Sobota 22. června 2024
ikona hodiny27. 9. 2022 07:57

Francie bude na Strojíráku rekordní, představí 25 firem

Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) se stala jedním z partnerů Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 4. do 7. října 2022. Na brněnském výstavišti bude mít rekordní zastoupení za posledních 20 let – v 5 pavilonech představí celkem 25 firem. Zároveň je organizátorem panelové diskuse na téma udržitelného rozvoje a energetických úspor. Strategickým partnerem veletrhu je  druhý ekonomicky nejsilnější francouzský region Auvergne-Rhône-Alpes.

Milan Matyáš Deutsch autor

Foto: FČOK Francie na, MSV 2019 Foto: FČOK

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu chceme prezentovat Francii, která je 4. největším zákazníkem a 7. největším dodavatelem České republiky, jako jednoho z klíčových obchodních partnerů. Naše účast bude přitom největší za posledních 20 let a přispěje k tomu také čestný host – francouzský region Auvergne-Rhône-Alpes, který představuje pro české firmy atraktivní obchodní příležitost díky druhému nejvyššímu HDP ve Francii,” uvedl Michal Macko, ředitel Francouzsko-české obchodní komory.

Na francouzský dovoz z České republiky připadá 38 % automobilového průmyslu (vozidla + vybavení) a 30 % mechanického, elektrického, elektronického a počítačového vybavení. Automobilový průmysl se na francouzském vývozu do České republiky podílí téměř 15 % a odvětví mechanická, elektrická, elektronická a počítačová zařízení pak 25 %.

Francouzsko-česká obchodní komora a LeBooster

Je členem mezinárodní sítě 126 francouzských obchodních komor ve světě CCI France International. Již 25 let je nezávislou organizací, která se stoprocentně samofinancuje a reprezentuje podnikatelskou komunitu více než 280 členských firem v České republice. Členské firmy zaměstnávají přes 78 000 lidí a dosahují v České republice obratu přes 163 miliard korun. Komora se zaměřuje na několik klíčových oblastí, kterými jsou podpora podnikání členů a vytváření nových obchodních příležitostí, informování a zviditelnění členů v rámci komunity i navenek, setkávání zástupců firem skrze profesní kluby a další příležitosti pro networking. Jednou z klíčových rolí komory je podpora vstupu francouzských firem na český trh, ať již formou investic, akvizic nebo francouzského exportu zboží a služeb. Tyto aktivity probíhají pod značkou “LeBooster” a zahrnují studie a analýzy trhu, benchmarking, nábor nových zaměstnanců, zakládání poboček a účetní a daňovou správu.  Ročně takto komora pomůže v průměru 60 firmám.

Francouzský pavilon na veletrhu reprezentuje špičkovou francouzskou kvalitu a francouzské know-how. 25 vystavujících firem z různých oborů představí svá řešení , která jsou příkladem francouzské kvality v oblasti průmyslu 4.0 a inovací. Jedním ze zajímavých vystavovatelů bude např. firma Isitec International, která se specializuje na digitalizaci, průmysl 4.0 a umělou inteligenci. Společnost začala s automatizací systémů pro francouzskou poštu a poté tyto služby rozvinula v logistických platformách elektronického obchodu. Vzhledem k tomu, že Česká republika je průmyslově vyspělou zemí, a také díky její geografické poloze, se majitelé rozhodli investovat právě zde. Mezi vystavovateli bude také vítěz Cen Francouzsko-české obchodní komory, rodinná firma a úspěšný exportér do České republiky ABI Profils.

Partner letošního veletrhu, francouzský region Auvergne-Rhône-Alpes, má druhé největší HDP Francie ve výši přes 250 miliard eur, 8 milionů obyvatel, 70 000 nově založených firem každý rok a významný podíl pracovních míst v průmyslu. Zároveň se jedná o druhý největší turistický region Francie. Zahajovacího koktejlu francouzské expozice na stánku V27 se zúčastní viceprezident regionu Auvergne-Rhône-Alpes Philippe Meunier.

Zástupce médií zve FČOK na následující události v rámci MSV 2022:

  • Francouzsko-české fórum na téma udržitelného průmyslu a energetické účinnosti, pořádá FČOK spolu se Svazem průmyslu a dopravy
    • Administrativní budova BVV, kinosál 102, 5. 10. 2022 – 13:00 – 15:00.
  • Slavnostní zahajovací koktejl Francouzské expozice s prezentací produktů regionu Auvergne-Rhône-Alpes
    • Stánek V33, 5. 10. 2022 16:00.
  • Individuální návštěvy stánku FČOK v pavilonu V27

FČOK také v rámci svého dlouhodobého projektu Sustainaible Business Forum uspořádá spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR a za podpory Komerční banky, společností Manutan, Schneider Electric, TotalEnergies a Veolia, panelovou diskusi na téma udržitelného průmyslu a energetické účinnosti.

„V rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu, který považujeme za jednu z klíčových událostí v oblasti inovativního průmyslu, se chceme také zaměřit na aktuální ekonomickou situaci v kontextu rostoucích cen energií a inflace. Na panelové diskusi k udržitelnému podnikání zveřejníme závěry průzkumu mezi našimi členskými firmami, který zjišťoval konkrétní dopady na jejich plány, případná úsporná opatření a očekávání v oblasti vládní podpory. Zároveń zde budeme prezentovat konkrétní příklady inovací v energetických úsporách a udržitelném podnikání,”  uvedl Roland Bourgeois, předseda správní rady FČOK.

„Účast Auvergne-Rhône-Alpes, předního francouzského průmyslového kraje, na veletrhu MSV v Brně odráží snahu tohoto regionu podporovat, v úzké spolupráci s Team France Export, své podniky v jejich mezinárodním rozvoji s cílem usnadnit a podpořit uzavírání nových obchodních a průmyslových partnerství. Veletrh MSV je vyhlášený svou dynamikou v oblasti technologických a IT inovací. A region Auvergne-Rhône-Alpes pro české a středoevropské firmy představuje investiční příležitosti. Coby nejvýznamnější průmyslový zaměstnavatel ve Francii podporuje průmyslové firmy a dodavatele průmyslových služeb v každé fázi jejich podnikání na novém teritoriu. Díky Team France Export a agentuře pro hospodářský rozvoj Invest in Auvergne-Rhône-Alpes mohou podniky v regionu využívat řady služeb, jako je např. podpora při zakládání nebo rozvoji firmy ve Francii, individuální studie o dostupné finanční podpoře, pomoc při navázání kontaktů s dalšími podniky pro rychlejší začlenění do ekosystému či vyhledání ideální lokality pro založení podniku,” uvedl Philippe Meunier vice-prezident pro mezinárodní vztahy, regionu Auvergne-Rhône-Alpes

Mezinárodního strojírenského veletrhu, který je považován za nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě a který je často označován za Hannoverský veletrh střední Evropy, se letos zúčastní přes 1200 vystavovatelů z 41 zemí. Firmy se budou prezentovat celkem v 8 pavilonech.

Články autora Milan Matyáš Deutsch

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Aktuality
V Praze se konal největší bitcoinový festival v Evropě

V Praze během svého vystoupení mimo jiné představil 21...

Češi si bitcoin opravdu velmi oblíbili. K více...