Sobota 15. června 2024
ikona hodiny18. 9. 2023 10:30

Milion euro na rozvoj udržitelného sportovního oblečení

Česko-německý startup WINQS přináší sportovcům udržitelné sportovní vybavení z inovativních materiálů, které umožňují plně cirkulární výrobu. Druhého investičního kola, které mladou firmu podpořilo částkou ve výši přesahující milion eur (v přepočtu zhruba 24 milionů korun), se zúčastnilo celkem šest investorů, mimo jiné také český fond N1 a TripleB neboli family office globálního lídra v oblasti obuvnictví – rodiny Baťových. Ekologicky odpovědné běžecké vybavení si brzy budou moci v tuzemských prodejnách pořídit i čeští sportovci.

Václav Králíček autor

Foto: WINQS Jan Kratochvíl a Marek Brincil Foto: WINQS

„Částka, kterou jsme v druhém investičním kole získali, nám umožňuje nadále rozvíjet naše produkty a filozofii. Vidíme, že udržitelné projekty mají v dnešní době velkou váhu a má smysl je budovat,“ říká Jan Kratochvíl, spoluzakladatel a CEO WINQS.

Startup WINQS založili v roce 2021 Jan Kratochvíl a Marek Břinčil s myšlenkou nabídnout trhu udržitelnou alternativu sportovního vybavení, především běžecké boty a funkční textil. Jejich vizí je nahradit konvenční materiály pocházející z ropy a ukázat trhu se sportovním oblečením benefity cirkulární ekonomiky. Obtížně biologicky rozložitelné materiály jako polyester či nylon nahrazuje WINQS například vlákny z mořských řas či z odpadu ze sklizně cukrové třtiny. V již druhém investičním kole podpořilo WINQS částkou přesahující milion eur celkem šest investorů, mezi nimi například český fond N1 či TripleB neboli family office Tomáše Bati.

„K projektům, které mají udržitelnost ve svém DNA, máme u nás v N1 vřelý vztah. Jsem proto rád, že se WINQS stává součástí našeho portfolia, a těším se, až uvidím, jaké produkty letos představí,“ říká Marek Moravec, CEO N1.

Společnost WINQS v minulých letech získala několik ocenění. Například cenu SAZ pro nejlepší německý sportovní startup či cenu sportovního průmyslu ISPO Award pro inovativní produkty. Startup, který dosud působil pouze na německém trhu, brzy nabídne své produkty i v českých prodejnách.

„Vizi společnosti WINQS vnímáme v kontextu současných globálních problémů jako velice důležitou. Těší nás, že její podporou můžeme navázat na rodinnou tradici a podpořit rozvoj průmyslového odvětví, které je s našimi hodnotami neodmyslitelně spojeno,“ říká Thomas Archer Baťa, dědic Tomáše Bati.

Začátkem července představila společnost WINQS novou kolekci, kterou vyvinula ve spolupráci s udržitelným výrobcem oblečení NIL Textile. Ta je vyrobena v České republice ze 100% cirkulárního materiálu NILPLA®, který při produkci spotřebovává oproti bavlně o 98 % méně vody a ve srovnání s polyesterem zanechává o 59 % nižší uhlíkovou stopu.

„Bioplasty již nejsou experimentálním materiálem, ale plnohodnotnou alternativou ke konvenčním plastům. Látky, které používáme, dokážou perfektně napodobit konvenční a bohužel problematické funkční materiály jako polyester a nylon,“ dodává Kratochvíl.

Články autora Václav Králíček

Nejnovější články

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Expertní pohled
Pokles cen drahých kovů, je současná rally u konce s dechem?

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95...

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Méně papírování, více podnikání

Podle Právního elektronického systému Hospodářské komory stát v současnosti...

Hospodářská komora také provedla kvalifikované odhady. Podle propočtů...

Aktuality
Podnikatelé se chtějí podílet na financování strategických investic

„Nepodceňujme a važme si toho, že tu máme...

Prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj je přesvědčen, že...

Aktuality
Naplňuje mě energií, když vidím, s čím se podnikatelé vyrovnají

Loni po svém zvolení jste v rozhovoru pro časopis...

Vedle nedostatku pracovních sil trápí podnikatele rovněž vysoké...

Vedle státu digitalizuje i Hospodářská komora, na jaké novinky se...