Úterý 3. října 2023
ikona hodiny18. 9. 2023 10:30

Milion euro na rozvoj udržitelného sportovního oblečení

Česko-německý startup WINQS přináší sportovcům udržitelné sportovní vybavení z inovativních materiálů, které umožňují plně cirkulární výrobu. Druhého investičního kola, které mladou firmu podpořilo částkou ve výši přesahující milion eur (v přepočtu zhruba 24 milionů korun), se zúčastnilo celkem šest investorů, mimo jiné také český fond N1 a TripleB neboli family office globálního lídra v oblasti obuvnictví – rodiny Baťových. Ekologicky odpovědné běžecké vybavení si brzy budou moci v tuzemských prodejnách pořídit i čeští sportovci.

Václav Králíček autor

Foto: WINQS Jan Kratochvíl a Marek Brincil Foto: WINQS

„Částka, kterou jsme v druhém investičním kole získali, nám umožňuje nadále rozvíjet naše produkty a filozofii. Vidíme, že udržitelné projekty mají v dnešní době velkou váhu a má smysl je budovat,“ říká Jan Kratochvíl, spoluzakladatel a CEO WINQS.

Startup WINQS založili v roce 2021 Jan Kratochvíl a Marek Břinčil s myšlenkou nabídnout trhu udržitelnou alternativu sportovního vybavení, především běžecké boty a funkční textil. Jejich vizí je nahradit konvenční materiály pocházející z ropy a ukázat trhu se sportovním oblečením benefity cirkulární ekonomiky. Obtížně biologicky rozložitelné materiály jako polyester či nylon nahrazuje WINQS například vlákny z mořských řas či z odpadu ze sklizně cukrové třtiny. V již druhém investičním kole podpořilo WINQS částkou přesahující milion eur celkem šest investorů, mezi nimi například český fond N1 či TripleB neboli family office Tomáše Bati.

„K projektům, které mají udržitelnost ve svém DNA, máme u nás v N1 vřelý vztah. Jsem proto rád, že se WINQS stává součástí našeho portfolia, a těším se, až uvidím, jaké produkty letos představí,“ říká Marek Moravec, CEO N1.

Společnost WINQS v minulých letech získala několik ocenění. Například cenu SAZ pro nejlepší německý sportovní startup či cenu sportovního průmyslu ISPO Award pro inovativní produkty. Startup, který dosud působil pouze na německém trhu, brzy nabídne své produkty i v českých prodejnách.

„Vizi společnosti WINQS vnímáme v kontextu současných globálních problémů jako velice důležitou. Těší nás, že její podporou můžeme navázat na rodinnou tradici a podpořit rozvoj průmyslového odvětví, které je s našimi hodnotami neodmyslitelně spojeno,“ říká Thomas Archer Baťa, dědic Tomáše Bati.

Začátkem července představila společnost WINQS novou kolekci, kterou vyvinula ve spolupráci s udržitelným výrobcem oblečení NIL Textile. Ta je vyrobena v České republice ze 100% cirkulárního materiálu NILPLA®, který při produkci spotřebovává oproti bavlně o 98 % méně vody a ve srovnání s polyesterem zanechává o 59 % nižší uhlíkovou stopu.

„Bioplasty již nejsou experimentálním materiálem, ale plnohodnotnou alternativou ke konvenčním plastům. Látky, které používáme, dokážou perfektně napodobit konvenční a bohužel problematické funkční materiály jako polyester a nylon,“ dodává Kratochvíl.

Články autora Václav Králíček

Nejnovější články

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...