Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí
TrendyČeský scaleup Oddin.gg, který vyvinul platformu pro predikci kurzů pro esportové zápasy, roste ve všech ohledech. Z pohledu infrastruktury je...
Citelné zlepšení ekonomické situace firem v druhé polovině 2020 vyrovnalo jen menší část ztrát z jara loňského roku. Nálada firem s maximálně 250 zaměstnanci se v ČR i v EU zlepšuje, nicméně data na ekonomický boom v první polovině roku neukazují.
Index podnikatelské nálady malých a středních podniků (SMEunited Business Climate Index, dále jen BCI) se v Evropě od loňského podzimu zlepšil z 54,6 na 59,8. Přes tento nárůst se výsledek řadí mezi nejnižší čísla zaznamenaná v Evropě od finanční krize v roce 2009. Oživení v prvních šesti měsících letošního roku tak pravděpodobně bude jen pozvolné. Na silnější růst se můžeme těšit spíše až v druhé polovině roku.
Na výsledek měla negativní vliv především druhá vlna pandemie koronaviru v Evropě na přelomu podzimu a zimy 2020 a s ní spojená mimořádná opatření vlád a lockdown ekonomik. Optimismus firem se totiž již nevrátil na úroveň léta 2020, kdy docházelo k všeobecnému uvolňování s pozitivním dopadem na prakticky všechny ekonomické obory v jednotlivých zemích.
POZNÁMKA KE GRAFU
SMEunited Business Climate Index (BCI) je počítán jako průměr malých a středních firem, které nahlásily pozitivní nebo stabilní situaci a očekávají pozitivní nebo stabilní vývoj pro další období. Proto se Index může pohybovat od 100 (vše pozitivní nebo neutrální) do 0 (vše negativní). Economic Sentiment Indicator Evropské komise (EC ESI) měří 5 indikátorů důvěry spojených s různými odvětvími. European Markit Composite Purchasing Managers Index (Markit PMI) sleduje proměnné, jako jsou tržby, zaměstnanost, zásoby a ceny velkých firem ve výrobě a službách. Průměr hodnot Markit PMI I EC ESI za posledních 6 měsíců byl upraven tak, aby byl srovnatelný s BCI, přičemž 70 je dlouhodobá průměrná / neutrální hodnota.
Největší zlepšení vykázal obrat, který zaznamenal v předchozím období největší propad. Zlepšení obratu se přitom týká všech sledovaných odvětví, především pak průmyslu. V celé Evropě jsou krizí nejvíce postiženy firmy působící v osobních službách, kde je v současnosti zotavení nejpomalejší ze všech sektorů.
Zlepšení podnikatelského prostředí je patrné nejen na BCI, ale i na dalších významných celoevropských ukazatelích. BCI ve srovnání s jinými indexy v grafu byl již podruhé v řadě nejnižší. Důvodem je především fakt, že zahrnuje pouze malé a střední podniky. Právě na ty mimořádná opatření vlád dopadla zvláště tvrdě. Skutečné oživení v tomto segmentu nicméně bude o to rychlejší. Zaměstnanost během krize v evropských malých a středních podnicích nezaznamenala významný výkyv ve srovnání s obratem, investicemi nebo zakázkami. To svědčí i o účinnosti národních programů podpory zaměstnanosti, které zabránily výraznému propouštění.
Výsledky BCI v evropských zemích vykazují významné rozdíly a pohybují se v širokém rozpětí. Záleží přitom na načasování pandemických vln i rychlosti a míře reakce vlád na ně včetně účinnosti podpůrných programů zaměřených na podnikatele. Například firmy v Itálii, Španělsku nebo Francii, které byly silně zasaženy hned zkraje koronavirové krize, vykázaly větší pokles, ale i rychlejší následný růst BCI. Oproti tomu podniky například v Německu či Rakousku, na které lockdown dopadl později a méně silně, vykázaly nižší pokles BCI, ale i menší optimismus ohledně dalšího vývoje.
Česká republika vykázala na podzim 2020 druhý největší pokles BCI v historii, který byl navíc výrazně hlubší než v Evropské unii. Přesto české hodnoty zůstaly nad evropským průměrem i nad dosud nejhorším výsledkem v 1. polovině roku 2009. Také v České republice přitom v letošním roce došlo k pozitivnímu obratu, výsledek BCI vzrostl z 56,6 na 62,7. Růst i výsledná hodnota je nad evropským průměrem. Rychlejší oživení českých podniků je pochopitelné vzhledem k hlubšímu propadu ve srovnání s Evropou a překvapivě silným výsledkům především průmyslu koncem roku 2020.
V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...
Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...
Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...
V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...
Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...
„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...
V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...
Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...
Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...
Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...
V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...
Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...
„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...
V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...
Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...
První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...
Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...
Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...
Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...
Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...
Jak vyplývá ze závěrů analýzy za leden až...
„Situace na stavebním trhu vypadá, že je ideální...
Jedním ze sledovaných parametrů jsou oznámení o zakázce,...
Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...
Hlavním ukazatelem ovlivňujícím aktuální stavební produkci jsou zakázky,...
„Při současných cenách stavebních dodávek se nevyplatí stavět...
„Jako hlavní hnací motor u veřejných zakázek nadále...