Pátek 23. února 2024
ikona hodiny19. 8. 2021 18:14

Až 200 tisíc korun měsíčně má nalákat IT experty

V České republice je dohromady zhruba 316 tisíc IT odborníků, trh by jich i přesto zvládl pojmout ještě zhruba o 14 tisíc více. Počet reakcí na IT inzeráty je často mnohonásobně nižší než v jiných oborech a zastoupení žen v tomto odvětví je stále minimální. Seniorní vývojář si přitom může měsíčně vydělat až 200 tisíc korun. Tyto informace vyplývají z průzkumu Coding Bootcamp Praha ve spolupráci s Techloop.

Renata Faltejsková autor

Foto: Bootcamp Foto: Bootcamp

Ohodnocení jednotlivých pozic se velmi liší od délky celkových zkušeností v IT, typu spolupráce nebo podle počtu programovacích jazyků, které kandidát ovládá. „Na portálu Techloop společnosti zveřejňují rozmezí nabízených platů. Průměrně nabízený plat pro zaměstnanecké poměry je 68 tisíc, tedy více než je průměr dle ČSU. Junior pozice jsou obvykle kolem 40 tisíc, medior pozice 60 tisíc, senior pozice 80 tisíc (vše v hrubém). Máme však nabídky na velmi seniorní vývojáře i za 200 tisíc,“ hovoří Andrew Elliott, spoluzakladatel techloop.io.

Jaký je průměrný plat v IT?

Z dat poskytnutých portálem Techloop však jasně vyplývá, že freelancer si může měsíčně vydělat až o 40 tisíc více (dle seniority) než pokud by byl zaměstnaný. Je to tedy jeden z hlavních důvodů proč někteří preferují právě tento typ spolupráce.Výše odměn u freelancerů se pohybuje průměrně od 450 Kč na hodinu do 800 Kč na hodinu dle seniority,” dodává spoluzakladatel portálu techloop.io Andrew Elliott.

Převis poptávky nad nabídkou v IT sektoru

Máme spočítáno, že jen v ČR chybí zhruba 14 tisíc IT odborníků, aby se trh dostal do standardního ‚rovnovážného‘ stavu a toto číslo se neustále zvyšuje,” říká Andrew Elliot.

Více než 79 % firem, které nabízejí volná pracovní místa v IT, přiznává, že má s hledáním vhodných kandidátů značné problémy. Důvodů, proč je nabídka mnohonásobně vyšší než poptávka, je hned několik – především nízký počet absolventů vysokých škol nebo rostoucí poptávka v důsledku digitalizace. Dalším důvodem, proč je v tomto odvětví tak nízká poptávka, může být i relativně náročná rekvalifikace na IT pozice.

Naučit se programovat může člověk v každém věku, ať už je to muž nebo žena. Změna kariéry je ale s přibývajícím věkem složitější, protože je těžší po letech budování jiné kariéry začínat zase úplně od znovu,” dodává Jana Večerková, zakladatelka projektu Coding Bootcamp Praha, www.codingbootcamp.cz.

Kde je největší zastoupení IT specialistů?

Největší procentuální zastoupení specialistů v oblasti IT je zcela určitě v Praze, následuje Brno a poté už je výraznější rozestup mezi druhým a třetím místem, na kterém se nachází Ostrava. Nejvíce odborníků se samozřejmě nachází v blízkosti umístění technologických firem, což je patrné zejména v Praze a Brně.

Meziroční nárůst poptávajících firem

Zájem ze strany firem je v roce 2021 enormní a je dokonce vyšší než předkovidový rok 2019. Téměř všechny indikátory jsou na all time maximech – počty otevřených pozic, počty aktivních firem, počty oslovení aj. Pokud bychom se ale zaměřili na reakce IT specialistů, je z celkového trhu i dostupných dat patrné, že takzvaný Reply rate (míra odpovědi kandidátů) ve srovnání s rokem 2020 výrazně klesá. Je možné si tuto situaci vysvětlit zvýšenou nabídkou pracovních pozic, ale dalším důvodem může být i fakt, že pro mnohé IT specialisty je současná remote doba výhodná a nemají potřebu měnit práci.

Články autora Renata Faltejsková

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Analýzy
Česká nároková ekonomika, aneb každý natahuje ruku

Vláda jim to umožnila díky štědře nastaveným limitům...

Žádný nárok na levnější hypotéku, víno nebo bydlení...

Analýzy
Leden potvrdil zvyšování kvality DDoS útoků

Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují....

Stále oblíbenější útoky přímo na aplikační vrstvě umožňují...