší obraty. Díky ukázněnosti našich zaměstnanců se nám dařilo a daří plnit zakázky navzdory omezením, jež přinesla koronavirová pandemie, během níž jsme ani na den nepřerušili naši produkci,“ říká Jaromír Štverák, člen představenstva a ředitel pro jakost DAKO-CZ, který firmu na pražském finále soutěže Firma roku reprezentoval.

DAKO-CZ

Společnost je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s více než 205letou tradicí. Firma s ročním obratem převyšujícím jednu miliardu korun, na kterém se ze 75 % podílí zahraniční zakázky, sídlí v Třemošnici ve východních Čechách. Vlastníkem společnosti je skupina Czechoslovak Group.

DAKO-CZ dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje. Kromě společností Siemens Mobility a Stadler Rail Group patří mezi významné odběratele produktů společnosti DAKO-CZ například též Tatravagónka Poprad a.s. či Škoda Transportation a.s. Kolejová vozidla s brzdovými systémy či komponenty DAKO jsou provozována nejen v Evropě, ale také například v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii, Alžírsku a Saudské Arábii, kde spolupracuje se světovými výrobci kolejových vozidel a provozovateli kolejové dopravy. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm. DAKO-CZ se kromě výroby věnuje též vývoji brzdových systémů a jejich následnému servisu.

V roce 2020 otevřelo DAKO-CZ ve svých prostorách nové servisní středisko. Vzhledem k zakázkové naplněnosti rozšířila společnost v roce 2020 výrobní halu a kompletně inovovala logistiku, čímž došlo k významnému navýšení výrobní kapacity. V roce 2020 zahájilo DAKO-CZ dodávky pro nového zákazníka, španělskou společnost TALGO, konkrétně pro její soupravy určené pro Egypt. Další zakázky mířily například do Polska, Slovinska, Rakouska či Indie. V roce 2020 se DAKO-CZ umístilo na druhém místě soutěže Firma roku Pardubického kraje, v roce 2021 již soutěž vyhrála.

Třemošnická společnost se soutěže Firma roku Pardubického kraje premiérově zúčastnila v minulém roce a hned se umístila na druhé příčce, letošní druhou účast již proměnila ve vítězství a postoupila do celostátního finále, jež se konalo 7. prosince v Praze na Žofíně. Zde se v konkurenci 14 vítězů z jednotlivých regionů neztratila, postoupila do superfinále mezi pět nejlepších. Na pódiu se tak zástupci DAKO-CZ ocitli spolu s těmi nejlepšími: vítězné společnosti Phonexia z Brna, jablonecké firmy EcoGlass, středočeské Varistar a společnosti Kovosreal z Ústí nad Labem.

„Když jsme na začátku listopadu slavili ve společnosti našich tuzemských i zahraničních zákazníků a obchodních partnerů 205 let od založení naší společnosti, náš titul Firma roku Pardubického kraje mezi pozvanými hosty silně rezonoval. Ptali se, jak mohou přispět k tomu, abychom uspěli i v celorepublikovém finále. Říkali jsme, že nám nejvíce přispívají už tím, že se při našem podnikání můžeme opřít o vzájemnou spolupráci. Věřím, že nám ve finále drželi palce,“ říká Jana Kavalír, manažerka marketingu DAKO-CZ.

DAKO-CZ je jedním ze tří světových výrobců brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla na světě, jediný v České republice. Dodává své produkty předním světovým výrobcům v čele se společnostmi Siemens, Stadler či Tatravagónka Poprad. Kromě nákladní a osobní železniční dopravy se soustředí též na tramvaje a soupravy metra. Většina produkce společnosti směřuje na export, i proto se logicky přihlásila do soutěže exportér roku.

Úspěšná účast v obou soutěžích je pěknou tečkou za dalším povedeným rokem, jemuž kromě úspěšné reprezentace na Firmě roku a finálové účasti v Ocenění českých exportérů vévodí získání zakázky století: dodávky brzdových komponent na soupravy metra Siemens určené pro londýnské metro, konkrétně linku Piccadilly Line. Pokud se podaří uplatnit všechny předjednané opce, může jít až o miliardovou zakázku, která firmě z úpatí Železných hor poskytne práci na další desítky let. Od roku 2021 je jediným akcionářem společnosti průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group.

Články autora Jaroslav Martínek

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...