Neděle 14. července 2024
ikona hodiny10. 11. 2021 19:49

Vzdělání: nejperspektivnější investice do budoucnosti

Mnoho lidí se zajímá o různé druhy finančních investic, zvažuje výhody a nevýhody a snaží se učinit nejlepší rozhodnutí pro svůj život. „Většina lidí přitom ignoruje fakt, že investice do vzdělávání je jednou z nejsilnějších a neméně proměnlivých věcí, které mohou pro svůj blahobyt udělat, a to i z finančního hlediska,“ míní Jana Večerková, zakladatelka kurzů programování Coding Bootcamp Praha.

Renata Faltejsková autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Když se lidé ptají, proč investovat do vzdělání, vysvětluje se to tím, že vzdělaný člověk může přijít o všechno, a přesto se bez problémů může znovu zvednout a použít znalosti, které mu k tomu pomohly. Na druhou stranu někdo, kdo vydělal peníze z pouhého štěstí, se po ztrátě už nikdy nevzpamatuje.

Vzdělání může být jednou z nejvýnosnějších investic. Investicí do něj můžete zvýšit své celoživotní příjmy o statisíce, ba dokonce miliony. Rozhodnutí o dalším vzdělávání po ukončení střední školy je však závažné a vždy je dobré prozkoumat své možnosti. Možná zjistíte, že kurz na pár měsíců vám pomůže dosáhnout kariéry, která vás baví, nebo se rozhodnete, že čtyřletý titul je cesta, kterou se chcete vydat.

Proč do vzdělání investovat?

  1. Rozvíjíte tak své dovednosti a znalosti potřebné v zaměstnání. V dnešní době velká většina pracovních pozic vyžaduje nějaký titul nebo minimálně certifikát. Člověk, který získal kvalitnější vzdělání, bude mít vždy větší šanci získat práci ve srovnání s těmi, kteří získali nižší vzdělání.
  2. Udržujete se v obraze. V dnešním rychlém světě je důležité, aby člověk udržoval své znalosti, a to v souladu s trendy nebo i předpisy a zákony stanoveny státem. Vzdělávání zvyšuje vaše know-how a může tak lehce zvýšit vaši konkurenceschopnost na trhu práce.
  3. Doba návratnosti může být rychlá. Ihned po absolvování kurzu nebo například vysoké školy se danému uchazeči o práci zvyšuje kvalifikace, která může být následně ihned využita v praxi. Čím větší kvalifikace dosáhnete, tím větší finanční ohodnocení můžete získat. Toto je rozdíl oproti klasickým investicím jako jsou akcie nebo nemovitosti, kde na výnos čeká investor většinu několik let.
  4. Poptávka je obvykle vyšší než nabídka. Dalším prvkem, který činí vzdělávání atraktivní investiční příležitostí je skutečnost, že poptávka je obvykle větší než nabídka, zejména na rozvíjejících se trzích. Takovým perspektivním trhem jsou například informační technologie. Dlouhodobě hlásí obrovský převis nabídky nad poptávkou, kdy se v ČR pohybujeme až kolem 14 tisíc volných pracovních pozic, které by bylo možné obsadit.

Investice do vzdělání není omezena věkem

Ačkoliv se může mnoho lidí domnívat, že vzdělávání je tématem hlavně mladších generací a člověk ve středním věku už se stejně nic nového nenaučí, není tomu tak. Nikdy se nepřestávejte učit – to je dobrá strategie, jak zlepšit svůj život. Skvělé na této strategii je, že se můžete učit bez ohledu na to, kolik vám je let. Nevěřte rčení Starého psa novým kouskům nenaučíš – věda říká, že to prostě není pravda.

Odborníci na psychologii a neurovědu zjistili, že náš mozek má úžasnou schopnost učit se novým věcem a získávat nové schopnosti bez ohledu na váš věk. Děje se tak díky neuroplasticitě mozku, která může být prodloužena i po skončení dětství.

Naučit se třeba programovat může člověk v každém věku, ať už je to muž nebo žena. Změna kariéry je ale s přibývajícím věkem složitější, protože je těžší po letech budování jiné kariéry začínat zase úplně od znovu,” dodává Jana Večerková.

Články autora Renata Faltejsková

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy
Firmy se na nový zákon o kyberbezpečnosti příliš nechystají

Průzkumu se od letošního února do dubna zúčastnilo...

Průzkum také ukázal, že IT experti odpovědní za...

Průzkum se dále zaměřil na rozpočet společností pro...

Pouze 41 % dotázaných firem plánuje využít možnost...

Cestovní ruch
Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem...

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“...

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména...

Analýzy
Průzkum CBRE: Věřitelé v Evropě jsou otevřeni podnikání

„Celkem 63 % respondentů předpokládá zvýšení úvěrové aktivity....

Průmyslové nemovitosti a projekty nájemního bydlení jsou nejvíce...

Dvě třetiny dotázaných předpokládají, že požadavky na poskytování...