Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny5. 11. 2023 11:25

Téměř 6 200 návštěvníků zavítalo na Burzy škol

Čekal je pestrý doprovodný program, ukázky z výuky i široká nabídka oborů

Od října do začátku listopadu navštívilo téměř 6 200 návštěvníků Burzy škol v 8 městech pořádané Jihočeskou hospodářskou komorou. I letos byla nabídka oborů velmi pestrá, a to včetně doprovodného programu vystavujících škol a firem. Důležitost osobního setkání na burzách kvitují nejen zájemci o studium, ale i vystavující školy, které mohou lépe představit nabízené obory.

Dominika Chládková autor

Foto: Jhk Konzultace zástupců středních škol a učilišť na Burze škol v Táboře Foto: Jhk

„Burzy středních škol a odborných učilišť již patří mezi naše tradiční podzimní akce, kde máme za cíl propojit rodiče a děti se zástupci středních škol. Tak, aby žáci měli možnost porovnat nabídku oborů v regionu a zároveň si vybrat další stupeň vzdělávání, který je bude bavit a ideálně pak v něm zůstanou i pracovat,“ zmiňuje Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která na jihu Čech burzy každoročně pořádá a která se svými aktivitami snaží dlouhodobě podporovat i zájem veřejnosti o studium řemesel či techniky.

Právě řemeslné obory návštěvníkům představil i Josef Benda ze Středního odborného učiliště Lišov, který potvrzuje, že řemeslníků na trhu práce je stále málo. „Snažíme se šířit myšlenku, aby se děti studia řemesel nebáli, měli odvahu a zkusili to, protože na trhu práce do budoucna stoprocentně řemesla chybí,“ říká Josef Benda a věří, že po nižším zájmu v předchozích letech se také opět zvýší počet přihlášek ke studiu kuchařiny a gastronomických oborů. Jeho kolegyně dodává, že výrazně poptávaným studijním  programem, jehož ročníky se na jejich škole nyní velmi dobře naplňují, je obor Pečovatelské služby – tříletý obor zakončený závěrečnou zkouškou, po kterém absolventi mohou pracovat například v domech seniorů v sociálních službách.

 

Jiří Doležal, zástupce pro odborný výcvik ze Středního odborného učiliště zemědělského a služeb Dačice, které se každoročně účastní burzy v Jindřichově Hradci, pak zdůrazňuje důležitost setkání s návštěvníky, kterým může lépe představit nabídku studia na jejich škole: „Navázání osobního kontaktu je velmi důležité, a to jak s žáky, tak i rodiči. Přestože je tu opravdu spoustu vystavovatelů, zastaví se u nás nemalý počet vážných zájemců o konkrétní obor. To je takové první setkání, kde jim můžeme obory a jejich benefity důkladněji představit.“

Udělat si přehled o nabídce škol v regionech přišla i Jana Kouba Ababio se svým synem, kteří dorazili dokonce hned na dvě burzy, a to v Písku a Strakonicích: „Je to velmi přínosná akce, protože si tady jako návštěvníci můžeme vybrat obor a školu podle svého výběru. Je to tu velmi různorodé a výběr škol je pestrý,“ říká a zároveň dodává: „My už jsme sem ale přišli s jasným záměrem, protože syn by chtěl jít na obchodní akademii. Vybíráme tak školu podle lokality, protože jsme ze Strakonic a syn zároveň hraje basketbal za Písek, takže by to měl propojené,“ vysvětluje maminka důvod návštěvy.

Zástupci středních škol a odborných učilišť, které často na stánku doprovází jejich studenti, se navíc snaží představit nejen nabídku studia, ale i konkrétní aktivity a činnosti z výuky. Návštěvníci si tak mohli například vyzkoušet těžbu dřeva v lese pomocí ovládání harvestorového trenažeru, od gastronomických škol ochutnali podávané koktejly a zákusky, žáci zdravotních škol zájemcům změřili tlak a u kadeřníků si mohli nechat vytvořit zajímavý účes.

Na přehlídku středních škol a odborných učilišť pořádané Jihočeskou hospodářskou komorou letos zavítalo téměř 6 200 účastníků z celého kraje, a to v 8 městech. Velký zájem byl i ze strany základních škol, kterých na akce dorazilo celkem 104. V Prachaticích například využily i možnosti svozových autobusů z důvodu snazší dostupnosti z okolních obcí. Jihočeských burz se každý rok účastní také vystavovatelé ze zahraničí, například Tourismusschulen z rakouského města Bad Leonfelden, nebo jihočeské firmy, u nichž mohou středoškoláci získat praxi či brigádu již při studiu.

Články autora Dominika Chládková

Nejnovější články

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Aktuality
Akcelerátor Start it @ČSOB vybral devět nových českých startupů

„Vybírali jsme takové firmy, které přinášejí lepší řešení...

Vybrané začínající projekty mohou po dobu pěti měsíců...

Program Start it @ČSOB pomohl od roku 2018...