Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny2. 6. 2022 10:52

Nábytek výrobců, kteří porušují lidská práva, nepatří na trh!

Evropská komise otevírá diskusi o nové legislativě, která efektivně znemožní dovoz produktů vyrobených „nucenou prací“. Asociace českých nábytkářů uvítá, pokud mezi sledovanými produkty bude i nábytek. Přitom nábytku z potenciálně problematických území se jenom do České republiky doveze každý rok za miliardy korun.

Tomáš Lukeš autor

tajemník Asociace českých nábytkářů

Foto: Shutterstock.com Evropa nechce produkci výrobců, kteří porušují lidská práva Foto: Shutterstock.com

Evropská komise otevírá legislativní iniciativu s cílem nalézt nástroj, který pomůže efektivně potírat umisťování výrobků vyrobených nucenou pracovní silou na trhu EU (zákaz prodeje). Zákaz by měl zahrnovat jak domácí výrobky z EU, tak importované produkty. Záměr je vytvořit nový nástroj založený na mezinárodních standardech a spojit existující horizontální a sektorové iniciativy EU. Již na 2. června je zorganizována cílená konzultace, jejímž cílem je shromáždění názorů evropských sektorových sociálních partnerů. AČN se Evropské komisi vyjádří do 14. června, kdy je stanoven konečný termín pro zaslání písemných vyjádření.

Pro informaci uvádíme, že v roce 2021 byl do České republiky dovezen nábytek v hodnotě 29,8 miliard Kč. Z toho činí 5,45 miliard Kč import z Číny, včetně problematického Hong Kongu nebo vysoce rizikového Sin-ťiangu, kde žijí utlačovaní Ujguři. Z Vietnamu byl v loňském roce do ČR přivezen nábytek v hodnotě 345 816 milionů Kč z Vietnamu, z Turecka pak v hodnotě  275 638 milionů Kč.

EU již za závažné porušování lidských práv po celém světě uložila sankce. Mezi porušení, na něž se Rada zaměřila, patří rozsáhlé svévolné zadržování Ujgurů v čínském Sin-ťiangu. Problematické z pohledu porušování lidských práv jsou ovšem i Vietnam a Turecko.

„Vietnam je jednou z nejméně svobodných zemí a situace se zhoršuje od nástupu nového politického vedení v roce 2016. Všechny složky moci jsou kontrolovány Komunistickou stranou a opakovaně zde dochází k potlačování politických a občanských práv.  Svoboda slova a přístup k informacím jsou znemožňovány cílenou cenzurou. Aktivisté či jednoduše obyčejní lidé, kteří se snaží o zveřejňování informací o pravém stavu společnosti či o případech korupce, jsou zastrašováni a vězněni. Často se jedná o nezávislé bloggery, novináře a aktivisty,“ uvádí se ve zprávě organizace Člověk v tísni.

Turecko je zase zemí, která – pokud jde o verdikty Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) – v posledních více než 60 letech porušuje lidská práva z evropských zemí nejvíce. Dalšími státy jsou podle mezinárodních statistik Rusko, Itálie, Ukrajina a Rumunsko.

Je tedy patrné, že dodržování lidských práv a nucená pracovní síla nejsou problémem pouze třetích zemí, ale jsou problémem i některých zemí v rámci Evropské unie. Pro českého zákazníka je zde již několik let velmi užitečné vodítko, jak se vyhnout problematickému nábytku i problematickým firmám, a to využít vyhledávač prověřených firem, které jsou vázány morálním kodexem podnikatele ve výrobě nábytku www.nabytek-jistota.cz.

Články autora Tomáš Lukeš

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...