×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Středa 7. prosince 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Středoškolský nápad pro neslyšící se proměnil ve startup

Projekt Slyším očima, který se zrodil v hlavách dvou středoškolaček, se mění na fungující mladý podnik. Svou zásluhu na tom má akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafone. Projektu poskytl nejen půlroční intenzivní mentoring a 100 000 korun, ale zajistil mu také spolupráci s klíčovými firmami Virtual Lab a NEWTON Technologies, které pomohou s jeho dalším technologickým a byznysovým rozvojem.

Filip Matějka ikona hodiny16. 6. 2022 13:12
Foto: Laboratoř Nadace Vodafone Zakladatelky Slyším očima – Jana Kašková a Pavla Adamcová Foto: Laboratoř Nadace Vodafone

Laboratoř Nadace Vodafone dlouhodobě podporuje projekty se sociálním přesahem, které využívají inovativním způsobem technologie, a tím pomáhají zkvalitňovat životy určitým komunitám či skupinám.

„Naší snahou je poskytnout nejen mentoringový program a workshopy, ale také pomoci týmům navázat důležitá partnerství, ze kterých budou těžit, až v akcelerátoru skončí. Díky devítileté historii máme síť kontaktů. Stejně tak jako se my můžeme spolehnout na naše partnery, oni mohou věřit, že jim doporučujeme projekt, který má potenciál opravdu pomáhat,“ říká programový manažer Laboratoře Nadace Vodafone Jan Fencl.

Laboratoř Nadace Vodafone

Unikátní inkubační a akcelerační program Nadace Vodafone Česká republika určený pro projekty, které rozvíjí společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Laboratoř se zaměřuje jak na existující startupy, tak na neziskové organizace, sociální podniky či univerzitní projekty. Cílem Laboratoře je nastartovat a akcelerovat projekty a dostat je k desítkám tisíc uživatelů, kteří z nich budou mít přímý užitek a kterým se tak reálně zvýší kvalita každodenního života. Takto Laboratoř pomohla už více než 100 projektům, kterým rozdělila přes 31 milionů korun. Mezi podpořenými projekty jsou například telefony pro nevidomé Blindshell, mobilní aplikace ECHO pomáhající v pátrání po pohřešovaných dětech, aplikace VozejkMap, která pomáhá vozíčkářům a lidem s omezením pohybu využívat bezbariérovou trasu pro pohodlnější cestování, nebo aplikace CF Hero, jež pomáhá rehabilitovat dětem s cystickou fibrózou.

Neslyšíš? Uvidíš!

Slyším očima využívá brýle pro rozšířenou realitu. Neslyšící si brýle nasadí třeba při odchodu z domu. Vestavěné mikrofony snímají okolní zvuk a do zorného pole uživatele, který vidí skutečnost, promítají do brýlí například upozornění Pozor, zvuk sanity zleva. V případě, že se neslyšící setká s někým, kdo na něj začne mluvit, budou brýle řeč přepisovat a on uvidí titulky i výraz dotyčného, jako by na ně koukal v kině. Prototyp tým představí v červnu, během Karlovarského filmového festivalu a na podzim na konferenci INSPO.

„Brýle by v budoucnu měly umět celou řadu funkcí, třeba převést znakový jazyk na text a naopak, převést text na mluvené slovo, skenovat a identifikovat objekty, automaticky rozpoznávat okolní zvuky nebo uživatele varovat pomocí notifikací. Už dnes projekt zvládá převod mluveného slova na text,“ popisuje Pavla Adamcová, která spolu s Janou Kaškovou projekt na Střední průmyslové škole Ostrov založila.

„Dosud neexistuje technologie, která by dokázala pomáhat tolika skupinám sluchově postižených lidí. Díky Laboratoři Nadace Vodafone můžeme přivést naši vizi k životu a reálně pomáhat těm, kteří naši technologii v každodenním životě využijí,“ komentuje aktuální vývoj druhá z autorek projektu Jana Kašková.

