×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Středa 7. prosince 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Podepsal ministr Nekula pracovní smlouvu s Agrofertem?

Na poslední chvíli protlačené pozměňovací návrhy zákona o významné tržní síle jdou na ruku zájmům Agrofertu a řada malých dodavatelů se kvůli dohodě Nekula – Faltýnek dostane do existenčních problémů.

Martin Pitro ikona hodiny5. 10. 2022 07:18
Foto: Shutterstock.com Nekula zaměstnancem Faltýnka? Foto: Shutterstock.com

V poslední zářijový den byla přijata novela zákona o významné tržní síle, kerá poškozuje kvůli na poslední chvíli prosazeným pozměňovacím návrhům z dílny Jaroslava Faltýnka zájmy malých dodavatelů a bezprecedentně zvýhodňuje agrokoncern Agrofert. Směřuje tak naprosto proti původnímu záměru zákona, který měl chránit malé a slabší firmy před tržní silou velkých a silnějších společností. Navíc v období ekonomické krize, kdy musí být hlavním zájmem státu podporovat podnikání a snižovat náklady na fungování, vytváří další byrokratickou zátěž a výrazně komplikuje situaci podnikatelů.

„Poloutajovaný postup ministra Nekuly a jeho úzká spolupráce s Jaroslavem Faltýnkem působí, jako by se pan ministr stal zaměstnancem Agrofertu. Ministrem Nekulou a Jaroslavem Faltýnkem protlačené pozměňovací návrhy znamenají, že Agrofert bude vyjmout z byrokratické regulace zákona o významné tržní síle, takže odběratelé budou motivováni k tomu, aby jednoduše obchodovali s Agrofertem místo toho, aby uzavírali složité smlouvy s menšími dodavateli. Vládní koalice v předvolební kampani slibovala deagrofertizaci České republiky, ale ve skutečnosti Agrofertu pomocí své parlamentní většiny přihrává stovky milionů korun,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a dodal: „Nejsmutnější na spolupráci Nekula – Faltýnek je to, že se jejich obětí stanou malí zemědělci a potravináři, které měl zákon chránit.“ 

Jaké Faltýnkovy pozměňující návrhy se do novely narychlo dostaly?

Pozměňovací návrh, na jehož základě ze zákona unikne skupina Agrofert. Tento návrh, který se navzdory požadavku směrnice EP a Rady (EU) 2019/633 o nekalých obchodních praktikách znovu vrací k absolutní koncepci vymezení významné tržní síly (VTS): Významnou tržní sílu má pouze odběratel, jehož roční obrat na území ČR přesáhne 5 miliard Kč. Co to v reálu znamená? Při přijetí konceptu vymezení VTS spočívající v porovnání obratů dvou subjektů by se při překročení obratové hranice 5 miliard Kč ze strany dodavatele i odběratele nevztahoval ZVTS pouze na skupinu Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše. Jiný takový subjekt v ČR není.

Pozměňovací návrh, který zavádí dobu garantované platnosti kupní ceny – minimálně na dva měsíce. Co se stane, když bude pokračovat růst fixních nákladů a obchodník zafixuje cenu? Dodavatel zaplatí náklady, ale nedostane za výrobky víc. Opravdu to tak ministerstvo zemědělství chce?

Pozměňovací návrh, který absurdně řeší či spíše neřeší nepravdivé uvedení země nebo místa původu zemědělských produktů. Zemědělský dodavatel XY nakoupí cherry rajčata v Maroku, ale bude je vydávat za česká. Podle stávající novely bude vše v pořádku. Tato „česká rajčata“ od zemědělské firmy nakoupí kterýkoli obchodní řetězec a v dobré vůli, podle dokladů od společnosti XY, je bude nabízet jako české zboží. Pak ale přijde kontrola, která zjistí, že rajčata jsou marocká, a nikoli česká. Kdo bude viníkem? Podle dohody Nekula – Faltýnek obchod. A ve společnosti XY? Tam se počítají zisky…

Pozměňovací návrh, který zavádí povinnost pro odběratele s VTS poskytnout za slevu přiměřené protiplnění. Jedná se o praxí opakovaně prověřený nesmysl. Sleva je sleva a žádný nárok na protiplnění nevzniká. Až si budete kupovat auto a vyjednáte si slevu, budete souhlasit s požadavkem prodejce, že budete jako protihodnotu za slevu měsíc mýt podlahu v autosalonu?

Svaz obchodu a cestovního ruchu takovou novelu jednoznačně odmítá.

Nejnovější články

Aktuality
Jednejte s cizinci bez problémů. Ve svém jazyce

TAP2U je aplikace, která spojuje ty, kteří jsou...

Nápad vzešel z potřeby dorozumět se v rámci...

Expertní pohled
Jak dosáhnout stability cen energií v Česku?

Začátkem třetí dekády tohoto století bude Česká republika...

Komunitní sítě umožňují subjektům nakupovat nebo dodávat elektřinu...

Na trhu je mnoho menších i větších firem,...

Současný vývoj velkoobchodních cen elektřiny a jejich strmý...

Česko má největší poměr výroby elektřiny z uhlí...

Energetická koncepce založená na decentralizaci, zvýšené flexibilitě, inteligenci...

Analýzy ze Spořky
Kam se ztratila schopnost stavět rychle a efektivně?

Empire State Building byl nakonec dokončen před stanovaným...

Na druhé straně, aktéři, kteří se staví proti...

A kdeže jsme tedy ztratili tu rychlost a...

Nejnovější Aktivity HK ČR

Aktivity HK ČR
V Písku poděkovala Komora firmám, které pomáhají

Na píseckém podnikatelském fóru poděkovala Jihočeská hospodářská komora...

Podnikatelské fórum připravila na předposlední den v listopadu...

Pochvala za spolupráci zazněla i od Vladimíra Homoly,...

„Poděkování patří nejen těmto 13 členům Jhk. Podporu...

Názory
Odbory nepodporují zaměstnance s nejnižšími příjmy

Mzdy musí odrážet přínos pracovníka pro firmu ve...

Odboráři nechtějí akceptovat snahu Ministerstva práce a sociálních...

Asociace českých nábytkářů je prakticky od svého vzniku...

Aktivity HK ČR
Technologie pomáhají zvyšovat digitální kompetence žáků

Moderní technologie stále častěji pronikají do výuky na...

3D tisk už ale není jen záležitostí středních...