×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 24. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny22. 2. 2022 13:58

Datová schránka bude pro podnikatele povinností

Datovou schránku neboli elektronické úložiště mohou již od roku 2009 využívat pro komunikaci s úřady podnikatelé i firmy. Povinně ze zákona je zřizována pouze vybraných subjektům. Jenže loni byla schválena poslaneckou sněmovnou novela zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. V roce 2O23 dojde k výraznému rozšíření okruhu těch, kteří budou mít automaticky zřízenou datovou schránku.

Foto: Shutterstock.com Datové schránky jako povinnost Foto: Shutterstock.com

„V současnosti mají povinně ze zákona zřízenou datovou schránku všechny orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, advokáti, daňoví poradci a insolvenční správci. S účinností od 1.1.2023 však bude datová schránka automaticky zřizována nejen obchodním společnostem zapsaným v obchodním rejstříku, ale rovněž entitám, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4. Group.

Dále budou datové schránky automaticky zřizovány všem fyzickým podnikajícím osobám a také všem fyzickým osobám, které poprvé využijí elektronickou identitu. Využití elektronické identity spočívá k připojení se pomocí například eobčanky, bankovní identity nebo NIA ID ke službám eGovernmentu. Služby eGorvenmentu představují například portál občana, ePortal ČSSZ nebo i portál Moje daně.

„Tato změna bude mít samozřejmě vliv na komunikaci těchto osob s orgány veřejné moci, tedy i s Finančními úřady. Všechny úřady mají povinnost komunikovat prostřednictvím datových schránek s každým, kdo ji má zřízenou,“ dodává Markéta Szotkowská, daňová specialistka V4 Group.

Na elektronické daňové přiznání je jen měsíc a půl

V průběhu měsíce ledna 2022 vydala Finanční správa na svém oficiálním webu pro mnohé celkem šokující informaci, a to že není možné zpracovat a odeslat elektronický formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021.

Zároveň však také přislíbila, že elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021 ve stanoveném formátu a struktuře bude umožněno v průběhu února 2022 zveřejněním nového formuláře.

„Elektronický formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro zdaňovací období roku 2021, je od 15.2.2022 dostupný na portálů MOJE daně. Lhůta na vyplnění přiznání k dani z příjmů fyzických osob se tak zkrátila o neuvěřitelný měsíc a půl,“ popisuje Markéta Szotkowská.

Hospodářská komora vydala pro živnostníky a další OSVČ praktickou příručku s důležitými informacemi, jak s datovou schránkou správně pracovat. Ke stažení je zdarma. Získáte ji na webu datova-schranka-osvc.cz.

Články autora Monika Lukešová

Nejnovější články

Trendy
Skupina ČEZ zintenzivní aktivity při úsporách vody

Zúčastněné společnosti se zavazují k zavedení účinných opatření...

Jednou z priorit je například úspora pitné vody....

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...

Cestovní ruch
Korejce vrací do Česka Bohemian Rhapsody

Roadshow byla načasována na období těsně před obnovením...

Návrat turistů do Česka podpoří také kampaň Bohemian...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...

Expertní pohled
Proč v roce 2023 využívat data science?

Každým dnem se ukazuje, že zpracování a analýza...

V jednadvacátém století je oblast data science považována...

Cílem datové vědy je pomoci organizacím pochopit vzorce...

Datová věda je jedním z nejinovativnějších oborů moderního...

Expertní pohled
Proč je LinkedIn jedničkou pro byznys?

A ač to bude znít neuvěřitelně, konkurence je...

Jen je potřeba vědět jak na to. K úspěchu...