Úterý 16. července 2024
ikona hodiny20. 2. 2023 11:09

Rychlejší zpomalení inflace: Přání nebo možnost?

Pojďme se podívat na aktuální rizika inflačního vývoje v ČR. Množí se totiž signály, že by odeznění inflace mohlo být o něco rychlejší, než se čeká.

Jiří Polanský autor

analytik České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Inflace by mohla zbrzdit rychleji, než se čekalo Foto: Shutterstock.com

My pro letošní rok čekáme průměrnou inflaci na 10,4 % s tím, že pod 10 %, což může být důležitá psychologická hranice i pro ČNB, vyklesá inflace pravděpodobně na přelomu druhého a třetího čtvrtletí. V loňském roce inflace překvapovala neustále směrem nahoru, letos by tomu ale mohlo být opačně, byť rozsah překvapení by měl být letos v porovnání s loňským rokem menší.

Faktorů, které to mohou způsobit, je celá řada:

  • Část poskytovatelů energií již avizovala pokles cen pod vládnou stanovené stropy. Vzhledem k velikosti příspěvku růstu cen energií do celkové inflace (v loňském roce průměrně 2,5 procentního bodu) může být tento faktor docela zajímavý. Jen není snadné celkový dopad spočítat. Na jednu stranu se objevily informace, že by pokles cen energií mohl být zhruba 10 % a týkat se milionu domácností, na druhou stranu ale neznáme počet domácností, kterým končí/bude končit fixace nižší ceny z dřívějšího období, a kterým se tak ceny naopak ještě zvýší.
  • Věřím tomu, že dolů půjdou ceny potravin. Ty jsou v ČR specifické tím, že se v nich výrazněji projevuje vliv poptávky a ta byla v minulých čtvrtletích přehřátá, což se ve vývoji spotřebitelských cen potravin značně projevilo. S propadem spotřeby domácností tento vliv ale odezněl a čekal bych tak, že nižší poptávka začne působit ve směru poklesu některých cen potravin. Potraviny mají v koši vysokou váhu a jejich nedávný růst tak na přelomu 2022/23 přispíval do meziroční inflace zhruba 4,5 procentními body. Pokud k tomu dojde, může být tento vliv dost silný.
  • Kapitolou samou o sobě jsou ceny nemovitostí. Ty jsou v CPI zachyceny ve formě tzv. imputovaného nájemného. Průměrný příspěvek této položky do meziroční inflace byl v loňském roce necelé dva procentní body. Dá se čekat, že útlum poptávky se do poklesu cen nemovitostní velmi pravděpodobně propíše, nemusí to být ale hned (zpoždění za vývojem HDP jsou u „housingu“ relativně dlouhá, zhruba rok a více).
  • Vliv silné koruny bude dalším faktorem. Ačkoliv pro aktuálně silnou korunu nevidím moc ekonomický základ (ekonomická data by podle mě implikovala korunu k euru na 24,20-24,50), tak čím déle bude koruna silná, tím lépe pro spotřebitelskou inflaci. Kurz totiž ovlivňuje ceny importů v CZK, což pak ovlivňuje i ceny doma vyrobeného zboží (domácí výrobci nemohou tak výrazně zvyšovat ceny, protože by dovozy byly levnější a domácnosti by na ně ve větším přešly).
  • Dalším faktorem jsou ceny komodit. Data z eurozóny či USA by se mohla ještě dále zhoršit, což by se na poptávce po komoditách mělo projevit. Například ceny ropy se drží stále nad 80 dolary. Pokud dojde k ochlazení ekonomického vývoje v USA, ceny půjdou dolů, což se projeví v poklesu cen benzínu a nafty. Tento vliv ale nebude pravděpodobně tak silný, protože pokles cen ropy brzdí politika OPEC+ a nízká kapacita těžby. Kromě SAE a Saúdské Arábie ostatní země OPEC nemohou příliš z nedostatečných kapacitních důvodů zvýšit těžbu ani kdyby chtěly (a část by asi i chtěla kvůli zalepení děr v rozpočtech).
  • A protiinflačně mohou působit v ČR i e-shopy. Ty mají relativně plné sklady, když po několika letech silných růstů očekávaly (trochu nesmyslně) pokračování příznivého vývoje spotřebitelské poptávky. Dají se tak čekat výprodeje…
  • Dalším vlivem může být fiskální konsolidace, ale dokud nebudou schválena konkrétní opatření, nemá z hlediska makro prognózy smysl se tím příliš zabývat.

Celkově to jsou zatím spíše měkké signály (jinak bych je již zapracoval do prognózy) a cenový vývoj tak zůstává zatížen značnou nejistotou. Možnost rychlejšího než nyní očekávaného zpomalení inflace je ale reálná.

Články autora Jiří Polanský

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Proč na sebe křičíme?

V tomto ohledu je ale podstatné, že EU...

První obrázek ukazuje, že v biotech a digitální...

Čím častější společenství procházelo krizemi, tím nakonec bylo...

A do třetice: když s námi někdo nesouhlasí,...

Analýzy ze Spořky
Posledních deset minut, čipy a negativita

Běžný obchodní den na akciovém trhu (S&P 500)...

Proč jsou politici negativní, zesměšňují protivníky nebo na...

Analýzy ze Spořky
Pokrok a Čína

Hannah Ritchie to popsala excelentně. Za prvé pokrok...

Není bez zajímavosti podívat se na to, jak...

Od té doby se situace prudce změnila. Mzdy...

Pokud Čína něco je, tak je robotizovanou ekonomikou....