Neděle 19. května 2024
ikona hodiny22. 4. 2022 08:06

Konference Zdraví a ekonomický růst: Sledujte živě zde!

Zlepšení zdraví populace dokáže zvýšit dostupnost pracovní síly a urychlit ekonomický růst. Hospodářská komora a Advance Healthcare Management Institute pořádá v pondělí 25. dubna od 14 hodin na toto téma konferenci Zdraví a ekonomický růst. Na konferenci bude představena studie poradenské firmy McKinsey&Co. o dopadu zlepšeného zdraví na ekonomický růst a existující možnosti a iniciativy ke zlepšení zdravotního stavu obyvatel České republiky.

Miroslav Beneš Miroslav Beneš autor

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor Žurnalistika) pracoval od roku 2013 ve zpravodajství České televize. Zde se jako redaktor věnoval převážně ekonomickým tématům, burzovnímu zprávám a tvorbě příspěvků pro pořady Ekonomika ČT24, Byznys ČT24 nebo Události. Od roku 2017 pracuje v Hospodářské komoře, kde se podílí na tvorbě mediální komunikace této instituce. Vedle tvorby tiskových zpráv a organizace tiskových konferencí spolupracuje na obsahu časopisu Komora a je autorem týdenních Newsletterů Hospodářské komory.

Foto: Shutterstock.com Konference představí studii McKinsey&Co., která ukáže, jak zdraví může zrychlit ekonomický růst Foto: Shutterstock.com

Zúčastnit by se měli ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus (ODS), ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek a další. Konference bude zahájena ve 14:00 Kaiserštejnském paláci v Praze.

Česká republika má již dnes problém se zajištěním pracovní síly. V roce 2030 bude mít díky stárnutí obyvatelstva o 100 000 lidí v ekonomicky produktivním věku méně než v roce 2020. Zatím není zemí, která by dokázala dostatečně využívat zahraniční pracovníky a neznámý dopad války na Ukrajině činí situaci ještě nejasnější.

Jednou z mála možností, jak tuto situaci řešit, je zlepšit zdraví obyvatel. Závěry globální studie poradenské firmy McKinsey&Co. jsou jasné: Máme v rukou nástroje k tomu, aby budoucí šedesátníci byli ve stejném zdravotním stavu jako dnešní padesátníci. Nejde ale jen o prodloužení doby, kdy lidé budou moci a chtít pracovat. Podle stejné studie se přes 60 procent let života ztracených kvůli nemocem odehraje u lidí, kteří jsou již dnes v pracovním věku. Jde tedy i o významném snížení nemocnosti a zlepšení výkonnosti dnešních pracujících. Navíc, vliv na počet dostupných zaměstnanců má i zlepšení zdraví seniorů, které sníží potřebu ošetřovatelů z řad jejich mladších příbuzných.

Celkové dopady zlepšení zdravotního stavu obyvatel dle zmíněné studie mohou každoročně přidat k růstu HDP 0,7 procenta, což v průběhu této dekády znamená cca 35 miliard Kč ročně. Celospolečenská návratnost takové investice je vysoce pozitivní – za každou investovanou korunu můžeme získat zpět 1,70 Kč, nemluvě o omezení lidského utrpení.

Jak můžeme zlepšeného zdraví dosáhnout?

Hodně se dá udělat v oblasti organizace léčby a lepšího využívání nových technologií. Také se ale potřebujeme více věnovat prevenci. Je třeba podpořit nákladově efektivní programy, které přinesou jasné výsledky.

Zaměřit se musíme na dvě oblasti

  • lepší péči o již nemocné, u kterých se zatím plně neprojevily následky nemoci
  • omezení rizikových faktorů u zatím zdravých lidí.

To je nerozlučně spjaté s podporou změny životního stylu. Potřebujeme zlepšit především naše stravování a pohybovou aktivitu. Takovou změnu ale nemohou zařídit samotní zdravotníci. Bez zapojení školství a zaměstnavatelů se neobejdeme.

Na poskytovatele zdravotních služeb a zdravotní pojišťovny toho ale zbývá dost

  • přesunout pozornost od léčení následků chronických nemocí k příčinám jejich vzniku
  • podpořit prevenci vhodnými finančními motivacemi pro pacienty i poskytovatele
  • začít využívat nové zdravotnické technologie, které dokáží omezit výskyt nejvýznamnějších rizikových faktorů.

Články autora Miroslav Beneš

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Videa & Podcasty

Pohled z praxe
Když má svět dveře dokořán

Poslechněte si první epizodu. Poslechněte si druhou epizodu....

Videa & Podcasty
Když má práce má smysl

Pokud vidíme hodnotu vlastní odvedené práce, máme tendencí...

Poslechněte si první epizodu. Poslechněte si druhou epizodu....

Videa & Podcasty
Když věk není překážkou

Je různorodé věkové složení ve firmách problémem, výzvou...

Poslechněte si první epizodu. Poslechněte si druhou epizodu....