pondělí 16. září 2024
ikona hodiny 12. 7. 2022 08:00

Digitalizace států je za dveřmi, vede Kazachstán

Společnost Easy Software, český vývojář nástrojů pro projektové řízení, úspěšně dokončil pilotní projekt nasazení jejich softwaru pro řízení více než 40 tisíc projektů v rámci státní správy Kazachstánu. Nyní je firma připravena stejný systém nabídnout dalším státům, municipalitám nebo státním společnostem. Projekt trval dva roky a čeští vývojáři na něm spolupracovali přímo s kazašskou Národní projektovou kanceláří. Firma, která loni utržila 150 milionů korun, tak vedle tradičního portfolia firem Bosch, Zentiva či innogy může nově podpořit i digitalizaci státní správy.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Úspěšné zavedení našeho nástroje Easy Project v podstatě do celé státní správy Kazachstánu je precedentem, který nám otevírá dveře do dalších zemí. Kazachstán na základě implementace Easy Projectu spustil reformy a urychlil digitalizaci celého státního aparátu přímo na popud kazašského prezidenta. Věříme, že náš produkt může rozhýbat digitalizaci projektů i v Česku – od roku 2021 slouží na Ministerstvu zahraničních věcí,“ popisuje Filip Morávek, zakladatel a CEO společnosti Easy Software, která své nástroje Easy Project a Easy Redmine poskytuje více než 3500 organizacím po celém světě.

Adaptabilita bez nutnosti programovat

Easy Project je koncipován tak, že jeho podobu a funkce lze navrhovat a upravovat bez nutnosti programování. V rámci kazašského projektu byla hlavním kritériem právě možnost celý software přizpůsobit metodologii řízení projektů ve státní správě. Pražská firma nejprve v roce 2019 dodala řešení pro projektový management svým kazašským partnerům, kteří hledali software pro místní oblastní vlády. Následně se účastnila celonárodního výběrového řízení, které vyhrála. Po úvodních testech si aplikace rychle získávala oblibu u dalších samospráv, až se dostala do kazašské Národní projektové kanceláře.

„Platformu jsme prezentovali i samotnému prezidentovi země, načež se spustil dvouletý pilotní projekt, během nějž se o zakázku ucházelo dalších devatenáct řešení. Na takzvaném shortlistu se bodovalo za každou funkci, která plnila přísná kritéria – my jsme se prokázali jako nejvhodnější. Zejména díky pružnosti a schopnosti přizpůsobit se metodologii stanovené kazašskou stranou bez nutnosti software zásadněji upravovat,“ vzpomíná Roman Olejnikov, regionální ředitel Easy Software.

O Easy Software

Jeden z prvních českých globálních projektů fungujících na principu SaaS (Software as a Service), který vyvíjí software na řízení projektů i celých firem. Značka vznikla v roce 2006, řešení pro projektový management představila o rok později; výhradně se na něj soustředí od roku 2015. Své produkty – Easy Project a Easy Redmine – firma za dobu své existence prodala přes 3500 organizací z více než sedmdesáti zemí od Brazílie přes Evropu po Asii a Austrálii. Pro Easy Software pracuje přes osmdesát specialistů, firma sídlí v pražských Dejvicích a její roční obrat atakuje 150 milionů korun. Mezi zákazníky patří nejen velké softwarové společnosti, výrobci hardwaru, firmy z automotive či marketingové agentury, ale i státní správa. Easy Software si zakládá na udržitelnosti a vyváženosti – jak v byznysu, tak ve své vlastní kultuře. Sází na organický růst a na investování zisku zpět do podnikání. Firma za celou dobu své existence nikdy nečerpala žádné finance od investorů. Zakládá si rovněž na sdíleném růstu a dobročinnosti: zastřešuje Nadační fond pro rozvoj plného vědomí, jehož je hlavním donátorem, a každoročně dává jedno procento obratu „pro lidi a planetu“, jak zní firemní filantropické motto. V rámci této dobročinnosti firma daruje finanční prostředky jednak nadačnímu fondu, ale také dalším institucím, které se podílejí například na čištění oceánů od plastového odpadu.

Implementace probíhala ve spolupráci s kazašskými partnery a zahrnovala školení všech uživatelů na dálku, propojení komplexního BI reportování, nastavení celého systému a postupnou detailní integraci čtyřiceti tisíc projektů.

„Easy Project je platforma, která se velice pružně a rychle dokáže přizpůsobit v podstatě jakékoli metodologii bez ohledu na druh používaného projektového řízení nebo to, zda se jedná o korporátní nebo úřednické prostředí. Další velkou výhodou je, že naše řešení lze provozovat takzvaně on premise, tedy nasadit jej na klientovy vlastní servery. Druhou možností je pochopitelně cloudový provoz, který je v našem podání maximálně spolehlivý a špičkově zabezpečený. Připravujeme rovněž hybridní systém, který tyto dvě varianty kombinuje,“ uzavírá Morávek.

Články autora Honza Husták

Nejnovější články

Expertní pohled

USA vs Čína. Proč Čína postupně přebírá AI trh?

Umělá inteligence (AI) se stala jedním z nejvýznamnějších...
Expertní pohled

Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?

V neděli večer hlásilo přes 55 měřících míst...
Aktuality

CzechTrade operuje i v Uzbekistánu

Agentura na podporu obchodu CzechTrade rozšiřuje své zastoupení...

Nejnovější Aktuality

Aktuality

CzechTrade operuje i v Uzbekistánu

Agentura na podporu obchodu CzechTrade rozšiřuje své zastoupení...
Trendy

Foto point jako okno do Karlových Varů

Karlovy Vary rozšiřují své aktivity v rámci projektu...
Analýzy

Firmy musí umět udržet si zaměstnance

V posledním čtvrtletí tohoto roku se v Česku...