Středa 28. února 2024
ikona hodiny5. 10. 2022 07:18

Podepsal ministr Nekula pracovní smlouvu s Agrofertem?

Na poslední chvíli protlačené pozměňovací návrhy zákona o významné tržní síle jdou na ruku zájmům Agrofertu a řada malých dodavatelů se kvůli dohodě Nekula – Faltýnek dostane do existenčních problémů.

Martin Pitro autor

Foto: Shutterstock.com Nekula zaměstnancem Faltýnka? Foto: Shutterstock.com

V poslední zářijový den byla přijata novela zákona o významné tržní síle, kerá poškozuje kvůli na poslední chvíli prosazeným pozměňovacím návrhům z dílny Jaroslava Faltýnka zájmy malých dodavatelů a bezprecedentně zvýhodňuje agrokoncern Agrofert. Směřuje tak naprosto proti původnímu záměru zákona, který měl chránit malé a slabší firmy před tržní silou velkých a silnějších společností. Navíc v období ekonomické krize, kdy musí být hlavním zájmem státu podporovat podnikání a snižovat náklady na fungování, vytváří další byrokratickou zátěž a výrazně komplikuje situaci podnikatelů.

„Poloutajovaný postup ministra Nekuly a jeho úzká spolupráce s Jaroslavem Faltýnkem působí, jako by se pan ministr stal zaměstnancem Agrofertu. Ministrem Nekulou a Jaroslavem Faltýnkem protlačené pozměňovací návrhy znamenají, že Agrofert bude vyjmout z byrokratické regulace zákona o významné tržní síle, takže odběratelé budou motivováni k tomu, aby jednoduše obchodovali s Agrofertem místo toho, aby uzavírali složité smlouvy s menšími dodavateli. Vládní koalice v předvolební kampani slibovala deagrofertizaci České republiky, ale ve skutečnosti Agrofertu pomocí své parlamentní většiny přihrává stovky milionů korun,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „Nejsmutnější na spolupráci Nekula – Faltýnek je to, že se jejich obětí stanou malí zemědělci a potravináři, které měl zákon chránit.“ 

Jaké Faltýnkovy pozměňující návrhy se do novely narychlo dostaly?

Pozměňovací návrh, na jehož základě ze zákona unikne skupina Agrofert. Tento návrh, který se navzdory požadavku směrnice EP a Rady (EU) 2019/633 o nekalých obchodních praktikách znovu vrací k absolutní koncepci vymezení významné tržní síly (VTS): Významnou tržní sílu má pouze odběratel, jehož roční obrat na území ČR přesáhne 5 miliard Kč. Co to v reálu znamená? Při přijetí konceptu vymezení VTS spočívající v porovnání obratů dvou subjektů by se při překročení obratové hranice 5 miliard Kč ze strany dodavatele i odběratele nevztahoval ZVTS pouze na skupinu Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše. Jiný takový subjekt v ČR není.

Pozměňovací návrh, který zavádí dobu garantované platnosti kupní ceny – minimálně na dva měsíce. Co se stane, když bude pokračovat růst fixních nákladů a obchodník zafixuje cenu? Dodavatel zaplatí náklady, ale nedostane za výrobky víc. Opravdu to tak ministerstvo zemědělství chce?

Pozměňovací návrh, který absurdně řeší či spíše neřeší nepravdivé uvedení země nebo místa původu zemědělských produktů. Zemědělský dodavatel XY nakoupí cherry rajčata v Maroku, ale bude je vydávat za česká. Podle stávající novely bude vše v pořádku. Tato „česká rajčata“ od zemědělské firmy nakoupí kterýkoli obchodní řetězec a v dobré vůli, podle dokladů od společnosti XY, je bude nabízet jako české zboží. Pak ale přijde kontrola, která zjistí, že rajčata jsou marocká, a nikoli česká. Kdo bude viníkem? Podle dohody Nekula – Faltýnek obchod. A ve společnosti XY? Tam se počítají zisky…

Pozměňovací návrh, který zavádí povinnost pro odběratele s VTS poskytnout za slevu přiměřené protiplnění. Jedná se o praxí opakovaně prověřený nesmysl. Sleva je sleva a žádný nárok na protiplnění nevzniká. Až si budete kupovat auto a vyjednáte si slevu, budete souhlasit s požadavkem prodejce, že budete jako protihodnotu za slevu měsíc mýt podlahu v autosalonu?

Svaz obchodu a cestovního ruchu takovou novelu jednoznačně odmítá.

Články autora Martin Pitro

Nejnovější články

Aktuality
Eviden ocení nejlepší počiny mladých vědců

„Na Cenu Josepha Fouriera se vždy velmi těšíme....

Své studenty mohou do soutěže přihlásit všechny výzkumné...

„Ačkoliv by někdo mohl říci, že ocenění se...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...

Expertní pohled
Cena zlata prošla korekcí. Jedná se o příležitost?

Po dosažení nejvyšší míry inflace ve výši 9,1...

Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...