čtvrtek 5. prosince 2024
ikona hodiny 27. 10. 2022 14:13

V čem jsou vady vládního návrhu na novou daň

Vládní návrh na novou daň – v návrhu státního rozpočtu na rok 2023 se označuje jako daň z neočekávaného zisku – má hned několik vad.

Michal Skořepa Michal Skořepa autor

ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy

Foto: Shutterstock.com
Vládní návrh na novou daň má vady Foto: Shutterstock.com

Samozřejmě první úroveň námitek je taková, že snaha nějakou výši zisku označit za nadměrnou, neočekávanou a podobně je špatně jaksi zgruntu, principiálně. Je ale zřejmé, že většina nynější politické reprezentace tuto snahu neodmítá.

Sestupme tedy o stupeň níž, na úroveň námitek proti způsobu, jakým vláda navrhuje tuto daň počítat. Zde najdeme dvě základní vady.

První vadou je selektivnost: test nadměrnosti zisku je ve vládním návrhu uplatňován jen na několik vybraných sektorů, nikoli na celou ekonomiku v režimu padni komu padni. To vytváří v hlavách investorů (všech, nejen zahraničních) nejistotu: které firmy a podle jakého zjednodušeného klíče označí česká vláda (tato nebo kterákoli budoucí) jako přespříliš ziskové příště? Arbitrárnost založená jen na jednoduchých signálech – například že sazba na vkladech bank v ČNB je vysoká, a proto jsou zisky bankovního sektoru nyní nadměrné jistě mnohem víc než v jiných sektorech ekonomiky – musí každého investora zarazit.

Graf: ČS
Graf: ČS

Druhá vada se týká konstrukce testu nadměrnosti zisku: nebere v úvahu ani vývoj velikosti daného sektoru v čase, ani vývoj inflace a ani výkyvy ziskovosti v čase kvůli různým šokům. Pokud bychom chtěli tyto faktory vzít v úvahu, měli bychom zkoumat nikoli absolutní výši zisku v korunách, nýbrž míru ziskovosti a zdaňovat zisk, který odpovídá té části aktuální míry ziskovosti, která přesahuje nějaký dlouhodobý průměr. A zkoumat bychom měli dobu delší než pouhé čtyři roky 2018-2021.

Konkrétně v bankovním sektoru lze míru ziskovosti počítat jako podíl zisku a aktiv. Tento podíl byl zejména v letech 2020-2021 extrémně nízký. Brát jako základ pro výpočet očekávaného zisku absolutní výši zisku a jen za roky 2018-2021 je, přinejmenším co se bankovního sektoru týče,  zřetelně špatně.

Články autora Michal Skořepa

Nejnovější články

Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...
Aktuality

Evropa potřebuje antibyrokratickou reformu

Evropa zaostává v ekonomickém růstu, výzkumu a vývoji, podnikatelé...
Trendy

Zdicí robot poprvé mimo ČR – WLTR staví v Rakousku

Zdicí robot WLTR od GreenBuild, dceřiné společnosti wienerberger,...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...
Analýzy ze Spořky

Zemědělské ceny a ceny služeb představují inflační riziko   

V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziměsíčně nepatrně...