Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny25. 3. 2023 06:29

Na jihu Čech jednali o spolupráci s Indií

S podnikateli diskutoval o další spolupráci firem i vysokých škol

Jihočeská hospodářská komora v pondělí 20. března přivítala indickou delegaci v čele s velvyslancem Hemantem H. Kotalwarem, který navštívil firmu MOTOR JIKOV Group a.s., Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích a Jihočeskou hospodářskou komoru. Za doprovodu zástupců komory měla návštěva z Indie možnost diskutovat o možnostech vzájemné spolupráce v oblasti podnikání.

Dominika Chládková autor

Foto: Jhk Indický velvyslanec Hemant H. Kotalwar (uprostřed) se v doprovodu konzula Abhijit Chakraborty (druhý zprava) a Lucie Molnárové z indické ambasády v Praze setkal se zástupci Jihočeské hospodářské komory. Zleva Michaela Rychnavská, Šárka Kučerová a ředitel Jhk Luděk Keist Foto: Jhk

Zástupci Jihočeské hospodářské komory včera diskutovali s indickým velvyslancem o možnostech posílení spolupráce s Indií: „Indie je pro české firmy velmi zajímavým trhem s obrovským potenciálem. Nesvazuje si totiž ruce zbytečnými regulacemi, jako tomu je v EU. Zároveň jsme s panem velvyslancem diskutovali i otázku zahraničních pracovníků z Indie do vývoje, IT a dalších oborů. Ujistil mě, že z jejich strany by to nebyl problém, komplikaci ale představují naše ministerstva a povolovací mechanismy,“ řekl po schůzce generální ředitel MOTORU JIKOV Group a předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk) Miroslav Dvořák.

„Návštěva indické delegace nám ukázala velký potenciál ke spolupráci mezi oběma regiony, což by mohlo mít v budoucnu pozitivní dopad na místní podnikatele a firmy. Mimo oblasti, jako je strojírenství, IT či automotive, má velký potenciál například i textilní průmysl, v rámci kterého plánujeme v brzké době uspořádat další setkání ,“ uvedl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.

„Vynikající pověsti a velké důvěře se v Indii těší české strojírenství, protože Indové oceňují nejen kvalitu a robustnost českých strojírenských zařízení, ale i zajímavou kombinaci kvality a ceny. České firmy by se také mohly uplatnit v segmentech solární, fotovoltaické a vodíkové technologie či v obranném průmyslu,“ uzavírá Šárka Kučerová, vedoucí zahraničního oddělení z Jhk, která delegaci doprovázela a ráda propojí jihočeské podnikatele s indickou stranou v případě zájmu o spolupráci.

Česká republika i Indie plánují posílit vazby nejen v obchodě, ale i v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Delegace proto zavítala i na půdu Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.  „Pan velvyslanec zdůraznil, že Česká republika má vysokou úroveň technologického směřování, a proto se i v posledních letech zvýšil zájem indických studentů o studium na českých univerzitách zaměřených na inovace a technologie,“ dodala Šárka Kučerová.

Cílem celé návštěvy indického velvyslance bylo posílení hospodářských vazeb mezi Jihočeským krajem a Indií, jejíž ekonomika je dle Exportní garanční a pojišťovací společnosti dostatečně diverzifikovaná, má velký potenciál růstu a patří mezi největší ekonomiky světa. To dokládá i její rychlý hospodářský růst, kterým se může tato jihoasijská země každoročně pyšnit. Velvyslanec se z toho důvodu při návštěvě Jhk zajímal také o odvětví, která v Jihočeském kraji dominují, a s podnikateli mimo jiné diskutoval na téma elektromobility, průmyslu 4.0 či zavedení eura v Česku.

Zajímavých možností v oblasti podnikání nabízí Indie českým exportérům opravdu mnoho. Hlavní příležitosti jsou díky indickému leteckému trhu, třetímu největšímu na světě, v segmentu tzv. malého letectví a služeb, prostor pro spolupráci se ale nabízí i v oblasti železniční a kolejové dopravy, do které chce indická vláda do roku 2025 investovat 150 mld. USD.

Články autora Dominika Chládková

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Nově vyvinuté přípravky ochrání i DNA ve spermiích

Tým odborníků tvoří Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.,...

„Přestože triterpeny mají řadu, odbornou společností uznávaných, pozitivních...

Aktuality
Young Chef Academy otevírá dveře mladým talentům

S.Pellegrino oznamuje nový ročník soutěže S.Pellegrino Young Chef...

„Regionální vítězové se utkají na Grand Finale, kde...

V rámci soutěže budou uchazeči také soutěžit o...

Aktuality
České firmy zamířily do Lucemburska

Zástupci firem se k prezidentovi připojili včera večer....

Lucemburské velkovévodství obchoduje zejména s Německem, Belgií, Francií,...