Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny12. 4. 2021 11:08

Potravinové kvóty zítra znovu ve hře. Zvítězí rozum?

Česká chuť potřebuje podporu, ne kvóty

Už zítra budou poslanci projednávat potravinové kvóty, které senátoři označili za nelegální a nepřijatelné. Pokud by byly kvóty schváleny, poškodily by spotřebitele, zvýšily ceny potravin, omezily výběr a vystavily český stát nebezpečí odvetných opatření. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR připravil proto i reklamní kampaň, jíž chce upozornit veřejnost na veškerá rizika. A doufá, že nad lobbyistickými zájmy zvítězí tentokrát zdravý rozum.

Martin Pitro autor

Foto: Shutterstock.com Česká chuť potřebuje podporu, ne kvóty Foto: Shutterstock.com

Zdražení potravin, snížení jejich výběru, dostupnosti a kvality, negativní reakce Evropské unie, stejně jako možná protiopatření ze strany jiných zemí, kam vyvážíme naše výrobky. To jsou hlavní hrozby, jež v sobě obnášejí kvóty na české potraviny v tuzemských obchodech. O jejich prosazení se snaží takzvaní agrobaroni, kteří prohrávají v soutěži se svou konkurencí, ať už to jsou menší čeští zemědělci nebo zemědělci z jiných zemí. Senát kvóty jednoznačně odmítl a poslanecká sněmovna o nich bude nově hlasovat v úterý 13. dubna.

„S myšlenkou zavedení potravinových kvót poslanci v parlamentu koketují už několik let a letos v lednu je nakonec schválili. Vyvolali tím značně negativní reakce mezi spotřebiteli, potravináři i obchodníky. Úprava naštěstí neprošla horní komorou parlamentu a senátoři tento nesmysl v polovině března jednomyslně odmítli,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), a dodal: „Celou dobu jsme se snažili zákonodárce přesvědčovat, jaké následky kvóty přinesou, abychom bránili zájmy českých zákazníků. Nakonec jsme spustili i kampaň, která si klade za cíl upozornit občany, a tedy voliče, co jim reálně hrozí. Účelem zákona totiž není nic jiného než přihrát peníze několika málo agrobaronům bez ohledu na dopady na širokou veřejnost.“

SOCR ČR od začátku jednoznačně kritizuje tento poslanecký paskvil a průběžně upozorňuje na četná úskalí, která by vyplývala z jeho přijetí. Kvóty na české potraviny rovněž odmítají i další instituce, jako je Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Potravinářská komora ČR, České sdružení pro značkové výrobky a celá řada profesních organizací z oblasti potravinářství i zemědělství.

Potravinová soběstačnost České republiky se pohybuje na úrovni 40 %, ale podle návrhu zákona by podíl tuzemských potravin na pultech obchodů musel dosáhnout až 73 %. Z toho jednoznačně vyplývá, že pokud by byly kvóty schváleny, přestanou být vybrané potraviny v obchodech během pár let k dispozici. Absurditou na seznamu, který připravili agrobaroni, jsou pak položky, jež se v Česku vůbec neprodukují. Kde by poslanci hodlali získat předepsané procento české soli, když jí neexistuje ani gram, je skutečně záhadou. Podobné je to například i s chilli papričkami a s dalším sortimentem.

„Zavedení povinných kvót na potraviny povede k ohrožení dostupnosti většiny potravin, k výraznému snížení výběru, k nárůstu cen a k hrozbě recipročních opatření ze strany jiných států. Kvóty rovněž představují neopodstatněný zásah do svobody podnikání, neboť potraviny nejsou regulovaným zbožím a na jejich prodej se vztahují pouze hygienická a živnostenská pravidla. A kvóty jsou navíc v rozporu s evropským právem, které mimo jiné mezi členskými státy zakazuje množstevní omezení dovozu, stejně jako i jiná opatření s rovnocenným účinkem. Česká republika potřebuje exportovat, zatímco zákonem bychom omezovali dovoz. To dohromady příliš nejde. Rád bych proto poslankyním a poslancům připomněl, že mají ve svých rukách napodruhé možnost svým hlasováním zabránit všem negativním dopadům potravinových kvót na české občany. Pevně věřím, že tak učiní a nenasytné a nekonkurenceschopné agrobarony odkážou do patřičných mezí,“ uzavírá Tomáš Prouza.

Články autora Martin Pitro

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...