Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny25. 1. 2023 18:26

Svaz odpovídá ministru Nekulovi: inflaci tlumí řetězce

Za růstem cen stojí zemědělci a potravináři, kterým pomáháte k dalším miliardám na úkor zákazníků

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) považuje vyjádření ministra Nekuly, v němž obviňuje tuzemský obchod z nepřiměřeného růstu ceny cukru, za skandální a bude se bránit všemi dostupným prostředky. Ministr ve svých slovech projevil zásadní neznalost fungování trhu s cukrem, když obvinil řetězce z nepřiměřeného růstu ceny této komodity během podzimního období. Cena cukru se totiž stanovuje na základě pravidelných každoročních tendrů s platností jeden rok, přičemž tyto standardně probíhají na podzim každého roku. Během většiny celého roku 2022 obchodní řetězce držely nízkou cenu z roku 2021 bez ohledu na zvyšující se náklady související s logistikou a prodejem. Cenu upravily až poté, co ji loni na podzim masivně navýšili dodavatelé. Aby dosáhly nižší průměrné ceny, musely řetězce doplňovat své zásoby z dovozu.

Martin Pitro autor

Foto: Shutterstock.com Cukr je nad zlato, ne sůl! A kdo za to může??? Foto: Shutterstock.com

 

„Pultová cena cukru se odvíjí od dvou základních věcí. První jsou každoroční tendry, které stanoví dodavatelské ceny na jeden rok a které naposledy proběhly na podzim loňského roku. Na nabídkách dodavatelů cukru bylo jasně patrné, že se snaží výrazně navýšit své ceny, přičemž většina z nich požadovala růst až o 100 % v jasné snaze zneužít stávající inflační prostředí a podstatně si navýšit zisk. Toto extrémní navýšení dodavatelských cen obchodní řetězce kompenzují alespoň částečně tím, že cukr zařazují mnohem častěji do slevových akcí. V tomto režimu se ho v posledním období prodalo více než 70 procent, takže se každý, kdo sleduje nabídky slevových akcí, může vyhnout masivnímu zdražování ze strany dominantních dodavatelů cukru. I proto je použití ceníkových cen ministrem Nekulou v jakékoli statistice irelevantní, neboť zákazníci slevy na cukr pečlivě sledují a předzásobují se,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a doplnil: „Pokud pan ministr myslel své prohlášení vážně, znamená to jen dvě věci. Zaprvé zásadní neznalost fungování zemědělského a potravinářského trhu a zadruhé nelegální snahu o určování cen, navíc mimo ekonomickou realitu a ve snaze přihrát další masivní zisky velkým zemědělcům na úkor běžných občanů. Záměr ministra Nekuly určovat ceny potravin je podle právníků v rozporu se zákonem a budeme se proto muset obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Záleží také na občanech, aby posoudili, jestli je přihrávání dalších masivních zisků agrobaronům to, co od ministra této vlády očekávají.“

Graf: SOCR Graf: SOCR

Podle Českého statistického úřadu míra inflace v roce 2022 dosáhla 15,1 %, přičemž ceny potravin, nápojů a tabáku vzrostly jen o 12,9 %. Ceny dodávek v živočišné výrobě nicméně stouply o 24,4 % a ceny dodávek v rostlinné výrobě dokonce o 37,1 %. Je tedy na první pohled jasné, že primárním důvodem růstu cen potravin v ČR jsou podniky v gesci ministerstva zemědělství, které jsou navíc na rozdíl od obchodních řetězců příjemci miliardových dotací.

„Vyzývám ministra Nekulu, aby problém s růstem cen řešil u zdroje. Ochrana zájmu agrobaronů, od níž se zatím bohužel nepodařilo odstřihnout žádnému ministrovi zemědělství, pomáhá několika málo jednotlivcům a škodí spotřebitelům i trhu jako celku. Nemluvě o tom, že z miliardových zisků, které ministr Nekula přihrává agrobaronům, jsou mimo jiné financovány agresivní a lživé politické kampaně, což se neděje v žádné jiné evropské zemi,“ zakončil Tomáš Prouza.

Články autora Martin Pitro

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...