×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 21. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny9. 9. 2023 06:53

Vysokorychlostní katamarán v Pacifiku s českou stopou

Vody Francouzské Polynésie od června brázdí 66metrový luxusní katamarán, na němž se podílela česká společnost Passengera. Vysokorychlostní Austal Hull 425 je šestým plavidlem, které výrobce Austal vyrobil pro dopravce The Degage Group. Během května plavidlo absolvovalo finální testy a začátkem června bylo dodáno klientovi. Česká Passengera na palubě plavidla zajišťuje digitální služby pro cestující. Těm umožní připojení k internetu skrze palubní Wi-Fi síť v pobřežních oblastech a hlavně jim nabídne infotainment portál, kde cestující během celé plavby najdou filmy, hudbu, hry a informace o plavbě v reálném čase.

Gabriel Friedel autor

Foto: Passengera Pacifický katamarán s českou stopou Foto: Passengera

Cena nového katamaránu Austal, který vyplul pod označením Apetahi Express, přesáhla 20 milionů eur (475 milionů korun). Luxusní plavidlo je vybavené čtyřmi dieselovými motory a čtyřmi vodními tryskami, má celkovou délku 66,4 metru, šířku 15,2 metru a ponor 1,8 metru. Na palubu se vejde 16 tun nákladu a 574 cestujících, přičemž dodatečných 80 míst je k dispozici na venkovní palubě. Posádka může obývat sedm dvoumístných kajut a dvě jednolůžkové kajuty. Dopravní společnost Degage Group plánuje katamarán schopný dosáhnout rychlosti 35,8 uzlu (71 km/h) nasadit na lince Apetahi Express mezi ostrovy Tahiti a Bora Bora dlouhé 277 kilometrů.

„Specializujeme se na digitální služby pro cestující v hromadné dopravě, kam kromě vlaků a autobusů spadají i různé typy lodní dopravy. Spolupráce na spuštění katamaránu Austal Hull 425 byla pro náš tým zajímavou výzvou. Po zkušenostech z náročného horského prostředí alpských železničních tratí nebo z pouštních měst na Blízkém východě jsme si i zde znovu potvrdili, že naše řešení je dostatečně univerzální. Brzy tak budeme z Prahy nabízet kvalitní digitální zážitky cestujícím při zaoceánských plavbách mezi ostrovy Tahiti a Bora Bora. Jsme Austalu vděčni za důvěru a věřím, že tato spolupráce nebyla poslední,“ uvádí k nedávno dokončenému projektu Jan Kolář, CEO Passengery.

Zábava u pobřeží i mimo signál

Česká společnost australskému výrobci lodí Austal dodala digitální řešení využívající její hardwarové zařízení, gateway Passengera G7, které je postaveno na platformě společnosti Intel. Toto zařízení se na palubě katamaránu stará o internetovou konektivitu tam, kde je signál mobilních operátorů, a po celou dobu plavby i o provoz infotainment portálu dostupného skrze palubní Wi-Fi síť. Cestující tak mohou sledovat filmy, poslouchat hudbu, hrát hry a procházet informace o plavbě, i když je loď zrovna mimo pokrytí signálu. Infotainment je integrován s palubním public announcement systémem (PA), takže v případě jakéhokoliv hlášení jsou cestující upozorněni přímo v aplikaci. Pro dopravce Passengera dodala i Management and Monitoring Suite (MMS), což je modul umožňující pokročilou správu a monitoring využívání digitálních služeb na palubě, včetně lokálního CMS pro správu obsahu posádkou.

„Nejnovější model katamaránu je působivý, jde o vysokorychlostní plavidlo pro přepravu mezi ostrovy s několika vnitřními a venkovními palubami pro cestující a velkým nákladním prostorem. Na výrobě plavidla pro našeho loajálního zákazníka The Degage Group, který od nás zakoupil v minulých letech pět dalších trajektů, jsme tvrdě pracovali. Mám obrovskou radost, že cestujícím ve Francouzské Polynésii katamarán nabídne nadstandardní komfort, a velmi rádi jsme se na tomto projektu podíleli,“ říká Paddy Gregg, CEO Austal Limited.

Lodě, vlaky, autobusy a lanovky

Spolupráce s Austalem na prostředku lodní dopravy je pro českou Passengeru dalším rozšířením projektů běžnější vlakové a autobusové hromadné dopravy, kde se o digitální zážitek stará cestujícím po celém světě. Na její služby ale narazíte v pendolinech, railjetech a dalších vozech Českých drah, v evropských Flixbusech, v ikonických vlacích Bernina, Glacier a GoldenPass Express ve Švýcarských Alpách, ve vlaku na Machu Picchu a brzy také v turistických vlakových linkách Great Journeys křižujících přírodní krásy Nového Zélandu. Kromě toho společnost pracuje na digitalizaci hromadné dopravy ve futuristickém srdci Blízkého východu, v saúdskoarabském Rijádu.

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...

Aktuality
ELDIS Pardubice roste, řeší nové projekty a nabírá zaměstnance

Minulé roky ukázaly, že je firma zdravá. I...

Vzhledem k zakázkové naplněnosti a dalším významným projektům, jež...