Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny18. 3. 2021 15:33

Senátoři na kvóty nekývli

Roli demokratické pojistky dnes potvrdil Senát a odmítl kvóty na české potraviny, tedy normu, která poškozuje zájmy občanů a vystavuje český stát sankcím. Novela zákona se vrací do Poslanecké sněmovny. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) věří, že při novém posouzení v Poslanecké sněmovně zvítězí rozum.

Martin Pitro autor

Foto: Shutterstock.com Senátoři odmítli kvóty na potraviny Foto: Shutterstock.com

Pokud by se ve sněmovně přece jen i napodruhé našlo dostatečné množství poslanců, kteří by hlasovali pro zachování kvót, ponese podle SOCR každý z nich odpovědnost za zvýšení cen potravin v době ekonomické nejistoty související s koronavirovou krizí.

„Považuji za skutečně dobrou zprávu, že senátoři potravinové kvóty naprosto jednoznačně odmítli. Senát tak znovu potvrdil důležitost své existence a díky jasnému postoji senátorů je snad již všem jasné, jak nebezpečný a občany poškozující poslanecký návrh na kvóty byl. Pevně doufám, že většina Poslanecké sněmovny potvrdí, že kvóty jsou nezákonné a poškozují spotřebitele,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Česká republika je v případě základních potravin soběstačná jen přibližně ze 30 až 40 %. Na základě žádné regulace nelze najednou produkovat o desítky procent potravin více. Návrh nepočítá ani se sezónností, neboť každá země má samozřejmě odlišné podmínky pro pěstování plodin. Výsledkem zavedení kvót by bylo zdražení potravin a snížení jejich dostupnosti. Česká republika je přitom zemí, v níž jsou potraviny velmi dobře dostupné, podle Eurostatu jsou potraviny v ČR páté nejlevnější v Evropě. Jedním z hlavních důvodů je silná konkurence a existence efektivní obchodní sítě, která je schopna rychle reagovat na změny v poptávce včetně krizových momentů, jaké se ukázaly v první vlně koronakrize.

„Po zavedení kvót by okamžitě došlo ke snížení nabídky právě proto, že by spousta výrobců vypadla ze hry – nejen těch zahraničních, ale i českých, kteří musí kvůli nedostatku tuzemských surovin vyrábět z dovezených. S omezením nabídky by přišlo ruku v ruce i zdražení, protože kde je nižší konkurence, tam se otevírá prostor pro navyšování cen. Ve finále by na to, bohužel, doplatili zákazníci. Jediným cílem předkladatelů povinných kvót bylo navýšit zisk velkých zemědělců a vytvořit prostor pro nové dotace do neefektivního českého zemědělství. Kvóty by tak prospěly pouze velkým tuzemským agropotravinářským koncernům. Malým farmářům kvóty nepomohou nijak,“ shrnul Prouza.

Potravinové kvóty popírají především volný pohyb zboží a kapitálu, tedy zásadu jednotného evropského trhu. Letos v lednu se v této souvislosti písemně ozvali velvyslanci osmi významných unijních zemí, podle nichž je návrh v rozporu s vnitřním trhem EU. Podobně před omezováním volného pohybu zboží varovala i Evropská komise. O zvýhodnění domácích potravin se v 80. letech minulého století pokusilo Irsko, před pár lety i Maďarsko nebo Rumunsko, ale neuspěly.

„Potravinové kvóty představují naprosto neopodstatněný zásah do svobody podnikání, neboť potraviny nejsou regulovaným zbožím a na jejich prodej se vztahují pouze hygienická či živnostenská pravidla,“ uzavírá Tomáš Prouza.

Články autora Martin Pitro

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Největší logistický kongres v ČR se blíží

Logistika a doprava patří mezi nejdůležitější pracovní úkony mezi...

Všechny zmíněné faktory představují příležitost pro spojení s loajální...

Velký kongres EASTLOG, který se bude konat 30....

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...