Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny2. 2. 2023 14:29

Inflace překvapila, ale na jásot je brzy

Poslední statistické souhrny v Evropě příjemně překvapily – inflace zpomalila více, než se čekalo. Je to dáno snížením cen energií. Ale na jásot je brzy, jádrová inflace zůstává stále poměrně vysoká.

Jiří Polanský autor

analytik České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Inflace překvapila, ale na jásot je brzy Foto: Shutterstock.com

Podle očekávání zvýšil včera americký FED úrokové sazby, a to o 25 bodů. Ještě nedávno čekal trh spíše 50 bodové zvýšení, nicméně nepříznivá americká data (především PMI hluboko pod 50 body) vedla ke změně očekávání směrem k mírnějšímu růstu sazeb. Horní hranice pásma je tak nyní 4,75 %.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Mírné zvýšení sazeb se čeká i pro příští zasedání, kdy by hlavní sazba FEDu mohla dosáhnout 5 % a tím by byl aktuální cyklus zpřísňování měnové politiky ukončen. Poté by mohl FED nechat sazby po nějakou dobu beze změny (čeká se zhruba 6-9 měsíců) a pak by mohlo docházet k postupnému snižování sazeb.

Rizika zůstávají zvýšená. Výrazně záviset bude na datech, kdy například po případném dalším zhoršení makro vývoje už by FED na příštím zasedání nemusel na sazby sáhnout, či by je mohl začít snižovat dříve. Nicméně, příští zasedání je již v březnu, a do té doby pravděpodobně k zásadnějšímu zhoršení na trhu práce nedojde. Proto i nadále čekáme vrchol na 5 %.

 EMU: Inflace překvapila směrem dolů

Včera vydal Eurostat předběžný odhad vývoje inflace v eurozóně za leden. Oproti prosincovým 9,2 % se čekalo jen velmi mírné zpomalení, a to v řádu 1-2 desetin procentního bodu. Nakonec data překvapila výrazněji směrem dolů, když inflace dosáhla „jen“ 8,5 %. V meziměsíčním vyjádření cenová hladina dokonce mírně poklesla, a to o 0,4 %.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

V tuto chvíli ale ještě neznáme německá data, kdy německý statistický úřad z technických důvodů pozdržel vydání lednových dat.

Důvodem za příznivým překvapením v datech je vývoj cen energií, které v meziměsíčním vyjádření klesly o téměř procento. Navíc v meziročním srovnání působil i vliv základny (v loňském roce v lednu ceny začínaly zrychlovat.

Naopak jádrová inflace, která by měla více zachycovat poptávkové tlaky, zůstala relativně vysoká, a oproti prosinci se meziročně nezměnila (meziměsíčně ceny rostly). A proto včerejší číslo automaticky neznamená tlak na ECB ve směru potřeby menšího zpřísnění měnových podmínek.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Jádrová inflace (celková bez cen energií a potravin) zůstává stále lepším ukazatelem poptávkových tlaků, než celková inflace, nicméně její vypovídací schopnost je oproti minulým letům podstatně nižší. Důvodem je to, že její vývoj neovlivňuje jen poptávka domácností, ale také výrazně rostoucí náklady firem a podnikatelů na energie, které jsou následně přeneseny do cen zboží a služeb.

ECB zasedá dnes a obecně se čeká 50 bodů. Zajímavá bude ale spíše její komunikace do budoucna. Trh čeká vrchol depozitní sazby na 3,25 % (50 bodů dnes, 50 bodů příště a 25 bodů přespříště). Včerejší číslo by samo o sobě mohlo implikovat například vrchol depozitní sazby mírně nižší, ale právě kvůli pokračujícímu růstu cen v rámci jádrové inflace dnes změnu komunikace ECB spíše nečekáme.

Stejně jako u FEDu bude výrazně záležet až na datech v příštích měsících, zdali ECB dodá to, co čeká trh, či v případě zhoršení makro vývoje se zastaví o něco níže.

CZE: PMI zůstává hluboko pod 50 body

Včera vyšlo lednové PMI za český zpracovatelský průmysl. Oproti prosinci došlo k mírnému zlepšení; celkově ale zůstává hodnota PMI stále hluboko pod 50 body a signalizuje tak zhoršení vývoje ekonomické aktivity v průmyslu. To trvá již osmý měsíc.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Zlepšení bylo ovlivněno zmírněním nákladových cenových tlaků (především nákladů na energie), naopak zahraniční poptávka a nové zakázky se dále zhoršily. Mezi firmami se ale také mírně zvýšila nálada ohledně příštích měsíců.

Články autora Jiří Polanský

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Obezita, Londýn, soláry a tři kila

Současné globální náklady spojené s obezitou jsou téměř...

Hodně zajímavé: v částech Londýna, které byly za...

Víte, která firma v Evropě je nejrychleji rostoucí?...

A jen tak na závěr: A jen tak...

Analýzy ze Spořky
Maniodepresivní Češi, koncepty, Čína vs. EU a energie

Máme úterý, tak alespoň začněme dobrou zprávou. Důvěra...

Za větší depresi mohla za to samozřejmě inflace,...

Na prvním místě s vysokým náskokem (průzkum mezi...

Na dalších místech: úroky, marginalismus (mezní užitek, mezní...

Čína byla v roce 2023 největším partnerem pro...

V absolutní hodnotě mezi třemi největšími dovozci zboží...

Nejvyšší podíl má dlouhodobě jádro. Ano, už dekády...

Odhady ukazují, že bankovnictví bude ovlivněno AI více...

Analýzy ze Spořky
Bitcoin a konec konce světa

Hodnota bitcoinu poroste, pokud bude čím dál lidí...

Ale co je ještě lepší: tímto krokem se...