Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny20. 4. 2022 10:00

Co jsou Češi ochotní obětovat pro klima?

Klimatickou změnu nelze popřít, evropská politika v poslední době ale působí tak, že chce všechny křivdy páchané na životním prostředí odčinit obrazně řečeno ze dne na den. V praxi ale ambiciózní plány, které reagují na změny, které logicky překračují hranice EU, naráží na to, nakolik je myslíme vážně a nakolik jsou realizovatelné, ale také na to, co jsou lidé ochotni pro klima obětovat.

Vladimír Dlouhý Vladimír Dlouhý autor

prezident HK ČR

Foto: Shutterstock.com Lepší budoucnost není zadarmo Foto: Shutterstock.com

I během pandemie covidu si přitom lidé nemohli nevšimnout absurdit, které těmto ambicím uštědřili ránu. V době, kdy se v EU mluví o nutnosti omezit neekologické chování, aby byly zbrzděny klimatické změny, do ostravských hutí a tepláren se začalo vozit uhlí až z Austrálie. A nebe křižovala prázdná letadla, jež za sebou nechávala značnou uhlíkovou stopu. Jen kvůli kontinentálnímu pravidlu, že letecké společnosti mohou ztratit nepoužívané letecké sloty, tedy dobu přidělenou správou letišť a řízeními letového provozu pro pravidelné přílety a odlety.

Válka na Ukrajině ukázala, nakolik jsme dnes nesoběstační a závislí na některých zemích. Ale i to, že to nedokážeme změnit lusknutím prstu.

Klimatická politika EU stanovuje přísné cíle zejména pro ty členské státy, jejichž ekonomika je dosud značně závislá na fosilních zdrojích energie, a to je i příklad České republiky. Faktem totiž je, že Česká republika je na přírodní obnovitelné zdroje, jako je voda, vítr nebo slunce, chudá. Nahradit uhlí tak pro nás bude bolestnější než pro jiné země. Zaplatíme za to více, protože v minulosti jsme zdědili energetiku založenou právě na těžbě uhlí a jaderných elektrárnách. Naše ekonomické i širší celospolečenské náklady budou proto mnohem vyšší oproti řadě západních a severských zemí, jež jsou na fosilních palivech již nyní závislé daleko méně. Nutno dodat, že počasí neporučíme, a když vítr nefouká a slunce nesvítí, i v Německu s obřím arzenálem větrných elektráren musí zvýšit výrobu elektřiny spalováním uhlí v uhelných elektrárnách, aby uspokojila poptávku domácností a firem.

Zajímalo mě, co jsou Češi ochotni pro klima obětovat. Bez toho, aniž bychom něco neobětovali, ke zpomalení klimatických změn nedojde. Na druhou stranu ale nikdo z nás si nepřeje ještě dramatičtější zvyšování cen a chudnutí obyvatelstva. Odmítáme i bankroty podniků a firem, které nám dávají smysluplnou práci a obživu. A nechceme ani dopustit, aby došlo k masivním přesunům výroby a průmyslu mimo Evropu jen kvůli malování nazeleno.

Možná že více než nerealistické plány, napsané evropskými byrokraty, přírodě pomůže individuální odpovědnost lidí za životní prostředí. Uvědomění, že módní trend elektroaut je fikcí, pokud je dobíjíme elektřinou vyrobenou z uhlí. Nebo že sami lidé můžou přispět jednoduchým tříděním odpadu, snížením teploty topení či vypínáním spotřebičů ze zásuvky.

Jinými slovy, nezlehčujme klimatickou změnu, ale používejme vlastní rozum.  A také rozumně využijme možnosti, které máme. Třeba i peníze z evropského Modernizačního fondu, který umožní, aby 150 miliard korun putovalo v následujících deseti letech na zelené projekty, které mají výrazně snížit závislost naší země na spalování uhlí a urychlit přechod k čistým zdrojům energie.

Podporujme ale i přístup k financování rozvoje a využití nových technologií, především pro malé a střední podniky. Odpovědnost za klima máme všichni, stejně jako za budoucí blahobyt naší země a za její postavení ve světě.

