Úterý 18. června 2024
ikona hodiny15. 11. 2023 06:20

Ochranu biodiverzity ve městech brzy převezme AI

Společnost Husqvarna představila na konferenci Living City spolu s odborníky na biodiverzitu vlastní řešení, které má v budoucnu monitorovat, zachovat a navzdory rostoucí urbanizaci také rozšiřovat městskou biodiverzitu. Ta je z hlediska udržitelnosti života ve velkých aglomeracích zásadní. Hlavní roli budou v této výzvě hrát vyspělé moderní technologie, robotika i umělá inteligence, jak ukazují projekty švédského technologického lídra s názvem Strix a HUGSI.green.

Klára Duháčková autor

Foto: Husqvarna Husqvarna Strix Foto: Husqvarna

Ubývání biodiverzity ve městech představuje jeden ze závažných problémů současnosti. Kvůli rozsáhlé urbanizaci dochází v metropolích k významnému poklesu některých druhů rostlin i živočichů. Odhaduje se, že expanze měst povede do roku 2100 ke ztrátě 11–33 milionů hektarů přirozeného prostředí. Ačkoliv je tento pokles často zastíněn růstem městské infrastruktury, jeho důsledky mohou být pro naši společnost alarmující.

Již v roce 2022 se z toho důvodu v rámci COP 15 zavázali světoví lídři podniknout do konce dekády kroky k zastavení a zvrácení ztráty biologické rozmanitosti ochranou 30 % planety a obnovením 30 % ekosystémů. V reakci na to založila Husqvarna Mezinárodní poradní sbor odborníků na biodiverzitu. Tato strategická iniciativa si ve snaze zachovat biologickou rozmanitost klade za cíl podporovat výměnu znalostí a přitom vzdělávat nejen své zákazníky, ale také společnost o ochraně a obnově biodiverzity.

Zdroj Husqvarna Pohled na bidoverzitu Paříže Zdroj Husqvarna

Koncept Strix díky AI převezme starost o městskou zeleň

Vedle týmu expertů nyní Husqvarna přichází s revolučním konceptem Strix. Ambiciózní projekt chce do deseti let vyplnit mezeru po chybějící pracovní síle a zároveň zvýšit produktivitu v údržbě městských zahrad, parků i dalších zelených ploch.

Sady autonomních zařízení vybavených umělou inteligencí s názvem Strix budou umět sbírat a analyzovat data pod zemí, ze země i nad ní. Robot má například senzor vidění ve vzduchu a vzdušný zvukový radar shromažďující údaje o zeleném prostoru nad zemí. Pozemní snímače umístěné vpředu, po stranách a vzadu zachycují pro změnu informace o druzích a vlhkosti na povrchu, zatímco sada podzemních senzorů shromažďuje data o pH půdy, její textuře, rychlosti infiltrace, obsahu vlhkosti a obsahu humusu v půdě. Díky 360stupňovému senzoru vidění umí Strix rozpoznat také živočichy, spadlou větev nebo návštěvníka parku odpočívajícího na dece.

Za pomoci nasbíraných dat a umělé inteligence následně zařízení vyhodnotí stav půdy i rostlin a podle jejich individuálních potřeb nabídne řešení na míru, například sečení, mulčování, setí, identifikaci invazivních druhů nebo hnojení. Díky tomu bude v budoucnu možné predikovat kvalitu zeleného prostoru i zdraví měst za účelem optimalizace péče, produktivity, odolnosti a biologické rozmanitosti. To by časem mohlo zahrnovat i předpověď hladiny oxidu uhličitého, ochlazovací účinky, hospodaření s vodou nebo stanovení zdraví stromů.

Sledování biodiverzity ve městech prostřednictvím HUGSI

Města navíc díky nové digitální službě od Husqvarny získají vhled do svých ekosystémů, díky čemuž mohou připravit cestu pro zelenější, zdravější a udržitelnější budoucnost. Nová funkce Biodiversity Alert v rámci on-line platformy HUGSI usnadní městům vytipovat oblasti, které je třeba za účelem zvýšení městské biodiverzity chránit a dále rozvíjet.

„Pomocí AI analýzy satelitních snímků budeme schopni posoudit potenciál biodiverzity a propojenosti ve městech na makro úrovni. Vše bude dostupné v naší službě monitorování městské zeleně s názvem HUGSI.green už na konci listopadu,“ říká Erik Swan, ředitel Digital Business Exploration ve společnosti Husqvarna.

Tato a další navrhovaná řešení tak umožní městům nejen předvídat a reagovat na výzvy spojené s urbanizací, ale také aktivně přispívat k udržitelnější a zdravější budoucnosti pro všechny jejich obyvatele.

Články autora Klára Duháčková

Nejnovější články

Cestovní ruch
Češi plánují na dovolené více utrácet

Podíl těch, kteří si chtějí užít letní období...

Jak už bylo uvedeno – Češi preferují odpočinkovou...

V rámci celkových výdajů za dovolenou Češi nejvíce utratí...

Výzkum ukázal, že Čechy stále více zajímá při...

Letní dovolenou v zahraničí plánuje 60 % Čechů,...

Expertní pohled
Vzestup a pád Quick Commerce

Jak to ale někdy bývá, lákává myšlenka začala...

Covidová pandemie světovou ekonomikou řádně zacloumala a kromě...

Problémy hlavních Quick Commerce hráčů, jako je zmíněný...

Pro něco takového je potřeba jak využití moderních...

Cestovní ruch
Pusťte dovolenou k vodě!

Kampaň Pustit k vodě je produkt zaměřený na...

Střední Čechy zaznamenaly v minulém roce nejvyšší návštěvnost...

Střední Čechy mají díky Labsko-Vltavské cestě více splavných...

Po covidu obliba domácích dovolených silně vzrostla. Původně...

Nejnovější Pohled z praxe

Expertní pohled
Vzestup a pád Quick Commerce

Jak to ale někdy bývá, lákává myšlenka začala...

Covidová pandemie světovou ekonomikou řádně zacloumala a kromě...

Problémy hlavních Quick Commerce hráčů, jako je zmíněný...

Pro něco takového je potřeba jak využití moderních...

Expertní pohled
Proběhl globální veletrh New Manufacturing World

Předseda představenstva společnosti Daimler, Ola Källenius, se ve...

Automobilový průmysl byl vždy hnací silou technického pokroku....

V praxi konvenční vývojové metody při řešení složitých...

Partner společnosti Drees & Sommer Florian Langlotz a...

Veletrh New Manufacturing World je začátkem série konferencí,...

Pohled z praxe
Největším přínosem pro firmu jsou spokojení lidé

Historie firmy sahá do roku 1922, kdy ji...

Začátky přitom byly skromné, firma začínala ve třech...

Firma musela překonávat potíže spojené s ruskou agresí na Ukrajině....

HENNLICH rovněž myslí na svoje zaměstnance, za což dostal...