×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Úterý 28. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny9. 2. 2023 07:43

Co se může stát na finančních trzích?

První kvartál roku 2023 by se měl nést zejména ve znamení bilancování roku 2022. Uplynulý rok byl jedním z nejsložitějších a nejtěžších let pro investory či obchodníky za několik posledních desetiletí. Dá se očekávat, že první tři měsíce budou patřit zejména oznámením ze strany společností či centrálních bank, které budou interně rekapitulovat, jak se jim dařilo bojovat s překážkami, jako je rekordní inflace či válka na Ukrajině.

Foto: Shutterstock.com Válka ovlivní především komoditní trhy Foto: Shutterstock.com

 Některé ze společností už i bilancovat začaly a přinesly ne zrovna přívětivé výsledky. Společnosti jako Alphabet (Google), Amazon či Meta plánují letos ve velkém propouštět. Celkově by jejich řady mohlo opustit několik desítek tisíc lidí, což jasně poukazuje na to, že zejména technologické společnosti nevstupují do roku 2023 v nejlepší kondici,“ komentuje Marek Feder, analytik investro.com.

Centrální banky v nelehké situaci

Jednoduchou situaci určitě nebudou mít ani centrální banky po celém světě, které nesvádí boj jen s nadměrnou inflací, ale postupně už i s relativně vysokými úrokovými sazbami. Aktuální sazby už nenechávají příliš mnoho prostoru ke zvyšování, i přesto, že inflace je ještě poměrně daleko od dlouhodobého 2% cíle.

To si samozřejmě ve velkém uvědomuje i trh, který už začíná pomalu předpokládat takzvaný „pivot Fedu.“ Fed je podle různých ekonomů či analytiků v poměrně prekérní situaci, ze které se jen tak snadno nemusí dostat. Přestože představitelé této centrální banky stále hovoří o navyšování úrokových sazeb, trh očekává opačný směr v podobě postupného snižování daných sazeb tzv. pivot,“ vysvětluje Marek Feder z Investro.com a dodává, že právě rozhodnutí Fedu, ale i jiných centrálních bank, jako například ECB, BoJ či BoE, mohou trhy v prvním kvartálu velmi zamávat.

Pokud by se centrální banky tvrdohlavě držely svých předchozích vyjádření a na příštích setkáních by neustále zvyšovaly úrokové sazby, analytici předpovídají, že by takto mohli dotlačit své jurisdikce do recese. „Naopak, pokud změní aktuální azimut a nejenže přestanou se zvyšováním úroků, ale začnou úroky opětovně snižovat, nemusí se jim podařit inflaci plně zkrotit a ta se může hýbat na vyšších jednociferných úrovních ještě pořádně delší dobu,“ vysvětluje Feder.

Inflace a Ukrajina bez jasných řešení

Inflace je dalším, stejně podstatným, ukazatelem toho, co od trhů očekávat. „Inflace je ve většině zemí vysoko nad dlouhodobým cílem 2 %. Je téměř jisté, že v prvních třech měsících letošního roku se inflace nějak extrémně nepřiblíží tomuto cíli, i přesto, že lze odvodit, že centrální banky o to budou usilovat právě různými monetárními politikami. První tři měsíce by ale v tomto neměly přinést žádné zásadní rozluštění,“ predikuje Marek Feder.

Neméně podstatný vliv na celkovou situaci na trzích, zejména na těch komoditních a akciových bude mít situace na Ukrajině. Pokud se spor mezi Ruskem a Ukrajinou nevyřeší v následujících třech měsících (což mnozí považují téměř za nemožné), pak zejména několik instrumentů právě z komoditních trhů může začít pociťovat větší tlak. Ukrajina se hned v několika řadí mezi největší a nejpodstatnější světové vývozce či producenty. Jedná se například o suroviny jako kukuřice, pšenice, slunečnicový olej či syrové železo.

Inflace, úrokové sazby či Ukrajina. Témata, která se řeší ve spojení s finančními trhy již minimálně několik měsíců, budou pravděpodobně i nosnými tématy těch nejbližších tří. Jelikož žádný z daných problémů ještě nenašel jednoznačné řešení, příští tři měsíce poslouží k tomu, aby se zodpovědní lidé podívali na to, co se v roce 2022 stalo, jak to lze v co nejkratším časovém horizontu změnit a jak to může ovlivňovat trhy v roce 2023,“ uzavírá Marek Feder z Investro.com.

Články autora Monika Lukešová

Nejnovější články

Expertní pohled
Únik tepla skrz střechu se prodraží, lze mu snadno zabránit

Jedním z nejdůležitějších kroků při stavbě domu je...

Vzhledem k jejich vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem stačí pro...

Trendy
Budoucnost logistiky: AI předpovídá kritické situace

„Digitalizace je dle mého názoru pro společnosti zabývající...

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná definice, většina...

Umělá inteligence umožňuje softwaru automaticky se učit na...

„Pomocí AI dokážou společnosti ne řešit, ale předvídat...

Expertní pohled
Intenzita DDoS útoků rostla, nejvíce jich míří z Ruska

„I když celkový počet klesl, rostla intenzita jednotlivých...

Posledních několik měsíců roste podíl útoků přímo na...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Nejnovější Názory

Názory
Novela stavebního zákona je dobrým odrazovým můstkem

Hospodářská komora oceňuje, že zástupci vlády a opozice...

Tuzemské stavebnictví nyní stojí i před dalšími legislativními...

U dopravních staveb by měl český stát podle...

Názory
Nábytkáři vítají zrušení povinných prohlídek v zaměstnání

Přinášíme konkrétní případ majitele středně velké nábytkářské firmy,...

Kuriózní je i povinnost držitelů řidičských průkazů chodit...

Názory
Česko nepřijímá unijní směrnice včas, hrozí sankce

„Není bohužel výjimkou, že návrhy zákonů, které mají...

Implementační nedostatek vytváří obrovskou právní nejistotu a také...