Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny20. 1. 2023 11:13

Startupy loni opět lámaly rekordy, ekonomice navzdory

Vyplývá to ze zprávy Mavericks o venture kapitálových investicích

Přijel nový jednorožec v podobě Productboardu, Rohlík překonal vlastní rekord nejvyšší investice a bylo uzavřeno kolem 200 investic, z nichž několik překročilo miliardu korun a až 160 z nich mířilo do nejmladších startupů v prvních a druhých investičních kolech (pre-seed a seed investice). Medián investic do brzkých startupů vzrostl na 18 milionů korun z 13,5 milionu v roce 2021. Rostly také valuace startupů před investicí – ze 120 milionů v roce 2021 na bezmála 140 milionů Kč. Čísla v druhé polovině roku začala brzdit nestabilní ekonomická situace a zdražující peníze. Data o českém venture kapitálovém trhu přináší každoroční zpráva advokátní kanceláře Mavericks, která se specializuje mimo jiné na fúze a akvizice v oblasti technologií a inovací. Česko však podle ní i nadále brzdí zastaralá legislativa, která snižuje konkurenceschopnost českých společností zejména při nabírání talentů.

Tadeáš Zíka autor

Foto: Shutterstock.com Startupy jedou Foto: Shutterstock.com

„Rok 2022 byl pro českou startupovou scénu vcelku zdařilý. Již poněkolikáté v řadě se zvýšil počet uzavřených investic, medián investic i valuací. Rohlík pokračuje ve své startupové jízdě, přibyl k němu nový jednorožec a několik dalších společností má k tomuto milníku blízko. Ještě pozitivnějším znakem z mého pohledu je, jak dobře se daří těm nejmladším startupům. Česko je plné odvážných inovativních nápadů a čím dál více podnikatelů se těmto nápadům věnuje naplno. A investoři o ně mají zájem, což potvrzuje i rostoucí komunita andělských investorů, často z jiných úspěšných startupů,“ hodnotí startupový rok 2022 Tomáš Ditrych, partner a zakladatel Mavericks.

Mavericks již třetí rok v řadě vydali zprávu o venture kapitálových investicích do začínajících startupů v raných investičních kolech. Ve zprávě letos mimo jiné analyzovali přes 45 investic, během kterých sami zastupovali buďto startup, nebo jednoho či více investorů. Podle interních a veřejně dostupných dat advokáti odhadují, že v roce 2022 proběhlo mezi 120 až 160 pre-seedových a seedových investic. Sami se tak podíleli na zhruba 30–40 % z nich.

Jaké podmínky investoři kladou zakladatelům?

Mavericks díky svému vhledu přímo do smluv venture kapitálových transakcí mohli také analyzovat konkrétní podmínky investic, které zpravidla zahrnují celou řadu pravidel pro nakládání s podíly nebo osobní působení investorů a zakladatelů. „Smluvní podmínky investičních smluv v Česku jsou dnes de facto totožné se západním trhem. To svědčí o velké vyspělosti tuzemského venture kapitálového prostředí, za poslední tři roky jsme v tomto ohledu ušli dlouhou cestu,“ uvádí Ditrych.

Podle Mavericks má zhruba třetina seedových a pre-seedových transakcí podobu konvertibilního úvěru, který se při splnění podmínek promění v podíl ve společnosti. Úroky konvertibilních úvěrů jsou v průměru v Česku kolem 8–10 % za rok, i přes aktuálně vysokou inflaci. Ovšem někteří lokální investoři občas mají problém s nastavením správného mechanismu pro převedení úvěru do podílu – např. metodou výpočtu velikosti výsledného podílu či okamžikem konverze.

Zvyšuje se také výše podílu, kterou jsou investoři a zakladatelé ochotni rozdělit mezi zaměstnance. Zatímco v roce 2021 bylo ve smlouvách pro zaměstnanecké podíly vyčleněno více než 10 % podílu pouze v 8 % případů, loni už to bylo 27 %. „Investoři i zakladatelé jsou si vědomi toho, že nějaká forma zaměstnaneckých podílů jim výrazně pomůže při hledání zaměstnanců, proto čím dál více firem alokuje větší podíl ve firmě právě na tento účel,“ komentuje trend Ditrych.

Českým projektům se daří Česku navzdory

Přestože se lokální startupový rok každoročně stabilně rozvíjí, právníci z Mavericks varují, že v Česku stále existují překážky, které mladé společnosti brzdí. Příkladem jsou právě opční programy pro zaměstnance (ESOPy). Ty obvykle v zahraničí umožňují začínajícím projektům bez většího finančního zázemí motivovat pracovníky možností získat ve společnosti podíl. Právní řád v Česku však tuto možnost podkopává velice nevýhodnými daňovými podmínkami. České startupy tak v tomto ohledu nemohou dobře konkurovat zahraničním startupům, které v tuzemsku často loví technický talent.

„Česká legislativa není pro startupy plně připravena a modernizace, která by nás přiblížila Západu, je prozatím v nedohlednu. Dalšími překážkami pro startupy je také nedostatečná digitalizace státní správy a absence daňových incentiv podporujících drobné investice do raných startupů,“ popisuje Ditrych. „Aktuálně největší starostí však je pro zakladatele ekonomika. Jak ukazují naše čísla, přestože loňský rok jako celek pohodlně překonal ten předchozí, tak v druhé polovině začalo docházet k mírnému ochlazení investic a nyní všichni vyhlížejí, jak se situace bude dále vyvíjet v prvním pololetí letošního roku. Vzhledem k množství kapitálu na trhu a nově vzniklým fondům zaměřeným na technologické inovace se nicméně domnívám, že i rok 2023 překoná roky předchozí,“ dodává zakladatel Mavericks.

Články autora Tadeáš Zíka

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...