×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny27. 2. 2023 11:01

Dobrá zpráva pro startupy: Vývojářů je na trhu dostatek

Firmy mají nyní jedinečnou šanci získat ty nejlepší kandidáty

Technicky zaměřených lidí na pracovním trhu rapidně přibývá. Počet zájemců o práci na vývojářských pozicích ve startupech se letos v lednu meziročně zvýšil o téměř 70 %. Ukázala to data kariérního portálu StartupJobs, který mladým firmám pomáhá získat ty nejlepší kandidáty. V oblasti vývoje jsou ze strany uživatelů nejvíce vyhledávány pozice ve frontendu, o které je letos čtyřikrát vyšší zájem než na začátku loňského roku. Dvojnásobný zájem je také o uplatnění ve vývoji backendu, v testování či ve správě databází. Tyto pozice zároveň startupy v současné době nejvíce poptávají. StartupJobs zkraje letošního roku dodává na jednu vývojářskou pozici více než osm kandidátů, tedy meziročně 2,5krát více.

Václav Králíček autor

Foto: Shutterstock.com Vývojářů je na trhu o 70 % více než v loňském roce Foto: Shutterstock.com

„Vývoj pracovního trhu v oblasti startupů zažívá začátkem letošního roku velké změny. Ukazuje se, že technicky zaměřených pracovníků rapidně přibývá a české startupy by této příležitosti měly využít. Naše data ukazují, že jsme se ocitli v úplně jiné situaci, než jsme byli před rokem,“ komentuje Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Zájem o práci ve vývoji narůstá

Data StartupJobs ukázala, že poptávka po práci ve vývoji vzrostla v porovnání s lednem 2022 meziročně o takřka 70 %. Lidé usilují zejména o práci na pozicích vývoje backendu, frontendu, designu, projektového managementu a dalších. V současné době poptává práci ve vývoji skrze StartupJobs téměř 6 000 kandidátů. Stejný zájem panuje i o práci v marketingu a obchodu, za kterým s více než 3 500 uchazeči následuje management. K opačnému vývoji co do počtu poptávaných pozic došlo ze strany startupů. Mladé firmy oproti začátku loňského roku nabízejí takřka o třetinu méně vývojářských pozic. V lednu jich skrze portál startupy hledaly necelých 750.

Z vývojářských pozic je nejvíce poptáván vývoj backendu. Počet zájemců o tyto pozice se meziročně zečtyřnásobil. Dvojnásobně vyšší zájem panuje mezi kandidáty o vývoj frontendu, testování nebo správu databází. Stejné pozice dominují v nabídce firem. Jak ze strany uchazečů, tak startupů jsou nejvíce vyhledáváni pracovníci, kteří ovládají JavaScript. Naopak stabilní nabídka pozic zůstává v oblasti herního vývoje či cloudové administrativy.

Nejvíce si konkurují grafici

Nejvíce kandidátů usilujících o pracovní pozici dnes najdeme v oboru grafiky, kde o jedno nabízené místo usiluje průměrně 35 zájemců. Podobné situace jsme svědky i v dalších grafických odvětvích, například v animaci (33 kandidátů) nebo 3D grafice (17 kandidátů). Naopak nejméně kandidátů na jednu nabídku najdeme v oboru softwarové architektury či mobilního vývoje. O práci na těchto pozicích neusilují průměrně více než čtyři zájemci.

„Za poslední rok se pracovní trh české startupové scény značně proměnil. Zatímco v minulých letech jsme byli svědky toho, že firmy skoro až bezhlavě nabíraly nové posily, dnes se situace diametrálně odlišuje. Ačkoli jen velmi málo firem nábor zcela zastavilo, zvažují jej důkladněji. Při současné poptávce po práci ve vývoji tak mají startupy jedinečnou šanci získat ty nejlepší kandidáty,“ hodnotí Mikschik.

Články autora Václav Králíček

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Expertní pohled
Jak podchytit SEO pro svůj byznys a nezbláznit se z toho

Search Engine Optimization, zkráceně SEO, v češtině chápeme...

Obecně společným znakem SEO je zalíbit se Googlu....

Mít svižné a technicky správně zpracované stránky nemusí...

Při spravování obsahu vašeho webu nesmíte zapomínat i...

V principu platí, že vaší snahou by mělo...

Stejně jako každý digitální obor, i SEO v...