Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny3. 2. 2022 10:48

Rekordní investice, nové investiční fondy a rostoucí počet startupů

Zpráva o stavu venture kapitálu v Česku za rok 2021

Startupový trh v Česku v minulém roce opět rostl. Podle dat nové zprávy advokátní kanceláře Mavericks specializující se mimo jiné na technologie a venture kapitálové transakce byl rok 2021 v mnoha ohledech rekordní. Kromě několika obřích investic do zavedených českých startupů jako Productboard se dařilo i startupům v brzké fázi vývoje.

Tadeáš Zíka autor

Foto: Shutterstock.com Venture kapitálový trh v Česku rekordně roste Foto: Shutterstock.com

Medián předinvestiční valuace startupů v pre-seed a seed kolech v roce 2021 významně vzrostl o 45 milionů Kč na 120 milionů Kč. Medián výše investic vzrostl o 1 milion Kč na 13,5 milionu Kč. Celkem se v Česku do startupů v pre-seed a seed investičních kolech proinvestovaly odhadem až 4 miliardy korun, o miliardu více než v předchozím roce.

„Podle našich dat český trh v loňském roce pokračoval v trendech z roku 2020. Navzdory pokračující pandemii se digitálnímu sektoru i nadále daří a krize navíc přinesla prostor pro vznik nových nápadů a projektů. Zároveň v loňském roce vzniklo několik nových investičních fondů zaměřených na investice do technologických startupů. Vzhledem k řadě velkých exitů lze také očekávat, že se na trhu objeví hned několik významných andělských investorů a nových investičních vehiklů vycházejících z komunity úspěšných českých podnikatelů nové generace,“ hodnotí VC trh v Česku Tomáš Ditrych, zakladatel a partner advokátní kanceláře Mavericks.

Česká startupová scéna v roce 2021 v datech

  • celkem se do startupů v brzkých investičních kolech investovaly až 4 miliardy Kč, tedy o miliardu více než v předchozím roce
  • medián valuace startupů v brzkých investičních kolech byl 120 milionů Kč, oproti předchozímu roku tedy významně vzrostl o 45 milionů Kč
  • medián výše investic do startupů byl 13,5 milionu Kč, oproti předchozímu roku vzrostl o 1 milion Kč

Venture Capital Deals Report 2021 kromě finančních ukazatelů poodhaluje také trendy konkrétních ujednání investičních smluv. V posledních letech je například zřejmý odklon od tzv. tranší, kdy se investice rozděluje typicky do dvou nebo tří částí, pro jejichž získání je nutné splnění podmínek nebo uplynutí stanovené doby. V minulém roce se objevily zhruba ve třetině investičních smluv, zatímco v roce 2020 to byla přibližně polovina. Nová zpráva Mavericks obsahuje také další statistiky například o využívání ESOPů, anti-dilution ujednáních nebo likvidačních preferencích.

„Český startupový trh může v budoucnosti ještě více zrychlit, pokud se nám podaří odstranit řadu překážek, jež českým startupům znepříjemňují život a brzdí jejich rozvoj. Mezi takové překážky patří zkostnatělá česká legislativa, která neumožňuje naplno využívat potenciál opčních programů pro zaměstnance, tzv. ESOPů. Problémem je z našeho pohledu také nedostatečná digitalizace státní správy a absence daňových incentiv, které by podpořily andělské investice v těch nejranějších investičních fázích,“ popisuje některé brzdy českého startupového prostředí Tomáš Ditrych.

Mavericks

Advokátní kancelář Mavericks je specialistou na digitální ekonomiku, IT, technologie, startupy, venture kapitálové a private equity transakce. Za svou historii pomohli Mavericks stovkám klientů s e-commerce, nastavením IT smluv, ochranou duševního vlastnictví a vyjednáváním při vstupu investora. Kancelář si zakládá na špičkovém týmu právníků, kteří se kromě titulů z českých vysokých škol pyšní diplomy z prestižních amerických univerzit včetně Harvardu a NYU. Tomáš Ditrych, který Mavericks před několika lety založil, získal unikátní specializaci na startupy a venture kapitálové transakce přímo v San Francisku, kde v minulosti působil. Tomuto oboru se nyní naplno věnuje v ČR nejen při vyjednávání desítek transakcí ročně, ale také v rámci výuky vlastního předmětu na pražské Právnické fakultě UK. Advokáti z Mavericks za pomoci nejmodernějších technologií poskytují právní služby se specializací na průmysl 4.0. Od roku 2020 Mavericks každoročně vydávají VC Deals Report s daty o venture kapitálových investicích do startupů v Česku.

Mavericks svým reportem vyplňují informační vakuum o stavu českého trhu

Až do loňského roku v Česku chyběly pravidelné kompletní informace o stavu tuzemského venture kapitálového trhu, které by investorům a zakladatelům startupů poskytovaly potřebná data. Proto se v advokátní kanceláři Mavericks, která se specializuje na M&A transakce v segmentu technologií a inovací, rozhodli využít data od svých klientů a z veřejně dostupných zdrojů a sestavit komplexní zprávu o venture kapitálových transakcích do startupů v raných fázích jejich existence.

„Naši klienti se nás často ptají na aktuální tržní standardy a oficiální čísla, která by ilustrovala stav VC trhu v Česku. Jelikož žádná spolehlivá data veřejně dostupná nejsou, rozhodli jsme se využít svých vlastních dat pocházejících z desítek transakcí, na kterých se jako advokátní kancelář každý rok podílíme, a poskytnout je online zdarma všem, kdo je využijí. Na náš VC report za rok 2020 jsme dostali mimořádně pozitivní zpětnou vazbu nejen od investorů a startupů, ale i od novinářů, kteří podobné statistiky do té doby taktéž postrádali. Proto jsme se v této aktivitě rozhodli pokračovat a připravit i VC Deals Report pro rok 2021,“ vysvětluje Ditrych.

Články autora Tadeáš Zíka

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firemní benefity v roce 2024: Včerejšek neplatí!

Ke změně náhledu dochází po téměř 30 letech...

Zatímco výše prvních dvou se bude každoročně měnit,...

V této oblasti se nově zavádí pojem daňově...

Zaměstnavatel má tři možnosti, jak svým zaměstnancům přispívat...

„Na straně zaměstnavatele je příspěvek na stravování v...

„Právě tato oblast budí největší vášně a je...

„Všechno plnění je potřeba načítat průběžně na mzdovém...

„Pokud jde o zaměstnavatele a třeba výše uváděný...

Expertní pohled
OSINT: Klíč k ochraně před hackery!

Může přinášet cenné informace i chránit organizace před...

„Největší výhody využití těchto technik vidím v odhalování...

Expertní pohled
Trendy v grafickém designu: Animace, gradienty a samozřejmě AI

Rok 2023 se ukázal být rokem dynamických změn...

Experimentální typografie V roce 2023 jsme byli svědky...