Z maturitního ročníku do světa sociálního podnikání

Projekt Slyším očima ještě před účastí v Laboratoři vyhrál soutěž Vodafone AR Challenge, která hledala nadějné nápady na využití rozšířené reality v praxi. Účast projektu Slyším očima v akceleračním programu Laboratoře Nadace Vodafone umožnila, aby se studentský projekt přenesl z papíru do reality. Díky Laboratoři uzavřel projekt klíčová partnerství s etablovanými společnostmi Virtual Lab a NEWTON Technologies, které Slyším očima pomohou s vývojem prototypu technologie a jeho dalším rozvojem.

„Ve Virtual Lab máme dlouholetou zkušenost se zakázkovým vývojem technologií pro virtuální a rozšířenou realitu. Pro naše klienty vyvíjíme řešení na klíč a usilujeme o to, aby se výsledný produkt maximálně blížil původní představě a přinášel očekávaný efekt. Mimoto budujeme také vlastní produkty, například VR ICU®. Spolupráce se Slyším očima má za cíl vytvořit prototyp aplikace umožňující přepis mluveného slova na titulky, které se promítnou do zorného pole brýlí. Vývoj bude realizován naším zkušeným vývojářským týmem ve spolupráci s dalším partnerem projektu,“ komentuje Leoš Kubíček, CEO Virtual Lab.

„S Laboratoří Nadace Vodafone spolupracujeme dlouhodobě a pomáháme především s rozvojem projektů zaměřených na pomoc sluchově postiženým lidem. Máme řešení pro automatický převod lidského hlasu na text a následné generování titulků či dalších výstupů. Do brýlí integrujeme vlastní aplikaci Beey, která je schopná transformovat řeč v 19 různých jazycích včetně češtiny,“ doplňuje Petr Herian ze společnosti NEWTON Technologies.

Témata pro další ročník budou odhalena v průběhu léta

Slyším očima je jedním z pěti projektů aktuálního 9. ročníku. Jeho slavnostní zakončení v podobě Demo Day pro partnery a spolupracovníky proběhne již 16. června. Týmy představí, jak jim šest měsíců akceleračního programu pomohlo. Přihlášky pro nový ročník akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone se otevřou začátkem září. I nadále bude partnerem organizace Nápad roku, která má zkušenosti s českými startupy a disponuje rozsáhlou sítí kontaktů a mentorů.

„V průběhu léta zveřejníme seznam preferovaných oblastí, kterých by se projekty měly týkat. Pokud by někdo chtěl ale nápad zkonzultovat už teď, může se na nás obrátit,“ uzavírá Fencl.

Nejnovější články

Aktuality
Jednejte s cizinci bez problémů. Ve svém jazyce

TAP2U je aplikace, která spojuje ty, kteří jsou...

Nápad vzešel z potřeby dorozumět se v rámci...

Expertní pohled
Jak dosáhnout stability cen energií v Česku?

Začátkem třetí dekády tohoto století bude Česká republika...

Komunitní sítě umožňují subjektům nakupovat nebo dodávat elektřinu...

Na trhu je mnoho menších i větších firem,...

Současný vývoj velkoobchodních cen elektřiny a jejich strmý...

Česko má největší poměr výroby elektřiny z uhlí...

Energetická koncepce založená na decentralizaci, zvýšené flexibilitě, inteligenci...

Analýzy ze Spořky
Kam se ztratila schopnost stavět rychle a efektivně?

Empire State Building byl nakonec dokončen před stanovaným...

Na druhé straně, aktéři, kteří se staví proti...

A kdeže jsme tedy ztratili tu rychlost a...

Nejnovější Příležitost

Aktuality
Jednejte s cizinci bez problémů. Ve svém jazyce

TAP2U je aplikace, která spojuje ty, kteří jsou...

Nápad vzešel z potřeby dorozumět se v rámci...

Věda a výzkum
Akademici s firmami budou řešit transformaci energetiky

„Hlavním cílem projektu je vytvoření komplexní strategie, která...

„Vodík je strategická surovina nejen pro oblast energetiky,...

Příležitost
Bionická protéza či virtuální realita při operacích mozku

„Když se za uplynulou dekádou Laboratoře Nadace Vodafone...

Ve dnech 22. a 23. listopadu prošlo devět...

Prvním projektem, který se probojoval do programu, se...

Mezi další postupující projekty se zařadil Z-Arm, tvůrce...

Laboratoř Nadace Vodafone pomáhá nadějným inovativním projektům a...