×

ZDE SLEDUJTE ŽIVĚ OLOMOUCKÝ SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY – JIŽ VE ČTVRTEK 26. KVĚTNA OD 10 HODIN.

Úterý 24. května 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Kde se vzal nečekaný hlad po koruně?

V posledních letech byl jedním z faktorů vývoje kurzu koruny na přelomu roku rezoluční fond: České banky jsou nuceny do tohoto fondu platit určité částky založené na objemu vkladů jejich klientů k ultimu daného roku, a tak některé z nich tlačí, například formou poplatků, některé své velké střadatele k tomu, aby aspoň část svých korun před koncem roku z bank na pár dní vybrali. Hned po Novém roce je můžou do těchto bank klidně zase vrátit.

Michal Skořepa ikona hodiny28. 1. 2022 07:38
Foto: Shutterstock.com Kde se vzal hlad po české koruně? Foto: Shutterstock.com

Předpokládá se, že se to týká dvou typů klientů: české vlády, která své koruny na těch pár dní přesune z bank přímo do ČNB, a také privátních klientů, kteří své koruny prodají na pár dní do ciziny, a to konkrétně zahraničním subjektům, které mají možnost ukládat v ČNB, aniž by musely přispívat do rezolučního fondu. Těmito subjekty jsou zejména centrální banky a Evropská komise.

Tuto hypotézu vcelku slušně podporují data o vývoji bilance ČNB: před koncem roku 2019 i 2020 se prudce, v řádu nízkých stovek miliard korun, zvýšil objem peněz uložených u ČNB českou vládou i objem peněz uložených u ČNB zahraničními subjekty, načež ihned po začátku roku 2020, respektive 2021 se oba objemy zase prudce snížily. Vládní kanál je využíván výrazně více, ale minimálně sto miliard se protočí i kanálem ze zahraničí.

Dá se předpokládat, že prodávání korun ke konci roku přispívalo k oslabování koruny a zpětné nakupování počátkem dalšího roku zase ke jejímu posilování. Jak tomu bylo naposled, tedy na přelomu let 2021 a 2022?

Nárůst vkladů zahraničních subjektů u ČNB i vkladů české vlády koncem roku 2021 nastal, a to dokonce ve větším rozsahu než na konci let 2019 a 2020. Nebýt tohoto vlivu, koruna by v posledních loňských týdnech posílila nejspíš ještě víc, než co jsme viděli, když za prosinec posílila z 25,50 na 24,85 Kč za euro.

Na začátku letoška sice došlo ke zpětnému poklesu těchto vkladů od cizích subjektů do ČNB, nicméně pokles byl v porovnání s minulými roky velice nevýrazný, a navíc k 20. lednu byla zahraniční pasiva ČNB už zase vysoko, dokonce nad onou uměle vyhnanou silvestrovskou úrovní. Přitom ale do českých bank se koruny vrátily. Jako by zahraniční subjekty letos přišly korunám na chuť, a poté, co vrátily koruny českým bankám, si koupily během ledna svoje vlastní.

Tento nečekaný zahraniční hlad po české měně – v objemu zhruba 150 mld. Kč nad úroveň, která by byla v tuto dobu normální, což je zhruba čtyřnásobek – mohl přispět k lednovému posilování koruny. V lednu ale koruna posilovala podobně jako zlotý nebo forint.

Takže buď 150 miliard vlastně není zase tolik, aby to bylo na kurzu koruny znát, anebo ČNB tyto peníze oněm cizím subjektům prodala mimo trh, podobně jako podle letité dohody vyměňuje eura za koruny české vládě. Ochota ČNB prodávat zahraničním subjektům koruny mimo trh by ale byla trochu zvláštní, protože v rámci aktuálního boje ČNB proti vysoké inflaci a vysokým inflačním očekáváním by bylo logičtější sdělit každému novému zájemci o koruny, ať si je jde pořídit pěkně na trh, neb tím napomůže koruně k posílení, a tedy inflaci k poklesu.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Soutěžní DIGI den motivoval žáky ke vzdělávání v IT

„Pro jihočeské základní a střední školy jsme ve...

„Na soutěži jsem měla možnost mluvit s učiteli,...

Názory
Technologie pomůže, spásu v ní ale nehledejte

Finanční poradci to poslední dobou neměli vůbec lehké....

Nyní letí komplexní technologické ekosystémy, které poradcům poskytují...

Aktuality
Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání...

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do...

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Posilování firemní kultury je prioritou zaměstnavatelů

V současné době vztahy na pracovišti poměrně trpí....

Zaměstnance zpravidla motivuje k lepším výkonům dobré platové...

Za poslední dva roky si zaměstnanci zvykli fungovat...

V době, kdy se zaměstnanci na pracovišti nepotkávají...

Analýzy
Výroba automobilů je u nás meziročně o pětinu nižší

„V segmentu osobních vozidel došlo vyjma nošovického závodu...

Od ledna do konce dubna bylo vyrobeno 361...

Produkce autobusů v České republice dosahuje v dosavadním...

Analýzy
Kdo kontroluje nejvíc kapitálu v českých firmách?

Žebříček největších zahraničních vlastníků podle investovaného kapitálu do...

Největší meziroční růst, mezi dvaceti největšími zahraničními vlastníky,...

Celkový objem zahraničního kapitálu u 20 největších zahraničních...