Pátek 19. července 2024
ikona hodiny22. 6. 2023 06:00

Nový Národní plán obnovy přinese přes 170 miliard korun

Vláda schválila aktualizovaný Národní plán obnovy (NPO), jehož významnou částí je půjčka z Nástroje pro oživení a odolnost (RFF). Nový NPO upravuje původní cíle, navyšuje grantové části a rozšiřuje úvěrovou část. Díky tomu může Česko získat zhruba dvojnásobek finančních prostředků ve srovnání s tím, co schválila předchozí vláda (179 mld. Kč). Konkrétně plán pomůže s celkovou energetickou transformací a řešit bude i dostupnost bydlení, digitalizaci státní správy nebo reformu vzdělávání.

Vojtěch Srnka autor

MPO

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Minulá vláda před volbami načrtla Národní plán obnovy tak, aby se na papíře zavděčila všem, což ale vedlo k vážným nedostatkům, které ohrožovaly čerpání financí a realizaci jednotlivých projektů. Náš aktualizovaný Národní plán obnovy odpovídá realitě a reflektuje současné potřeby, jako je potřeba digitalizace nebo pomoc s procesem dekarbonizace v energetice,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Jeho součástí jsou nové reformy a investice hrazené z dodatečných zdrojů nad rámec původního plánu. Díky tomu získáme více prostředků na posílení naší energetické bezpečnosti, a energetickou transformaci. Aktualizovaný plán přináší upgrade mnoha oblastí a představuje cestu k lepší budoucnosti Česka.“

Aktualizovaný Národní plán obnovy zahrnuje změny a přenastavení některých projektů s cílem jejich úspěšné realizace, navýšení grantové části přibližně o 15,3 mld. Kč, navýšení grantové části o 18,1 mld. Kč na posílení energetické soběstačnosti a rozšíření NPO o úvěrovou část. „Rozhodli jsme se využít výhodnou půjčku, díky které může získat až 137,4 miliard korun. Ta nám umožní investovat do oblastí, které jsou nezbytné pro transformaci společnosti a ekonomiky. Mluvíme v tomto případě o energetice, bydlení, či školství. Jsou to investice, které bychom tak jako tak museli učinit. Díky této půjčce s nižší úrokovou sazbou, na ně však získáme finanční prostředky za lepších podmínek, než kdyby si Česko půjčovalo samo. Jistinu půjčky navíc budeme moci začít splácet s desetiletým odkladem,“ shrnuje ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák s tím, že je plán v nové podobě výsledkem velkého úsilí a intenzivního vyjednávání s Evropskou komisí a vybírání těch projektů, které nejvíc pomohou s rozvojem České republiky.

Investice do energetické účinnosti pomohou snižovat účty za energie nám všem. Nejlevnější energie je totiž ta, kterou vůbec nespotřebujeme.

ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

V praxi to znamená desítky miliard navíc na energetické úspory a využívání obnovitelných zdrojů energie ve veřejných budovách, v domácnostech a ve firmách. „Investice do energetické účinnosti pomohou snižovat účty za energie nám všem. Nejlevnější energie je totiž ta, kterou vůbec nespotřebujeme,“ říká ministr Síkela.

V rámci nového NPO je připravena celá řada reforem související s dekarbonizací dopravy či s energetikou. Jde například o novelizaci energetického zákona s cílem umožnit sdílení energie a komunitní energetiku, vytvoření Elektroenergetického datového centra nebo urychlení povolovacích procesů pro instalaci nových zdrojů pro obnovitelné zdroje energie. Mezi další oblasti patří například návrh systémové reformy v oblasti bydlení, reformy vzdělávání nebo investice v digitální oblasti. „Cílem plánu je vytvořit moderní a soběstačnou Českou republiku. Jeho naplnění nám pomůže posílit energetickou bezpečnost, zajistit lepší služby ze strany státu, zlepšit zdravotní péči, přinést kvalitnější vzdělání a zvýšit náš inovační potenciál,“ dodává ministr Síkela.

Aktualizovaný NPO bude v nejbližších dnech oficiálně odeslán Evropské komisi, která bude mít zhruba 2-3 měsíce na zhodnocení plánu. „Je pravděpodobné, že při odlaďování s Evropskou komisí ještě dojde k dílčím úpravám. Proto se k NPO na podzim ještě jednou vláda vrátí, aby odsouhlasila finální verzi, která bude odpovídat schválenému Prováděcímu rozhodnutí Rady,“ vysvětluje Marian Piecha, vrchní ředitel sekce fondů EU, která měla na MPO přípravu Národního plánu obnovy na starosti.

Články autora Vojtěch Srnka

Nejnovější články

Pohled z praxe
Česká firma zrychlila dispečink britských sanitek o 20 %

Po prvotní pilotní fázi pomohl český poskytovatel cloudového...

Společnost EMED patří mezi dynamické a rychle rostoucí...

Výrazný přínos implementace českého softwaru potvrzuje Craig Smith,...

EMED začínal s využíváním Daktely s 280 zaměstnanci...

Spojené království představuje pro Daktelu unikátní výzvy a...

Vzhledem k expanzi Daktela vybudovala lokální tým deseti...

Jiří Havlíček, generální ředitel společnosti Daktela, k tomu...

Analýzy
Češi nejvíce využívají sdílených služeb ubytování

„Průzkum se zaměřil na specifika sdílené ekonomiky a...

„Průzkum se také zaměřil na otázku, v čem...

Analýzy
Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU

Pokud se podíváme na inflační čísla detailněji, v...

Česko naopak zůstává premiantem při pohledu na ceny...

Po červnovém překvapení odhadujeme další pozvolný pokles spotřebitelské...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...