Úterý 23. dubna 2024
ikona hodiny12. 7. 2022 08:00

Digitalizace států je za dveřmi, vede Kazachstán

Společnost Easy Software, český vývojář nástrojů pro projektové řízení, úspěšně dokončil pilotní projekt nasazení jejich softwaru pro řízení více než 40 tisíc projektů v rámci státní správy Kazachstánu. Nyní je firma připravena stejný systém nabídnout dalším státům, municipalitám nebo státním společnostem. Projekt trval dva roky a čeští vývojáři na něm spolupracovali přímo s kazašskou Národní projektovou kanceláří. Firma, která loni utržila 150 milionů korun, tak vedle tradičního portfolia firem Bosch, Zentiva či innogy může nově podpořit i digitalizaci státní správy.

Honza Husták autor

Foto: Shutterstock.com Český Easy Software dokončil pilotní projekt umožňující digitalizovat státy. Jeho projektová platforma se osvědčila v Kazachstánu Foto: Shutterstock.com

„Úspěšné zavedení našeho nástroje Easy Project v podstatě do celé státní správy Kazachstánu je precedentem, který nám otevírá dveře do dalších zemí. Kazachstán na základě implementace Easy Projectu spustil reformy a urychlil digitalizaci celého státního aparátu přímo na popud kazašského prezidenta. Věříme, že náš produkt může rozhýbat digitalizaci projektů i v Česku – od roku 2021 slouží na Ministerstvu zahraničních věcí,“ popisuje Filip Morávek, zakladatel a CEO společnosti Easy Software, která své nástroje Easy Project a Easy Redmine poskytuje více než 3500 organizacím po celém světě.

Adaptabilita bez nutnosti programovat

Easy Project je koncipován tak, že jeho podobu a funkce lze navrhovat a upravovat bez nutnosti programování. V rámci kazašského projektu byla hlavním kritériem právě možnost celý software přizpůsobit metodologii řízení projektů ve státní správě. Pražská firma nejprve v roce 2019 dodala řešení pro projektový management svým kazašským partnerům, kteří hledali software pro místní oblastní vlády. Následně se účastnila celonárodního výběrového řízení, které vyhrála. Po úvodních testech si aplikace rychle získávala oblibu u dalších samospráv, až se dostala do kazašské Národní projektové kanceláře.

„Platformu jsme prezentovali i samotnému prezidentovi země, načež se spustil dvouletý pilotní projekt, během nějž se o zakázku ucházelo dalších devatenáct řešení. Na takzvaném shortlistu se bodovalo za každou funkci, která plnila přísná kritéria – my jsme se prokázali jako nejvhodnější. Zejména díky pružnosti a schopnosti přizpůsobit se metodologii stanovené kazašskou stranou bez nutnosti software zásadněji upravovat,“ vzpomíná Roman Olejnikov, regionální ředitel Easy Software.

O Easy Software

Jeden z prvních českých globálních projektů fungujících na principu SaaS (Software as a Service), který vyvíjí software na řízení projektů i celých firem. Značka vznikla v roce 2006, řešení pro projektový management představila o rok později; výhradně se na něj soustředí od roku 2015. Své produkty – Easy Project a Easy Redmine – firma za dobu své existence prodala přes 3500 organizací z více než sedmdesáti zemí od Brazílie přes Evropu po Asii a Austrálii. Pro Easy Software pracuje přes osmdesát specialistů, firma sídlí v pražských Dejvicích a její roční obrat atakuje 150 milionů korun. Mezi zákazníky patří nejen velké softwarové společnosti, výrobci hardwaru, firmy z automotive či marketingové agentury, ale i státní správa. Easy Software si zakládá na udržitelnosti a vyváženosti – jak v byznysu, tak ve své vlastní kultuře. Sází na organický růst a na investování zisku zpět do podnikání. Firma za celou dobu své existence nikdy nečerpala žádné finance od investorů. Zakládá si rovněž na sdíleném růstu a dobročinnosti: zastřešuje Nadační fond pro rozvoj plného vědomí, jehož je hlavním donátorem, a každoročně dává jedno procento obratu „pro lidi a planetu“, jak zní firemní filantropické motto. V rámci této dobročinnosti firma daruje finanční prostředky jednak nadačnímu fondu, ale také dalším institucím, které se podílejí například na čištění oceánů od plastového odpadu.

Implementace probíhala ve spolupráci s kazašskými partnery a zahrnovala školení všech uživatelů na dálku, propojení komplexního BI reportování, nastavení celého systému a postupnou detailní integraci čtyřiceti tisíc projektů.

„Easy Project je platforma, která se velice pružně a rychle dokáže přizpůsobit v podstatě jakékoli metodologii bez ohledu na druh používaného projektového řízení nebo to, zda se jedná o korporátní nebo úřednické prostředí. Další velkou výhodou je, že naše řešení lze provozovat takzvaně on premise, tedy nasadit jej na klientovy vlastní servery. Druhou možností je pochopitelně cloudový provoz, který je v našem podání maximálně spolehlivý a špičkově zabezpečený. Připravujeme rovněž hybridní systém, který tyto dvě varianty kombinuje,“ uzavírá Morávek.

Články autora Honza Husták

Nejnovější články

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Aktuality
Jak připravit firmu na AI a digitální budoucnost?

Pátý ročník Digital Transformation Summitu proto přinese nejnovější...

Srdcem Digital Transformation Summitu (DTS) budou ukázky konkrétních...

DTS letos otevře Krzysztof Krecikij, Salesforce Regional Director...