Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny15. 4. 2021 20:23

Podvanácté byla vyhlášena cena Nábytek roku 2021

Právě dnes měl být zahájen v Praze Letňanech veletrh nábytku a interiérů FOR INTERIOR. Bohužel, všem známé okolnosti konání veletrhu již po druhé neumožnily. Nepřízeň ovšem nezastavila dnešní vyhlášení ceny Asociace českých nábytkářů, Nábytek roku 2021. A co je nejdůležitější, koronavirová pandemie neměla žádný vliv na kvalitu výrobků, které jsou v letošním roce oceněny.

Tomáš Lukeš autor

tajemník Asociace českých nábytkářů

Asociace českých nábytkářů ELICA Asociace českých nábytkářů

Vítězným výrobkem ankety je letos kancelářská židle MUUNA, kterou pro výrobní společnost RIM CZ navrhlo italské designérské duo Massimo Costaglia & Giulio Mazzanti. Do stylových kanceláří i do domácích pracoven skvěle zapadne – na rozdíl od jiných kancelářských židlí nejsou na první pohled vidět žádné ovládací prvky. Pečlivě začalouněná židle je totiž vybavena self mechanikou, která všechno nastavení připraví sama. Díky skvělé ergonomii všem padne jako ulitá. Muuna vznikla v době pandemie a výrazně tak zaplnila prázdné místo v portfoliu RIM jako „domácí“ pracovní židle.

Hodnotitelská komise ve shodě k volbě dodává: „Komise, podobně jako v minulosti, ocenila inovativní a velmi čistý design výrobku. V letošním roce jsme se rozhodli pro velmi náročnou kategorii kancelářského sezení. U křesílka MUUNA se nejedná o produkci, která by byla jen pouhou skládačkou dílů různých subdodavatelů. Za několik měsíců se s největší pravděpodobností začneme opět vracet do měsíce opuštěných kanceláří a budeme v těchto prostorech opět trávit velkou část našeho života. Přitom pohodlný, elegantní, praktický a oku lahodící interiér je jedním za základních předpokladů pro vysokou výkonnost!“

Ocenění Nábytek roku

Hodnocen je nejlepší design a inovace nábytku v daném roce v České republice. Ocenění je vyhlášeno Asociací českých nábytkářů. Přihlásit se mohou všechny firmy, které vyrábí nábytek v České republice. Pro přihlášení neexistuje žádné omezení co do členství v různých organizacích atd. Cílem ocenění je podpořit tvorbu v nábytkářské výrobě v České republice s důrazem na kvalitní design. Přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých nábytkářů. Motivovat designéry k tvůrčí aktivitě. Nábytek je hodnocen z hlediska funkčnosti, bezpečnosti, estetiky a vhodnosti použité technologie a materiálu. Nábytek hodnotí pětičlenná odborná komise, která je tvořena nezávislými odborníky. Její doporučení schvaluje představenstvo Asociace českých nábytkářů.

Další výrobky, které Asociace českých nábytkářů na návrh hodnotitelské komise považuje za mimořádně zdařilé

Stůl 01, výrobní společnosti FORM (design: Luka Križek, IO studio)

Celodřevěný stůl 01 využívá krásy tradiční výroby stolů a přednosti původní truhlářské technologie posouvá do současné doby. Výtvarný charakter je postaven na čitelném a jednoduchém konstrukčním principu a svým minimalistickým vzhledem se stůl stává univerzálním produktem vhodným k použití do různorodých typů interiérů. Nohy stolu jsou konstrukčně spojeny v místě horní desky a tento vizuálně přiznaný konstrukční prvek vytváří atraktivní detail. Díky jednoduchým tvarům na sobě stůl nechává vyniknout atraktivitu masivního dřeva. Stoly byly navrženy jako rodina rozměrově různých stolů a nabízejí architektům či uživatelům široký záběr použití.

Židle TAMMI, výrobní společnosti JELÍNEK – výroba nábytku (design: Sabina Stržínková)

Židle TAMMI od nadějné mladé návrhářky Sabiny Stržínkové je dubová celodřevěná s čalouněným sedákem. Nohy ve tvaru otevřeného A jsou v horní části vetknuté do područky židle včetně viditelného čepového spojení. Vrchní část tvarovaného opěráku židle je možno zvýraznit odlišnou barvou.

Stůl a židle ELICA, výrobní společnosti Kaplan nábytek (design: Studio KAPLAN DESIGN)

Elica je zrozena z přírody a její příběh je příběhem touhy překonávat překážky a schopnosti dosáhnout i toho nejodvážnějšího cíle. Stůl je do posledního milimetru vyroben z přírodního dřeva a má skvělý rozkládací mechanismus. Jeho čepovaná a lepená konstrukce je tradiční a zároveň unikátní. Elica je také klasická židle s jedinečnými tvary a dokonale propracovanými detaily. Spojení předních noh nápadně připomíná design stolu Elica. Linie plynule přechází přes tvarovaný lub do zadních noh. Ty jsou precizně napojeny na propracované detaily jednoduchého opěradla.

Kolekce SPOT, výrobní společnosti LD Seating (design: LD Seating)

Novinka SPOT je kolekce jednoduchých stolků a čalouněných taburetů, které se hodí jak k vytvoření minimalistického odpočinkového místa v kanceláři, tak pro stylové vybavení kaváren a barů. Výrobce nabízí taburety a stolky ve třech ergonomicky praktických výškách, nízké, střední a vysoké. Barvu a materiál čalounění pěnového sedáku si zákazník může zvolit ze široké nabídky látek sám, aby taburet dokonale vyhovoval ladění interiéru. Ocelové podnože taburetů i stolků jsou standardně nabízeny v šesti základních barvách jako černá, modrá, červená, žlutá, zelená, bronzová. Možností je i osadit stůl na zakázku vyráběnou deskou.

Mobilní pracoviště NOMAD, výrobní společnosti LE BON (design: Jiří Pelcl)

Mobilní pracoviště NOMAD může být součástí zařízení bytu i administrativního prostoru. V obou případech šetří prostor i finance. Pracovní desku lze snadno složit a celý prostor zavřít a zamknout. NOMAD je na kolečkách, takže jej lze snadno přesunout z místnosti do místnosti. Kromě vyobrazeného ořechového dřeva jej výrobce nabízí v zakázkovém provedení podle specifikace zákazníka.

Kolekce ORGANIX, výrobní společnosti RIM CZ (design: Kai Stania)

Vize vtělená do organických tvarů, poctivá kvalita a lehkost bytí. Prostě všechno, co si dnešní doba žádá. Organix je nová kolekce křesla a dvou sedaček. Organické tvary proporčně atypického sezení jsou tu pro chvíle, kdy je potřeba načerpat novou energii nebo probrat všechno důležité u šálku kávy. Tým konstruktérů RIM CZ již nyní pracuje na rozšíření této kolekce o nové prvky, které očekáváme letos na podzim.

Články autora Tomáš Lukeš

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...