Sobota 9. prosince 2023
ikona hodiny4. 10. 2023 07:49

Deváťáci vybírají studijní obory

Na jihu Čech pomohou Burzy středních škol a odborných učilišť

I letos Jihočeská hospodářská komora připravila pro žáky 7. – 9. tříd, pedagogy a rodiče Burzy středních škol a odborných učilišť, které se uskuteční v 8 jihočeských městech. Tradiční akce nabídnou přehlídku studijních oborů, pestrý program s ukázkami z výuky či možnost setkat se se zástupci škol a firem a získat informace o přijímacím řízení. Vstup pro veřejnost na burzy škol je zdarma.

Dominika Chládková autor

Foto: Shutterstock.com Deváťákům na jihu Čech pomohou Burzy středních škol a odborných učilišť Foto: Shutterstock.com

„Díky silným populačním ročníkům se budou počty žáků hlásící se na střední školy v následujících několika letech vyšší. Volba správného oboru a školy, která bude děti nejen bavit, ale v jejímž oboru budou v budoucnu hledat uplatnění, je proto klíčová,“ myslí si Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která již tradičně na podzimní měsíce připravila Burzy středních škol a odborných učilišť. Ty se letos uskuteční v průběhu října a listopadu v 8 jihočeských městech.

„Přidanou hodnotou těchto akcí je bezesporu možnost navštívit burzu v regionu vašeho bydliště, kde si však můžete prohlédnout nejen stánky škol z blízkého okolí, ale i dalších měst,“ říká Luděk Keist a dodává, že návštěvníci často oceňují možnost promluvit si přímo se zástupci škol, kteří s volbou oboru či studia mohou poradit. Žákům základních škol jsou k dispozici také pracovníci Úřadu práce, se kterými si mohou zájemci vyzkoušet osobnostní testy, jejichž výsledky mohou napovědět o dalším profesním směřování.

Grafika: Jhk Grafika: Jhk

Letošní burzy startují akcí ve Vimperku, následovat bude Třeboň, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Tábor a celou sérii podzimních přehlídek škol završí burza v Prachaticích. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program. Vystavující školy totiž na svých stáncích představí aktivity z výuky, ale i využívané technologie, spolupráce se zahraničními partnery v rámci výuky cizích jazyků nebo zábavná stanoviště. „Právě tak si žáci mohou nejlépe představit, co je na daném oboru či škole čeká a jestli je vůbec obor bude bavit a budou se mu chtít věnovat i po absolvování studia,“ zmiňuje Luděk Keist s tím, že velký potenciál má v dnešní době oblast informačních technologií. Odborníci potvrzují, že s přibývající digitalizací se bude zvyšovat poptávka po IT specialistech a růst tohoto sektoru znamená stabilní pracovní příležitosti pro ty, kteří se rozhodnou pro tuto cestu. Neméně důležitou oblastí budou i řemesla a stavební obory. Trh práce dlouhodobě nenachází zručné truhláře, elektrikáře, zedníky, ale i klempíře či instalatéry.

Dle Národního pedagogického institutu (NPI) a jeho průzkumu z roku 2021 je nejsilnějším faktorem pro výběr školy právě zájem o obor nebo blízkost školy v okolí bydliště. Žáci směřující na maturitní obory také většinou uvažují o vzdělání na vysoké škole a nepřizpůsobují tak výběr středoškolského studia nabídce zaměstnání v regionu či uplatnění na trhu práce jako jejich vrstevníci z učilišť. Dle průzkumu NPI hraje roli také prospěch – špatné studijní výsledky jsou totiž jedním z důvodů, proč pětina učňů volí učební obory, které však mají velký potenciál z již zmíněných důvodů nedostatku kvalitních pracovníků na trhu práce.

Právě i informace o uplatnění po absolvování maturitních i učebních oborů mohou žáci základních škol získat na burzách, a to i od personalistů firem z regionu, které středoškolákům nabízí praxi či placenou brigádu již během studia. „Akce probíhají i v odpoledních hodinách, mohou se tak zúčastnit i rodiče. Vstup pro všechny návštěvníky je bezplatný. Vezměte své děti na pestrou přehlídku a pomozte jim s výběrem studia, co je bude bavit,“ vyzývá na závěr Luděk Keist.

Články autora Dominika Chládková

Nejnovější články

Videa & Podcasty
Výzvy českého cestovního ruchu

Nejen na to odpoví COTcast s novým ředitelem...

Be the Best
Zdraví je zamlčený předpoklad

Paní docentko, lze vůbec nějak definovat lidské zdraví...

Prosazuje se v některé zemi silněji psychosomatický proud? O...

Co se týče sladění práce se zdravím, existují...

Cestovní ruch
Praha uspořádá prestižní světový chemický kongres

Pořádání této prestižní mezinárodní akce, které se každé...

Organizace tohoto kongresu přinese české i chemické odborné...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
AŽD má v provozu první maďarské digitální stavědlo

V rámci modernizace zabezpečovacího zařízení na maďarské železniční...

„Samotný vývoj a modifikace zabezpečovacího zařízení byly náročné...

Analýzy
Recyklaci stavebního odpadu využívá osm z deseti stavebních firem

Při realizaci výstavby hraje klíčovou roli, zda stavební...

„Ministerstvo životního prostředí se dlouhodobě věnuje náhradě nového...

Kolik procent z celkového stavebního odpadu lze obvykle...

Z celkového množství stavebního odpadu se většině dotázaných stavebních...

Některé stavební společnosti (23 %) mají měřitelné cíle...

Snížení uhlíkové stopy, energetická účinnost, zlepšená kvalita vzduchu...

Třídění dřevěného odpadu nejenže pomáhá snížit zátěž skládek...

Podle názoru ředitelů stavebních společností bývá největší překážkou...

Vyšší náklady na pořízení čistších materiálů nebo technologií...

Aktuality
Třinácté platy nebo odměny vyplatí skoro čtyřicet procent firem

„Řada zaměstnavatelů pomáhala zaměstnancům zmírňovat dopady zdražování, a...

Hospodářská komora předpokládá, že po sezónních odměnách a...

Hospodářská komora upozorňuje, že se Česko se ocitlo...