Co tedy Češi jsou ochotní obětovat pro klima? V jakých krocích vidí smysl a v jakých zase méně? A nakolik se liší od toho, co vyzdvihuje EU?

Do ankety Hospodářské komory se zapojily skoro čtyři tisíce lidí. Už to naznačuje dobrou zprávu, že lidem není životní prostředí, v němž žijí, lhostejné, a že o dopadech cestách k čistšímu ovzduší bez škodlivin a klimatických změnách přemýšlejí.

Devět z deseti Čechů, Moravanů a Slezanů naprosto jednoznačně vidí smysl v zateplování budov. Pětina z těchto lidí plánuje do takových změn i investovat. Je to logické. Zateplením domu se může uspořit i polovina nákladů na vytápění. Šetří se výdaje domácností, není třeba tolik spalovat uhlí, šetří se provoz elektráren i životní prostředí.

Za neméně důležité ale označují, aby lidé svoje staré oblečení, nábytek a spotřebiče nevyhazovali a dali je k dalšímu využití. Ze všech respondentů tyto kroky plánovala učinit čtvrtina z nich. Tento názor zesílil v souvislosti s uprchlickou vlnou kvůli válce na Ukrajině. I to přece dává smysl. Nepotřebné věci nekončí na skládkách, ale třeba v bazaru. Nemusíte přitom být ani freeganem, tedy člověkem, který hledá nějaké ty poklady u kontejnerů nebo na smetištích. Moderní freegani už nejsou podivíny, jsou mnohdy dobře situovaní a vzdělaní lidé, kteří prostě jen chtějí snížit ekologické dopady svého životního stylu.

A co dál? Lidé klimatu pomůžou, alespoň jsou o tom přesvědčeni Češi, když budou nakupovat potraviny bez obalu (76 % respondentů) nebo instalovat solární panely na střechu (75 %). Oceňuji vládní snahu rehabilitovat fotovoltaiku. Bude muset ale přesvědčit veřejnost, že z ní nezbohatnou jen další solární baroni. Paradoxně nejméně často uvádí, že smysl vidí v pořizování si elektrovozidla do domácnosti, překážkou je v tuto chvíli hlavně cena.

Neméně zajímavé jsou výsledky u ceny energií. Více než třetina lidí akceptuje vyšší ceny energií jako cenu za ochranu klimatu. Skoro polovina lidí je ale proti tomu a smysl v tom nevidí, preferují totiž jiné kroky k ochraně klimatu než tento. Že by si lidé možná uvědomovali, že za vyššími cenami energií není zdaleka koronakrize, ale právě i ochrana klimatu?

Výsledky ankety

Články autora Vladimír Dlouhý

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Perspektivy a výzvy digitalizace ve stavebnictví

„Češi mají specifickou náturu a podle mých zkušeností...

„Zdá se, že všichni odborníci napříč segmenty stavebnictví...

Celkem 8 z 15 zemí považuje za hlavní...

Míra očekávaného růstu se mezi analyzovanými zeměmi liší....

Tyto investice budou podle výsledků průzkumu mířit hlavně...

„Ačkoliv odborníci z různých zemí mají lehce odlišné...

Spektrum benefitů spojených s rozmachem digitalizace ve stavebnictví...

Nezařazené
V europarlamentu zasednou čeští podnikatelé

Evropský parlament podniků (EPE) je největší akcí na...

Česká delegace absolvuje dvoudenní program ve dnech 13....

Podnikatelé si náklady cesty hradí ze svých prostředků.

Nezařazené
Čínský omyl a německý trh práce

Globálnímu vzestupu Číny nahrálo několik špatných předpokladů. Ano,...

Může za to zpomalení ekonomiky, tedy kombinace covidu...

Takže i díky slabé čínské poptávce jsme se...

Pryč od aut. Počet nově vytvořených pracovních míst...

Zkombinujme auta, Německo a trh práce: Tesla na...