Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny28. 2. 2023 11:02

Šílený nápad pomohl vyřešit nedostatek čipů

Trezor je díky rozdělení výroby mezi dodavatele připraven na bull market

SatoshiLabs vzalo produkci čipů do vlastních rukou a pomohlo svému Trezoru, výrobci kryptoměnových peněženek, vypořádat se s nedostatkem čipů na trhu. Ten se projevil už na přelomu let 2021 a 2022 prodloužením dodávek z původních 12 až na 90 týdnů.

Gabriel Friedel autor

Foto: Shutterstock.com I šílené nápady mají právo na existenci Foto: Shutterstock.com

Díky spolupráci s jedním z největších světových výrobců čipů STMicroeletronics (dále jen ST) a jeho autorizovaným distributorem EBV se SatoshiLabs podařilo převzít kontrolu nad částí procesu výroby čipu a tím zkrátit celkový čas dodávky na méně než polovinu. A to aniž došlo k větším změnám ve specifikaci původního čipu. Dceřiná společnost Trezor tak může uspokojit rostoucí poptávku po fyzických peněženkách, která v posledních měsících roste i kvůli krachu burzy FTX, a zároveň je také připravena na bull market.

„Na začátku jsme vlastně nevěděli, co za nedostatkem čipů stojí. Díky expertům se nám nakonec podařilo identifikovat příčinu, kterou byla zejména nedostatečná výrobní kapacita. Lidé po celém světě nakupovali řádově větší množství elektroniky a to způsobilo raketový růst poptávky po polovodičích. V našem případě šlo konkrétně o nedostatečnou výrobní kapacitu ve fázi pouzdření čipů. Rozhodli jsme se tedy tento problém vyřešit. Překonali jsme počáteční skepsi a s jedním z významných světových producentů čipů se nám podařilo najít společnou cestu, kterou byla dodávka nezapouzdřených čipů. Tyto čipy jsme následně byli schopni kompletovat ve spolupráci s dalšími experty a celý problém s pomalou dodávkou vlastně obejít. Řešení, které jsme díky skvělé spolupráci s partnery našli, je pro tento konkrétní čip naprosto unikátní. Navíc má vlastní název a je na něm logo Trezoru,“ říká Štěpán Uherík, CFO SatoshiLabs.

„Zvolený byznys model je velmi unikátní a je aplikovatelný ve výjimečných případech. Jednak jako výrobce požadujeme vysoké MOQ, tedy minimální objednací množství, a jednak zákazník musí mít specifické know-how k pouzdření polovodičových součástek. Jsme velice rádi, že je v České republice společnost jako SatoshiLabs, se kterou se nám tento projekt podařilo úspěšně realizovat,“ doplňuje Tomáš Pokorný, sales manager STMicroelectronics.

V minulých letech došlo kvůli několika faktorům k narušení výrobních a dodávkových kapacit na světovém trhu s čipy. Mezi viníky se řadí geopolitická situace, covidová opatření, úbytek zaměstnanců ve výrobě, ale například i sucha, která brzdila dodávky čisté vody potřebné pro výrobu. I kvůli těmto problémům měl dodavatel čipů pro Trezor potíže s packagingem. Jedná se o finální fázi čipové výroby (během ní je samotný čip zabalen), která umožňuje ochranu jádra čipu před okolními vlivy, poskytuje mechanickou ochranu a určuje možnosti dalšího zapojení čipu na desce. Díky unikátní dohodě byl Trezor schopen tento konkrétní krok delegovat na své technologické partnery a celý proces výroby a dodávek tak odbrzdit. „V současnosti už se situace na celém trhu zlepšuje. Ve stavu před krizí ale stále není,“ dodává Uherík.

Přiznáváme, že to byl šílený nápad

Jednání ohledně vlastního řešení nedostatku čipů zahájilo SatoshiLabs už v prvních měsících roku 2022 a trvalo téměř šest měsíců. Štěpán Uherík totiž společně s experty na výrobu čipů absolvovali náročný proces hledání partnera s potřebnou špičkovou technologií, jehož se s podporou ST snažili přesvědčit, aby přistoupil na jejich nápad. Tím totiž bylo převzít část výrobního procesu na sebe, tedy nakoupit nezapouzdřené čipy a následně proces zapouzdření dokončit po vlastní ose se specializovaným partnerem. Přes prvotní nedůvěru a nutnost kompletně nabourat zaběhlé procesy dodavatelů se jim ovšem podařilo plán realizovat a díky partnerství s ST a EBV zkrátit čekací lhůty běžné z tohoto odvětví o několik měsíců.

„Už na začátku roku 2022 jsme mohli být svědky stupňující se krize nedostatku čipů. Ocitli jsme se v situaci, kdy nás na jedné straně ‚drtila‘ zvýšená poptávka po kryptopeněženkách a na druhé nedostatek zásob. Bylo nám jasné, že tradiční ‚just in time‘ strategie byla mrtvá. Když jsme přišli problému na kloub a představili svoje řešení, stali jsme se historicky prvním zákazníkem ST pro dodávky tohoto konkrétního čipu ve formě waferu. Náš dodavatel tak musel kompletně nastavit některé nové logistické procesy. Zcela objektivně se dá říci, že to byla naprosto šílená myšlenka. Postup, který jsme si nakonec prosadili, je totiž opravdu nestandardní. Jako bychom si koupili interiér, motor a podvozek auta, a karoserii si museli vyrobit sami. Jenže výsledné auto je plně pojízdné a funguje přesně, jak má,“ vysvětluje Uherík.

Bez čekání a s unikátním řešením

Díky novému postupu má nyní Trezor k dispozici první takto vyrobené čipy a dokončuje interní testování. Brzy tak bude připraven na další růst zájmu o svoje zařízení v bull marketu. Na vrcholu čipové krize přitom Trezor musel čekat na alokační listině spolu s ostatními firmami závislými na dodávkách. Díky novému dodavatelskému řetězci mají SatoshiLabs, potažmo Trezor, větší kontrolu nad výrobou a mohou do jisté míry ovlivnit i design chipu, což do budoucna otevírá další dveře v oblasti vývoje produktů. Mimo neotřelého řešení krize čipů ovšem SatoshiLabs a jejich dceřiná společnost Tropic Square připravují svůj vlastní čip. Ten je kompletně založený na open-source přístupu a v budoucnu by se měl jako první objevit právě v hardwarové peněžence Trezor.

„Pád burzy FTX koncem roku 2022 navíc mnoho držitelů krypta přesvědčil o tom, že je nejlepší ho mít u sebe, a ve třetím kvartálu se poptávka po Trezorech zvýšila o 300 %. I díky našemu řešení se nám ji ovšem bez omezení podařilo naplnit z našich zásob a současně budeme připraveni na bull market už s nově řešenými čipy. A to aniž musíme navyšovat cenu nebo prodlužovat dobu dodání svého hlavního produktu,“ uzavírá Uherík.

Články autora Gabriel Friedel

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Pohled z praxe
Houbové obaly z jižní Moravy mají Red Dot

Myco SafePads jsou papírová kapsle naplněná inovativním materiálem...

Že se jedná o velmi slibný a zajímavý...

O řešení mají zájem i obalářské společnosti. Například...

Český biotechnologický startup Myco, který za produkty z...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...