Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Během letošního roku by mělo dojít k ekonomickému oživení, které ale pravděpodobně bude pozvolné. Růst hrubého domácího produktu potáhne především spotřeba domácností, ke které se během roku připojí také zlepšení zahraniční poptávky.
Zde ale zůstává významná nejistota spojená s ekonomickým vývojem v Německu, pro které se postupně posouvají prognózy letošního růstu významně dolů. Především z důvodu slabšího než původně očekávaného vývoje v Německu tak posouváme prognózu českého HDP pro letošní rok z 1,4 % na 1,0 %.
Pro únor čekáme další, tentokrát mírný pokles inflace, když hlavním důvodem bude vliv srovnávací základny (z meziročního srovnání vypadne silný růst cen z loňského února). Pro většinu měsíců letošního roku by se inflace měla pohybovat mezi 2 a 3 %. V závěru letošního roku čekáme inflaci kolem 3 %, když vedle vlivu ekonomického oživení bude působit také srovnávací základna (v prosinci 2023 došlo k relativně významnému poklesu cen).
Míra nezaměstnanosti stále zůstává nízká, když dosáhla v lednu 3 % (podíl nezaměstnaných osob je o procentní bod výše). V letošním roce by se měla nezaměstnanost mírně zvýšit, nicméně nepůjde pravděpodobně o žádný dramatický vývoj (neinflační rovnováhu míry nezaměstnanosti odhadujeme na zhruba 4 %).
Stáhněte si celou prognózu
376526
ZobrazitReálné mzdy se vrátí k růstu již od prvního čtvrtletí letošního roku, když vliv bude mít vedle slušného růstu nominálních mezd také výrazný pokles inflace. Celkově ale i přes relativně vysoký očekávaný růst budou reálné mzdy oproti roku 2021 významně nižší.
Pro březnové zasedání očekáváme snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Vzhledem k výraznému poklesu inflace by ČNB mohla dodat i větší snížení sazeb (např. o 75 bodů). Proti tomu ale může působit slabá koruna, jejíž výrazné oslabení z poslední doby představuje proinflační riziko. Pro konec letošního roku čekáme i nadále hlavní sazbu ČNB na 4 %.
Aktuální vývoj předstihových indikátorů stále signalizuje pro příští měsíce pokračování slabého vývoje české ekonomiky. Ačkoliv spotřebitelská nálada (i poptávka) se postupně odráží ode dna, situace v průmyslu ale i v některých dalších sektorech ekonomiky se zhoršila. Důvodem je především utlumený vývoj v Německu. To se pravděpodobně v nejbližší době významněji nezmění, a očekávané oživení české ekonomiky tak může nastat oproti dřívějším odhadům o něco později.