Stavební trh čeká letos rok stabilizace
Expertní pohledRok 2023 bude pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace. Po enormním růstu poptávky po stavebních materiálech, kterou trh nestíhal uspokojit, a...
Známe řadu příkladů z praxe dokazující zbytečnost a rozbujelou byrokracii ve výkonu povinných lékařských prohlídek v zaměstnání. Morálním problémem současného systému je i přenášení nákladů za lékařskou péči pro zaměstnance na zaměstnavatele. Prevence i péče o své zdraví je výhradní starost každého jednotlivce. Nicméně i přesto je potřeba zdůraznit, že se velmi často jedná o běžnou rutinní byrokracii, která pouze podnikateli zvyšuje náklady bez jakékoliv přidané hodnoty.
Přinášíme konkrétní případ majitele středně velké nábytkářské firmy, který uvedl: „Do firmy nám nastoupil nový zaměstnanec. Absolvoval lékařskou prohlídku s výsledkem schopen vykonávat manuální práci ve výrobě nábytku. Po odpracování jednoho dne již zaměstnanec druhý den nepřišel a nastoupil na několikaměsíční léčení. Zaměstnavatel byl nucen za prohlídku u lékaře zaplatit několikatisícový poplatek.“ Přidaná hodnota takového zaměstnance je jednoznačně záporná. Prohlídka, která měla problém odhalit zcela selhala. A jsou to v podstatě všichni zaměstnanci v dané firmě, kteří se museli „složit“ na zdravotní prohlídku daného pracovníka. Případů, že proběhne zdravotní lékařská prohlídka a následně si to zaměstnanec s prací rozmyslí, známe celou řadu. Pokud se takových případů nastřádá několik za měsíc, je to vskutku za celý rok pěkná sumička!
Další velmi důležitý fakt svědčící o správnosti záměru zrušit povinné lékařské prohlídky v zaměstnání je, že v různých místech naší země nejsou dostupní lékaři, kteří by je prováděli. Prezident AČN a zároveň jednatel výrobní firmy Wiesner-Hager Bohemia říká: „Nejsou dostupní lékaři s předepsanou kvalifikací pracovní lékařství. Každý obvoďák to dělat nemůže. Například my, Wiesner-Hager Bohemia s výrobním závodem v Humpolci, máme nejbližší takovou lékařku až v Pelhřimově. V Humpolci není ani jeden. Ne že by byl a nebral pacienty. Prostě není. Tedy jestli by nám zaměstnavatelům chtěl stát něco nařídit, ať se postará o to abychom to mohli i splnit. Za přiměřených nákladů a úsilí.“
Kuriózní je i povinnost držitelů řidičských průkazů chodit k lékaři kvůli tomu, aby v práci mohli řídit služební vůz. A to i zaměstnanci z kanceláře, kteří jedou služebním vozem pouze příležitostně. Jaký je asi rozdíl v řízení soukromého a služebního vozu? V minulosti se vyskytly případy, kdy se zaměstnanci, kteří s prohlídkou nesouhlasili o tuto povinnost i soudili. Zaměstnavatelé byli mezi dvěma mlýnskými kameny… Povinné zdravotní prohlídky v minulosti negativně dopadaly na brigádníky, kteří jsou v nábytkářském průmyslu též potřební. Zrušení povinných lékařských prohlídek v zaměstnání tedy přivítají jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci.
Rozhodně je správným přístupem, aby prohlídky byly nepovinné a mohly by být zaměstnavatelem poskytovány jako benefit. Proč ne. Pro takové potřeby, je ale potřeba, aby se jednalo o daňově uznatelné náklady.
Wienerberger nečeká tak strmý propad stavebního trhu, jaký...
Nasbíraná data společnosti Wienerberger podle Kamila Jeřábka ukazují,...
„První pozitivní signál jsme zaznamenali již v posledním...
„Naše skupina aktuálně vlastní především společnosti podnikající v...
Mimo finančních úspěchů dosáhl &CORK dalších důležitých milníků....
Současné úspěchy jsou pro celý holding pouze začátek....
Jeho otec se narodil v Rakousku-Uhersku v dubnu...
Vydrží demokratický kapitalismus – spojení liberální demokracie a...
Ekonomické a sociální postavení dělnické třídy v demokraciích...
Problémem byl i vzestup rentiérského kapitalismu. Významným aspektem...
„Není bohužel výjimkou, že návrhy zákonů, které mají...
Implementační nedostatek vytváří obrovskou právní nejistotu a také...
Z vyjádření velkých podniků, které vyrábí nábytek, případně...