Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Za růst spotřebitelských cen můžou zejména ceny potravin. V porovnání s rokem 2019 stojí více uzeniny, cukr, zelenina, ovoce, mouka, vepřové maso, ale i elektřina. Český statistický úřad ve středu zveřejnil nárůst cen za letošní květen celkem o 2,9 procenta oproti loňskému roku. Naopak levnější bylo minulý měsíc máslo nebo pohonné hmoty.
Růst cen potravin a nealkoholických nápojů byl podle dat ČSÚ v květnu (6,3 procenta) pomalejší než v dubnu (7,8 procenta). Například kilogram vepřové pečeně byl letos v květnu oproti loňskému roku dražší v průměru o 25 korun. Minulý měsíc zpomalilo v porovnání s letošním dubnem i zdražování zeleniny (z 11,8 procenta na 4 procenta).
Na druhou stranu, rychleji se zlevňuje máslo (z dubnových 3,5 procenta na květnových 7,7 procenta). Čtvrtkilová kostka másla stála v květnu 2020 v průměru 45 korun (oproti 48 korunám v květnu 2019).
ČSÚ včera zveřejnil i statistiky týkající se vývoje cen zahraničního obchodu České republiky za duben. U cen vyvážených surovin a zboží jde meziročně o nárůst v hodnotě 3,1 procenta, u dovážených o 1,7 procenta.