Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny17. 5. 2023 13:48

Zaměstnanci si myslí, že se v Česku žije špatně

Plných 38 % českých zaměstnanců si myslí, že se v Česku žije špatně. Třetina dokonce pocítila dopady současné ekonomické krize v práci. Kvůli inflaci a zdražování pak musela polovina respondentů začít šetřit. Vyplývá to z průzkumu, který letos na jaře zrealizovala personální agentura Grafton Recruitment.

Marta Lipovská autor

Foto: Shutterstock.com V Česku se žije špatně, tvrdí více než třetina zaměstnanců Foto: Shutterstock.com

Dopady současné ekonomické krize pociťuje v práci již třetina zaměstnanců. O zaměstnání dosud přišly 3 % respondentů průzkumu, nejčastěji bílé límečky. Ostatním se buď snížila mzda (7 % bílých a 11 % modrých límečků) nebo benefity (8 %), případně se jim změnil úvazek (3 %) či náplň práce (8 %). Jen 42 % účastníků průzkumu si myslí, že se v ČR žije dobře. Nejméně si to myslí modré límečky (25 %), nejvíce lidé z IT (68 %). Plných 38 % respondentů si naopak myslí, že se u náš žije špatně. „Přispívá k tomu bezpochyby i skutečnost, že kvůli všeobecnému zdražování musela téměř polovina zaměstnanců zapojených do průzkumu přistoupit k šetření, nejčastěji na energiích, restauracích a potravinách. I přes nadstandardní mzdy v IT na energiích nejvíce šetří právě respondenti z tohoto oboru,“ komentuje Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a Gi Group, s tím, že obecně nejhůř se se situací vyrovnávají pracovníci z řad modrých límečků. Plných 17 % jich v průzkumu zmínilo, že mají nyní problém zaplatit účty a nejčastěji také zmiňují, že si nebudou moct dopřát dovolenou (32 %). Více než čtvrtina také letos méně utrácela za vánoční dárky, na těch ovšem šetřil i podobný podíl zaměstnanců z podnikových služeb (30 %) a z financí (28 %). Zaměstnanci dále začínají šetřit i na potravinách (39 % respondentů) a na jízdě autem (19 %)

O průzkumu

Průzkum byl zrealizován formou online dotazování v únoru a březnu 2023. Do průzkumu se zapojilo 1500 respondentů z celé České republiky.

„Situaci může ještě zhoršit zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, které navrhuje vláda v rámci konsolidačního balíčku. Zaměstnavatelé si pak totiž nebudou moct dovolit benefity poskytovat v takové míře jako nyní. Opatření by se tak negativně dotklo milionů pracujících, kteří by přišli o řadu výhod, jako jsou například příspěvky na sport, kulturu, léky či třeba dovolenou a dětské tábory,“ konstatuje Martin Malo.

I když výsledky průzkumu nejsou zrovna optimistické, hodnot zjištěných na Slovensku zdaleka nedosahují. Plných 68 % slovenských zaměstnanců si totiž myslí, že se na Slovensku nežije dobře. Důsledky krize se v jejich zaměstnání projevují o něco silněji než u nás. Například 4 % respondentů přišly o práci a u pětiny došlo k propouštění mezi kolegy. U necelé čtvrtiny došlo ke snížení mzdy, a to v průměru o desetinu. 12 % respondentů pak přišlo o firemní benefity. K úsporám proto přistoupila polovina Slováků. Nejčastěji omezili návštěvu restaurací, 48 % jich začalo šetřit na energiích a 45 % na potravinách. Největší problémy zaplatit účty mají i na Slovensku modré límečky, po nich následují zaměstnanci z obchodu, marketingu a podnikových služeb.

„Zhoršené klima na Slovensku se promítá do rostoucího počtu uchazečů ze Slovenska. Zejména obory jako jsou IT či podnikové služby, které nabízí i možnost práce na dálku, mohou z této situace těžit a obsadit své volné pozice, které kvůli nedostatku uchazečů v ČR dlouhodobě obsadit nemohly,“ říká na závěr Martin Malo.

Články autora Marta Lipovská

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Analýzy
S diskriminací nebo šikanou se v práci setkalo 30 % Čechů

Právní úprava whistleblowingu vešla v platnost na začátku...

Opakovaně se s diskriminací nebo šikanou setkalo v...

Výsledky Barometru totiž ukazují, že diskriminace se podle...

Dobře nastavený systém může firmu nebo organizaci přivést...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...