Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny14. 9. 2023 06:52

Ocenění firem, které podporují zaměstnávání osob starších 55 let

Jihočeská soutěž Fajn firma 55+ odstartovala

Ve středu 13. září 2023 byla zahájena registrace do soutěže Fajn firma 55+, která oceňuje společnosti v Jihočeském kraji za jejich přínos k zaměstnávání osob starších 55 let. Soutěž je určena pro podnikatelské subjekty, veřejnou a státní správu, neziskové organizace s historií nejméně 1 rok, které mají sídlo či pobočku na území Jihočeského kraje. Přihlášky budou přijímány do 6. listopadu 2023.

Dominika Chládková autor

Foto: Shutterstock.com Jihočeská soutěž Fajn firma 55+ odstartovala Foto: Shutterstock.com

„Stárnutí populace je fenomén, který se nevyhýbá žádnému regionu, a Jihočeský kraj není výjimkou. V roce 2023 bude v Jihočeském kraji žít více než 160 000 lidí ve věku 65 let a starších. Zaměstnávání osob starších 55 let je proto důležitým faktorem pro udržení konkurenceschopnosti a dlouhodobého úspěchu firem,“ uvedl Ivan Loukota, ředitel Krajské pobočky Úřadu práce České Budějovice a předseda správní rady Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která již čtvrtým rokem soutěž organizuje.

Soutěž Fajn firma 55+ si klade za cíl podporovat zaměstnavatele k zaměstnávání osob starších 55 let a šířit povědomí o důležitosti této problematiky. Stárnutí populace je globálním fenoménem, a proto je zásadní, vytvářet pracovní příležitosti pro tuto skupinu lidí, kteří přinášejí na pracoviště bohaté zkušenosti, loajalitu, spolehlivost a zodpovědnost.

Michal Veselý, generální ředitel společnosti Trenkwalder, která je spoluorganizátorem soutěže, vysvětluje: „Jedním z řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků je zaměstnávání osob ve věku 55+. Bohužel, stále existují předsudky vůči zaměstnávání osob starších 50 let, přestože jsou pro firmy velkým přínosem. Lidé v tomto věku přinášejí na pracoviště dlouholeté zkušenosti a větší míru loajality.“

Po úspěšných třech letech pod názvem Společnost přátelská zaměstnávání lidí 55+ se soutěž dočkala inovace a nového jména. Fajn firma 55+ bude novým titulem pro vítězné soutěžící, kteří se rozhodnou aktivně přispívat k problematice zaměstnávání starších osob. Toto ocenění není pouze záležitostí statusu, ale především vyznamenáním pro firmy, které pracují bez předsudků, dávají příležitost všem věkovým kategoriím pracovníků a vytváří pro ně přátelské pracovní prostředí.

O soutěži Fajn firma 55+

Soutěž Fajn firma 55+ je organizována Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů, o.p.s. a společností Trenkwalder, a.s. Soutěž je určena pro podnikatelské subjekty, veřejnou a státní správu, neziskové organizace s historií nejméně 1 rok, které mají sídlo či pobočku na území Jihočeského kraje.

Cílem soutěže je ocenit a motivovat společnosti v Jihočeském kraji, které aktivně přistupují k zaměstnávání osob starších 55 let a vytvářejí přátelské pracovní prostředí pro tuto skupinu zaměstnanců. Současně tak organizátoři chtějí podporovat šíření informací o této problematice a pomoci odstraňovat předsudky, které panují mezi zaměstnavateli vůči zaměstnávání starších lidí.

Soutěž probíhá ve třech kategoriích podle velikosti společností: Malá společnost (0–49 zaměstnanců), Střední společnost (50–249 zaměstnanců) a Velká společnost (nad 250 zaměstnanců). Přihlášky se podávají online prostřednictvím webových stránek Jihočeského paktu zaměstnanosti www.jcpakt.cz. Jednoduchý formulář s informacemi o firmě a její personální politice mohou zájemci vyplnit a zaslat do 6. 11. 2023. Následně vybere odborná porota vítěze v každé kategorii.

Pro zájemce o téma zaměstnávání pracovníků v každém věku a odstraňování předsudků je na 12. 10. 2023 připraven také tematický workshop, kde získají účastníci inspiraci, jak získat kvalitní zaměstnance, jak přizpůsobit pracovní podmínky všem věkovým kategoriím a v neposlední řadě i inspiraci, jak se úspěšně do soutěže zapojit. Vítězné společnosti budou oceněny v rámci slavnostního vyhlášení, které se uskuteční v prosinci 2023.

Články autora Dominika Chládková

Nejnovější články

Názory
Geopolitika opět v centru pozornosti

Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do...

A právě podpora Ukrajiny ze strany Spojených států...

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...

Expertní pohled
Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

Vedle toho se IT bezpečnostní týmy musí vypořádat...

Mít produkty od více dodavatelů téměř vždy vede...

SASE umožňuje přijetí zero-trust technologie. Princip zero-trust spočívá...

„Integrovaná řešení SASE musí být vybavena umělou inteligencí...

Dá se očekávat, že SASE bude plně flexibilní...

Monitorování digitálních zkušeností (DEM) je dnes často považováno...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...