×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny2. 2. 2023 14:29

Inflace překvapila, ale na jásot je brzy

Poslední statistické souhrny v Evropě příjemně překvapily – inflace zpomalila více, než se čekalo. Je to dáno snížením cen energií. Ale na jásot je brzy, jádrová inflace zůstává stále poměrně vysoká.

Jiří Polanský autor

analytik České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Inflace překvapila, ale na jásot je brzy Foto: Shutterstock.com

Podle očekávání zvýšil včera americký FED úrokové sazby, a to o 25 bodů. Ještě nedávno čekal trh spíše 50 bodové zvýšení, nicméně nepříznivá americká data (především PMI hluboko pod 50 body) vedla ke změně očekávání směrem k mírnějšímu růstu sazeb. Horní hranice pásma je tak nyní 4,75 %.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Mírné zvýšení sazeb se čeká i pro příští zasedání, kdy by hlavní sazba FEDu mohla dosáhnout 5 % a tím by byl aktuální cyklus zpřísňování měnové politiky ukončen. Poté by mohl FED nechat sazby po nějakou dobu beze změny (čeká se zhruba 6-9 měsíců) a pak by mohlo docházet k postupnému snižování sazeb.

Rizika zůstávají zvýšená. Výrazně záviset bude na datech, kdy například po případném dalším zhoršení makro vývoje už by FED na příštím zasedání nemusel na sazby sáhnout, či by je mohl začít snižovat dříve. Nicméně, příští zasedání je již v březnu, a do té doby pravděpodobně k zásadnějšímu zhoršení na trhu práce nedojde. Proto i nadále čekáme vrchol na 5 %.

 EMU: Inflace překvapila směrem dolů

Včera vydal Eurostat předběžný odhad vývoje inflace v eurozóně za leden. Oproti prosincovým 9,2 % se čekalo jen velmi mírné zpomalení, a to v řádu 1-2 desetin procentního bodu. Nakonec data překvapila výrazněji směrem dolů, když inflace dosáhla „jen“ 8,5 %. V meziměsíčním vyjádření cenová hladina dokonce mírně poklesla, a to o 0,4 %.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

V tuto chvíli ale ještě neznáme německá data, kdy německý statistický úřad z technických důvodů pozdržel vydání lednových dat.

Důvodem za příznivým překvapením v datech je vývoj cen energií, které v meziměsíčním vyjádření klesly o téměř procento. Navíc v meziročním srovnání působil i vliv základny (v loňském roce v lednu ceny začínaly zrychlovat.

Naopak jádrová inflace, která by měla více zachycovat poptávkové tlaky, zůstala relativně vysoká, a oproti prosinci se meziročně nezměnila (meziměsíčně ceny rostly). A proto včerejší číslo automaticky neznamená tlak na ECB ve směru potřeby menšího zpřísnění měnových podmínek.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Jádrová inflace (celková bez cen energií a potravin) zůstává stále lepším ukazatelem poptávkových tlaků, než celková inflace, nicméně její vypovídací schopnost je oproti minulým letům podstatně nižší. Důvodem je to, že její vývoj neovlivňuje jen poptávka domácností, ale také výrazně rostoucí náklady firem a podnikatelů na energie, které jsou následně přeneseny do cen zboží a služeb.

ECB zasedá dnes a obecně se čeká 50 bodů. Zajímavá bude ale spíše její komunikace do budoucna. Trh čeká vrchol depozitní sazby na 3,25 % (50 bodů dnes, 50 bodů příště a 25 bodů přespříště). Včerejší číslo by samo o sobě mohlo implikovat například vrchol depozitní sazby mírně nižší, ale právě kvůli pokračujícímu růstu cen v rámci jádrové inflace dnes změnu komunikace ECB spíše nečekáme.

Stejně jako u FEDu bude výrazně záležet až na datech v příštích měsících, zdali ECB dodá to, co čeká trh, či v případě zhoršení makro vývoje se zastaví o něco níže.

CZE: PMI zůstává hluboko pod 50 body

Včera vyšlo lednové PMI za český zpracovatelský průmysl. Oproti prosinci došlo k mírnému zlepšení; celkově ale zůstává hodnota PMI stále hluboko pod 50 body a signalizuje tak zhoršení vývoje ekonomické aktivity v průmyslu. To trvá již osmý měsíc.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Zlepšení bylo ovlivněno zmírněním nákladových cenových tlaků (především nákladů na energie), naopak zahraniční poptávka a nové zakázky se dále zhoršily. Mezi firmami se ale také mírně zvýšila nálada ohledně příštích měsíců.

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Špatná zpráva pro český automotive

Čína je velmi silná v několika oblastech. Za...

Často se má za to, že hlavní výhodou...

Za třetí, Čína je dobrá v inženýrských inovacích....

Čína je tedy skvělá v nových technologiích, které...

Noah Smith píše, že v případě elektroaut se...

Analýzy ze Spořky
Vyhneme se recesi? Ne. A nemáme to ani chtít!

Všechny velké desinflace byly spojeny s recesí. Pokud...

Rychlejší desinflace s sebou nese menší náklady. To...

Odhady využívající data od 60. let 20. století...

A jaké jsou implikace pro současnou měnovou politiku?...

Analýzy ze Spořky
Zaostřeno na AI: ChatGPT versus produktivita

Jak ChatGPT ovlivní způsob, jakým pracujeme, jaký bude...

Výsledky jsou poměrně zajímavé. ChatGPT zvyšuje průměrnou produktivitu:...

Platí také, že ChatGPT spíše nahrazuje úsilí pracovníků,...

Ten strach je normální. Přesto AI používejte, budete...

Ano, i tato verze AI je v mnoha...