Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny9. 2. 2023 07:43

Co se může stát na finančních trzích?

První kvartál roku 2023 by se měl nést zejména ve znamení bilancování roku 2022. Uplynulý rok byl jedním z nejsložitějších a nejtěžších let pro investory či obchodníky za několik posledních desetiletí. Dá se očekávat, že první tři měsíce budou patřit zejména oznámením ze strany společností či centrálních bank, které budou interně rekapitulovat, jak se jim dařilo bojovat s překážkami, jako je rekordní inflace či válka na Ukrajině.

Monika Lukešová autor

Foto: Shutterstock.com Válka ovlivní především komoditní trhy Foto: Shutterstock.com

 Některé ze společností už i bilancovat začaly a přinesly ne zrovna přívětivé výsledky. Společnosti jako Alphabet (Google), Amazon či Meta plánují letos ve velkém propouštět. Celkově by jejich řady mohlo opustit několik desítek tisíc lidí, což jasně poukazuje na to, že zejména technologické společnosti nevstupují do roku 2023 v nejlepší kondici,“ komentuje Marek Feder, analytik investro.com.

Centrální banky v nelehké situaci

Jednoduchou situaci určitě nebudou mít ani centrální banky po celém světě, které nesvádí boj jen s nadměrnou inflací, ale postupně už i s relativně vysokými úrokovými sazbami. Aktuální sazby už nenechávají příliš mnoho prostoru ke zvyšování, i přesto, že inflace je ještě poměrně daleko od dlouhodobého 2% cíle.

To si samozřejmě ve velkém uvědomuje i trh, který už začíná pomalu předpokládat takzvaný „pivot Fedu.“ Fed je podle různých ekonomů či analytiků v poměrně prekérní situaci, ze které se jen tak snadno nemusí dostat. Přestože představitelé této centrální banky stále hovoří o navyšování úrokových sazeb, trh očekává opačný směr v podobě postupného snižování daných sazeb tzv. pivot,“ vysvětluje Marek Feder z Investro.com a dodává, že právě rozhodnutí Fedu, ale i jiných centrálních bank, jako například ECB, BoJ či BoE, mohou trhy v prvním kvartálu velmi zamávat.

Pokud by se centrální banky tvrdohlavě držely svých předchozích vyjádření a na příštích setkáních by neustále zvyšovaly úrokové sazby, analytici předpovídají, že by takto mohli dotlačit své jurisdikce do recese. „Naopak, pokud změní aktuální azimut a nejenže přestanou se zvyšováním úroků, ale začnou úroky opětovně snižovat, nemusí se jim podařit inflaci plně zkrotit a ta se může hýbat na vyšších jednociferných úrovních ještě pořádně delší dobu,“ vysvětluje Feder.

Inflace a Ukrajina bez jasných řešení

Inflace je dalším, stejně podstatným, ukazatelem toho, co od trhů očekávat. „Inflace je ve většině zemí vysoko nad dlouhodobým cílem 2 %. Je téměř jisté, že v prvních třech měsících letošního roku se inflace nějak extrémně nepřiblíží tomuto cíli, i přesto, že lze odvodit, že centrální banky o to budou usilovat právě různými monetárními politikami. První tři měsíce by ale v tomto neměly přinést žádné zásadní rozluštění,“ predikuje Marek Feder.

Neméně podstatný vliv na celkovou situaci na trzích, zejména na těch komoditních a akciových bude mít situace na Ukrajině. Pokud se spor mezi Ruskem a Ukrajinou nevyřeší v následujících třech měsících (což mnozí považují téměř za nemožné), pak zejména několik instrumentů právě z komoditních trhů může začít pociťovat větší tlak. Ukrajina se hned v několika řadí mezi největší a nejpodstatnější světové vývozce či producenty. Jedná se například o suroviny jako kukuřice, pšenice, slunečnicový olej či syrové železo.

Inflace, úrokové sazby či Ukrajina. Témata, která se řeší ve spojení s finančními trhy již minimálně několik měsíců, budou pravděpodobně i nosnými tématy těch nejbližších tří. Jelikož žádný z daných problémů ještě nenašel jednoznačné řešení, příští tři měsíce poslouží k tomu, aby se zodpovědní lidé podívali na to, co se v roce 2022 stalo, jak to lze v co nejkratším časovém horizontu změnit a jak to může ovlivňovat trhy v roce 2023,“ uzavírá Marek Feder z Investro.com.

Články autora Monika Lukešová

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Názory

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...

Analýzy ze Spořky
Posledních deset minut, čipy a negativita

Běžný obchodní den na akciovém trhu (S&P 500)...

Proč jsou politici negativní, zesměšňují protivníky nebo na...

Názory
Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet

Nad očekávání rychlé oživení spotřebitelské poptávky napříč jednotlivými...

V nejbližších měsících by měly výše zmíněné faktory...