×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny17. 3. 2023 09:07

Firmám chybějí vysokoškoláci, HK pomáhá

Mizerné platy, neatraktivní pozice, nudná práce. Tak si někteří absolventi vysokých škol představují současné pracovní nabídky v Karlovarském kraji. Situace se ale na trhu během posledních let podstatně změnila k lepšímu. Firmy nabízejí absolventům vysokých škol  nejen lákavé finanční ohodnocení, ale i zajímavé benefity a kariérní růst. Výhodou Karlovarského kraje jsou také nižší životní náklady a často i klidnější životní styl.

Foto: KHK KK Absolventy oslovují Veletrhy práce Foto: KHK KK

Pohled vysokoškoláků na pracovní trh v regionu se snaží změnit Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK). Proto i letos její zástupci vyrazili na veletrh pracovních příležitostí v Plzni, který zde pravidelně pořádá Západočeská univerzita v Plzni. „Veletrhu jsme se zúčastnili společně se zástupci čtyř významných zaměstnavatelů v regionu. Pro studenty jsme měli připraveny také nabídky práce od dalších 13 firem,“ řekla Barbora Volfová, zástupkyně ředitelky KHK KK. „Rozdali jsme přes pět desítek vizitek a studentům jsme představovali nejen aktuálně nabízené pracovní pozice, ale také jsme s nimi diskutovali o výhodách našeho regionu. Potěšilo nás, že řada z nich vidí v Karlovarském kraji potenciál a chtějí se sem vrátit, příp. přestěhovat se sem z jiného kraje. Nemalé části studentů ale v kraji chybí větší kulturní vyžití. A třeba absolventy IT oborů láká spíš Praha nebo Brno,“ popsala, co vyplývalo z rozhovorů se studenty.

Už podruhé se vydali na veletrh do Plzně s hospodářskou komorou zástupci ostrovského Amphenol Tuchel Industrial. „Je to skvělá příležitost navnímat, jestli jsou absolventi ochotni vrátit se zpět do regionu a zda se nějak změnily jejich priority a vnímání benefitů,“ uvedla Michaela Sochorová, vedoucí personálního a mzdového oddělení Amphenol Tuchel Industrial. Také ona potvrzuje slova Barbory Volfové. „Jako personalista vnímám, že se absolventi do regionu vracejí ale až v pozdějším čase, když mají rodiny, chtějí klidnější prostředí atd. Myslím si, že důvodem, proč zůstávají v místě, kde vystudovali vysokou školu, je i nedostačující kulturní vyžití. Pracovních nabídek v rámci našeho regionu je poměrně hodně. Konkurují nám ale také firmy v plzeňském regionu, které studentům již během studia nabízejí lukrativní posty na částečný úvazek,“ a doplnila, že aktuálně jsou v Amphenol Tuchel Industrial nejžádanější pozice technologů a inženýrů kvality.

Zástupci Sokolovské uhelné a skupiny SUAS GROUP jeli na veletrh s nabídkami pracovních pozic z oblasti elektro a projektových manažerů. „Obě tyto pozice jsou velmi aktuální v souvislosti s rozvojovými aktivitami skupiny,“ podotkla Pavlína Havlanová, personální ředitelka SUAS GROUP. A proč se rozhodli připojit k aktivitě hospodářské komory? „Určitě má smysl oslovit studenty s nabídkou zajímavého pracovního uplatnění v projektech, které nově se transformující SUAS GROUP a skupina Sokolovská uhelná nabízí. Je nutné získat větší povědomí o motivech, které absolventy zpět do kraje táhnou, a na ty je třeba se více zaměřit. Hlavním důvodem návratu zpět do regionu je perspektivní pracovní nabídka a bydlení. Skupina SUAS GROUP připravuje a realizuje moderní projekty např. solární parky či zprovozněné bateriové uložiště,“ sdělila. „Na veletrhu jsme byli společně s hospodářskou komorou a dalšími zaměstnavateli regionu, přímo ve stánku jsme oslovili více než 40 zajímavých kandidátů oboru elektro, strojní, IT a projektového managementu, a to nejen z Karlovarského kraje. Překvapil nás i velký zájem studentů z kraje Ústeckého. Někteří ze studentů nižších ročníků se zajímali o možnost praxí a případné další spolupráce, budoucí absolventi už si mapují pracovní příležitosti. Mnohé z nich jsme bezesporu překvapili nabídkou startovacího bytu. Z absolventů pak převažovali studenti oboru elektro a IT,“ dodala Pavlína Havlanová.

KHK KK připlavuje také další projekty, které mají podpořit návrat absolventů vysokých škol do regionu. Jedním z nich jsou například besedy na středních školách s úspěšnými manažery. „Právě tito úspěšní lidé mohou studenty motivovat k tomu, aby budoucí vysokoškoláci od začátku počítali s návratem do Karlovarského kraje,“ vysvětlila Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK. „Návrat mladých lidí do regionu je ale komplexní záležitostí. Podstatnou roli by ale jistě sehrál rozvoj vysokého školství v kraji,“ dodala.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Česko patří v kybernetické bezpečnosti ke špičce

Na programu bylo setkání se zástupci firem, vzdělávacích...

Nizozemsko nebylo rozhodně vybráno náhodou. Země se totiž...

Účastníci navštívili například nizozemský klastr kybernetické bezpečnosti Hague...

Jako velmi přínosnou hodnotí zástupci TeskaLabs návštěvu Evropského...

TeskaLabs patří v Česku ke špičce poskytovatelů služeb...

Pohled z praxe
Cirkulární ekonomika: Jaké jsou její hlavní koncepty?

Oběhové hospodářství nachází prostor pro ekologický přístup k...

Cirkulární ekonomika nebo též oběhové hospodářství se zaměřuje...

Zapojení komunity do uznávání odpadu Nakládání s elektronickým...

Pohled z praxe
DAKO-CZ chce v Indii využít boomu na železnici

Na indickém trhu DAKO-CZ, jež je součástí skupiny...

Na dynamicky se rozvíjející trh v Indii a...