Sobota 15. června 2024
ikona hodiny23. 1. 2023 11:30

Pandemie a ekonomika změnily, jak Češi cestují

Nejčastěji jezdí do sousedních zemí a Maďarska

Během pandemie byly v Česku nejoblíbenějším dopravním prostředkem vlaky, v zimních měsících naopak posílila autobusová doprava. Ukazují to data platformy Omio, která umožňuje vyhledávat, srovnávat a objednávat jízdenky na vlaky, autobusy, trajekty a letenky ve 37 zemích světa. Zájem o autobusovou dopravu v prvním měsíci letošního roku oproti lednu 2020 vzrostl zhruba o 22 %. Jak autobusové, tak vlakové jízdenky navíc dlouho nezdražovaly, jejich cena začala výrazněji růst až v posledních měsících. Letenky během roku 2022 byly téměř o 70 % dražší než v lednu 2020, nyní opět zlevňují kvůli malému zájmu. Pandemie proměnila žebříček zemí, kam Češi nejčastěji cestují. Z prvních 25 destinací vypadlo Rusko, na popularitě nabraly zejména sousední země.

Gabriel Friedel autor

Foto: Shutterstock.com Čechy táhne Maďarsko Foto: Shutterstock.com

Zájem o tři hlavní druhy veřejné dopravy – leteckou, autobusovou a vlakovou – nejvíce opadl zhruba na konci roku 2020, na vrcholu pandemie. Kromě letecké dopravy se od té doby zájem o vlakovou a autobusovou dopravu opět zvýšil. V případě autobusové dopravy v posledních třech letech zájem kolísal mezi 60–80 procenty oproti lednu 2020. Naopak se velice dařilo vlakové dopravě, ta se v některých měsících vyšplhala až o téměř 60 % oproti lednu 2020. V posledních zimních měsících se však vlaková doprava propadla zpět na předpandemická čísla a naopak se přes ně poprvé přehoupla autobusová doprava.

„Aktuální stav, kdy se vlakové dopravě daří relativně hůře než autobusové, je zajímavý. Zatímco ještě v říjnu byl zájem o autobusové spoje o 17 % nižší než na začátku roku 2020, dnes už je o 22 % vyšší. To lze vysvětlit tím, že lidé v zimním období častěji jezdí autobusem například na lyže do sousedních zemí. Jedná se vlastně o první lyžařskou sezonu nenarušenou covidem. Dá se očekávat, že to se s příchodem jara a léta zase změní a lidé budou opět více cestovat vlakem, to je totiž jednoznačný trend posledních tří let,“ vysvětluje Tomáš Vocetka, CTO platformy Omio.

Žebříček 25 nejpopulárnějších destinací pro Čechy

Zdroj: Omio Zdroj: Omio

Znovu cestujeme do zahraničí, ale po zemi

Naopak zájem o leteckou dopravu se v průběhu posledních tří let nedostal až na jednu výjimku ani jednou alespoň na polovinu čísel z období před pandemií. Během uplynulého roku navíc lámaly rekordy i ceny letenek, například v červenci Češi za letenky museli zaplatit v průměru o 70 % více než v lednu 2020, vyšší ceny letenek se držely v průběhu celého roku. To se začalo měnit až v posledním měsíci v reakci na nízký zájem. Dražší než před třemi roky jsou dnes ale i autobusové a vlakové jízdenky, ty však začaly zdražovat až v druhé půlce roku 2022 společně s inflací a rostoucími cenami energií.

Oproti stavu na konci roku 2020, kdy objednávky vnitrostátních cest dvojnásobně převyšovaly zájem o cesty do zahraničí, dnes Češi zase vesele cestují i za hranice. Častěji jezdí do sousedních zemí a vyšší popularitě se mezi nimi těší například Slovinsko, Slovensko, ale i Švédsko nebo Turecko. I vlivem konfliktu na Ukrajině se v žebříčku 25 nejnavštěvovanějších zemí posunula nahoru Ukrajina a vypadlo z něj Rusko. Přibylo také například Slovinsko a Srbsko.

Jak se cestuje v Evropské unii

Omio umožňuje vyhledávat a bookovat cesty v celkem 37 zemích světa, velká část z toho je přitom právě v Evropě. V říjnu společnost publikovala komplexní zprávu EU Mobility Report s daty o tom, jak se cestování v Evropské unii proměnilo vlivem pandemie. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že lidé začali cestovat na kratší vzdálenosti a jízdenky kupují na poslední chvíli. Omio i navzdory pandemii v minulém roce dosáhlo dvojnásobného obratu oproti roku 2019 a dále roste. Ačkoli sídlí v Berlíně, z kanceláří v pražském Karlíně pracuje významná část jeho vývojářského týmu. Omio do svého týmu stále nabírá nové posily a aktuálně má otevřeno přes 30 pracovních pozic.

Články autora Gabriel Friedel

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Dobré zprávy pro projektové společnosti

A její ředitel, Michal Vacek říká: „Stavební produkce...

V minulém roce trh projektových prací stagnoval. Pro...

Kapacity projektových společnosti jsou silně vytíženy. Některé projektové...

V současné chvíli mají projektové společnosti nasmlouvané zakázky...

V roce 2023 bylo zadáno 1 975 zakázek...

Trendy
Udržitelnost se už dostává do DNA firem

Společnost BDO ve spolupráci s výzkumnou agenturou Mercuri...

Téměř všechny dotázané společnosti (97 %) věří, že udržitelnost...

Začlenění aspektů ESG do obchodní strategie a výběr správných...

Podle průzkumu nejsou ve značném počtu společností výsledky...

Analýzy
Ani přes výrazný růst cen nemovitostí realitní bublina v ČR nehrozí  

Z dat Eurostatu dále vyplývá, že ruku v ruce...

Vlastním bydlením u nás v současné době disponuje 78...