×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Sobota 10. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny12. 12. 2022 11:05

Firmy na jihu Čech dávají příležitost zaměstnancům každého věku

Věkové diskriminaci čelí 65 % zaměstnanců

Především starší pracovníci se potýkají s problémem získat uplatnění na trhu práce, a to několikanásobně vícekrát než jejich mladší kolegové. Právě diskriminace z hlediska věku a problematika stárnutí byla jedním z impulsů pro vznik soutěže Společnost přátelská zaměstnávání osob starších 55 let. Organizátoři soutěže 7. prosince 2022 oznámili vítěze třetího ročníku v rámci Jihočeského kraje. Ocenění si odnesly společnosti Jednota, spotřební družstvo České Budějovice, TKP geo a Asociace jihočeských rodin.

Foto: Jhk Zástupci oceněných firem, přátelských ke starším zaměstnancům Foto: Jhk

Dle personální agentury Trekwalder čelí věkové diskriminaci 65 % zaměstnanců. Například padesátiletý uchazeč o zaměstnání je zván na pohovor třikrát méně než kandidát, kterému je 28 let. Není to ale problém jen v České republice. Vůči starším lidem a seniorům se chová „ageisticky“ celá polovina světové populace. Právě personální agentura Trenkwalder byla letos jedním z partnerů ocenění Společnost přátelská zaměstnávání osob starších 55 let, jejímž cílem je mimo jiné odbourávat předsudky jihočeských zaměstnavatelů.

„Osob ve věkové kategorii 55+ stále přibývá. Proto je více než na místě odměnit společnosti, které jim nabízejí možnost pracovního uplatnění a váží si jejich loajality a životních i pracovních zkušeností,“ uvádí náměstkyně hejtmana pro oblast sociálních věcí Lucie Kozlová, která se s radostí ujala možnosti vybrat a ocenit organizace, ve kterých nedochází k tzv. ageismu, tedy diskriminaci na základě věku.

„Z 13 přihlášených organizací a firem, kterým není lhostejná společenská odpovědnost a problematika zaměstnávání starších lidí, vybrala odborná porota v každé kategorii jednoho vítěze. Výherce soutěže jsme představili na slavnostním vyhlášení, které proběhlo v sále Zastupitelstva Jihočeského kraje 7. prosince 2022,“ říká Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která je jedním z organizátorů soutěže.

Vítězové soutěže v jednotlivých kategoriích

  • Malé společnosti: Asociace jihočeských rodin
  • Střední společnosti: TKP geo
  • Velké společnosti: Jednota, spotřební družstvo České Budějovice

 

„V kategorii malá společnost si odnesla ocenění Asociace Jihočeských rodin. Ta vidí v zaměstnávání těchto pracovníků řadu pozitiv, jako jsou dobré pracovní návyky, které mohou předat na mladší zaměstnance zkušenosti a nadhled. Mezi středními společnostmi se umístila na prvním místě společnost TKP geo a v kategorii velké společnosti získala prvenství Jednota, spotřební družstvo České Budějovice,“ představuje letošní vítěze Dana Feferlová.

„Každá věková skupina má svá specifika. Ti věkově starší mají velké zkušenosti, které se zvlášť v našem byznysu velice hodí, proto se nám spolupráce s nimi velmi vyplácí,“ říká Tomáš Rada, generální ředitel a předseda představenstva Jednoty, spotřební družstvo České Budějovice. Markéta Soukupová, personální ředitelka Jednoty, dodává, že dalším impulsem, proč pracovat se zaměstnanci 55+ je dlouhodobý nedostatek pracovníků na trhu práce: „Pokud dnes chceme přijímat nové zaměstnance, musíme bezpodmínečně pracovat se zaměstnanci 55+.“

Ivan Tureček, ředitel divize Inženýrské geodézie společnosti TKP geo, vyzdvihuje některé z předností zaměstnanců 55+, kteří u nich ve firmě pracují: „Pokud máme zaměstnance, kteří jsou v naší společnosti již delší dobu a jsou ve věku nad 55 let, je na ně obrovský spoleh v tom, že svojí práci odvedou kvalitně a dokážou za svoji firmu dýchat.“ Ivan Tureček také upozorňuje na důležitost osobního přístupu k zaměstnancům: „Ke každému pracovníkovi je zapotřebí mít individuální přístup. V naší firmě je to spíše než o strategii o přirozeném nastavení, které je součástí naší firemní kultury.“

Celou soutěž v Jihočeském kraji zastřešuje Jihočeský pakt zaměstnanosti. Organizátoři, kterými byly Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů a Ministerstvo práce a sociálních věcí, předali na slavnostním vyhlášení prestižní ocenění, ale také zajímavé ceny, které do soutěže vložila řada partnerů. Jedná se například o mediální prostor v Deníku a zpravodaji Jihočeský podnikatel či vzdělávání od společnosti Holistic management.

Cílem 3. ročníku soutěže bylo nejen ocenit firmy, které jdou příkladem v oblasti zaměstnávání osob starších 55 let, ale také inspirovat ostatní společnosti, předat jim zkušenosti a načerpat inspiraci v péči o své zaměstnance. Snahou organizátorů bylo spolu s šířením dobré praxe zaměstnání osob starších 55 let také otevírat debatu o problematice stárnutí obyvatel, jejích důsledcích a dopadech na trh práce. Soutěž byla v tomto roce vyhlášena 20. dubna 2022 a zájemci mohli přihlášky podávat do konce července letošního roku. Odborná porota pak ve vyplněném registračním dotazníku posuzovala zpracované odpovědi týkající se personální strategie, vzdělávání zaměstnanců, mezigenerační spolupráce a zavádění výhod pro zaměstnance 55 a více let.

Záštitu ocenění Společnost přátelská zaměstnávání 55+ udělili místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a uvolněná členka Rady Jihočeského kraje Lucie Kozlová. Soutěž byla podpořena také projektem Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň, který realizuje Ministerstvo práce a sociální věcí.

Články autora Dominika Chládková

Nejnovější články

Názory
Evropská legislativa potřebuje očistec

HDP v EU by podle jarní prognózy Evropské...

Od začátku aktuálního legislativního období Komise (mandát 2019-2024)...

Zajistit předvídatelnost podnikatelského prostředí. Investice trvají 5-10 let...

Trendy
Škoda představila projekt autonomních tramvají

Nejnovější projekt Škoda Group staví na již existujících...

Vývoj Smart Depa zahrnuje tři fáze. V první...

Škoda Group se dlouhodobě zaměřuje na inovace a...

Systém autonomního řízení ATO automatizuje řízení vlaku, optimalizuje...

Aktuality
Brno přivítá kongres Evropské sítě inovačních center

Kongres funguje každoročně jako platforma pro evropskou inovační...

Hlavním hostem kongresu je autor knihy Uncertainty Mindset...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Airbnb v Česku spouští technologii proti rušivým večírkům

Cílem tohoto systému je pomoci snížit riziko rušivých...

Pokrok v zavedení této technologie v Česku následuje...

Kathrin Anselm, generální ředitelka pro DACH, CEE a...

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...