Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny25. 3. 2023 06:29

Na jihu Čech jednali o spolupráci s Indií

S podnikateli diskutoval o další spolupráci firem i vysokých škol

Jihočeská hospodářská komora v pondělí 20. března přivítala indickou delegaci v čele s velvyslancem Hemantem H. Kotalwarem, který navštívil firmu MOTOR JIKOV Group a.s., Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích a Jihočeskou hospodářskou komoru. Za doprovodu zástupců komory měla návštěva z Indie možnost diskutovat o možnostech vzájemné spolupráce v oblasti podnikání.

Dominika Chládková autor

Foto: Jhk Indický velvyslanec Hemant H. Kotalwar (uprostřed) se v doprovodu konzula Abhijit Chakraborty (druhý zprava) a Lucie Molnárové z indické ambasády v Praze setkal se zástupci Jihočeské hospodářské komory. Zleva Michaela Rychnavská, Šárka Kučerová a ředitel Jhk Luděk Keist Foto: Jhk

Zástupci Jihočeské hospodářské komory včera diskutovali s indickým velvyslancem o možnostech posílení spolupráce s Indií: „Indie je pro české firmy velmi zajímavým trhem s obrovským potenciálem. Nesvazuje si totiž ruce zbytečnými regulacemi, jako tomu je v EU. Zároveň jsme s panem velvyslancem diskutovali i otázku zahraničních pracovníků z Indie do vývoje, IT a dalších oborů. Ujistil mě, že z jejich strany by to nebyl problém, komplikaci ale představují naše ministerstva a povolovací mechanismy,“ řekl po schůzce generální ředitel MOTORU JIKOV Group a předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk) Miroslav Dvořák.

„Návštěva indické delegace nám ukázala velký potenciál ke spolupráci mezi oběma regiony, což by mohlo mít v budoucnu pozitivní dopad na místní podnikatele a firmy. Mimo oblasti, jako je strojírenství, IT či automotive, má velký potenciál například i textilní průmysl, v rámci kterého plánujeme v brzké době uspořádat další setkání ,“ uvedl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.

„Vynikající pověsti a velké důvěře se v Indii těší české strojírenství, protože Indové oceňují nejen kvalitu a robustnost českých strojírenských zařízení, ale i zajímavou kombinaci kvality a ceny. České firmy by se také mohly uplatnit v segmentech solární, fotovoltaické a vodíkové technologie či v obranném průmyslu,“ uzavírá Šárka Kučerová, vedoucí zahraničního oddělení z Jhk, která delegaci doprovázela a ráda propojí jihočeské podnikatele s indickou stranou v případě zájmu o spolupráci.

Česká republika i Indie plánují posílit vazby nejen v obchodě, ale i v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Delegace proto zavítala i na půdu Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.  „Pan velvyslanec zdůraznil, že Česká republika má vysokou úroveň technologického směřování, a proto se i v posledních letech zvýšil zájem indických studentů o studium na českých univerzitách zaměřených na inovace a technologie,“ dodala Šárka Kučerová.

Cílem celé návštěvy indického velvyslance bylo posílení hospodářských vazeb mezi Jihočeským krajem a Indií, jejíž ekonomika je dle Exportní garanční a pojišťovací společnosti dostatečně diverzifikovaná, má velký potenciál růstu a patří mezi největší ekonomiky světa. To dokládá i její rychlý hospodářský růst, kterým se může tato jihoasijská země každoročně pyšnit. Velvyslanec se z toho důvodu při návštěvě Jhk zajímal také o odvětví, která v Jihočeském kraji dominují, a s podnikateli mimo jiné diskutoval na téma elektromobility, průmyslu 4.0 či zavedení eura v Česku.

Zajímavých možností v oblasti podnikání nabízí Indie českým exportérům opravdu mnoho. Hlavní příležitosti jsou díky indickému leteckému trhu, třetímu největšímu na světě, v segmentu tzv. malého letectví a služeb, prostor pro spolupráci se ale nabízí i v oblasti železniční a kolejové dopravy, do které chce indická vláda do roku 2025 investovat 150 mld. USD.

Články autora Dominika Chládková

Nejnovější články

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Expertní pohled
Letní výprodej koruny: Úrokový diferenciál opět ve hře

V podobném duchu zapůsobila na kurz koruny také...

V kombinaci s horší růstovou dynamikou jsme proto...

To samo o sobě není povzbudivá zpráva pro...

V souhrnu jsme lehce revidovali letošní výhled na...

Oproti současným úrovním vidíme prostor pro solidnější zisky...

Z pohledu ČNB zatím není slabší koruna důvodem...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Aktuality
Sponzoringový program pro místní komunity

Holcim Česko dlouhodobě přispívá do rozvoje svého okolí...

Uzávěrka přihlášek do programu je 1. září 2024,...