Pondělí 24. června 2024
ikona hodiny5. 12. 2022 16:31

Do jubilejního 10. ročníku akcelerátoru Laboratoře Nadace Vodafone postoupila čtveřice projektů

Bionická protéza či virtuální realita při operacích mozku

Celkem čtyři projekty se probojovaly do jubilejního 10. ročníku Laboratoře Nadace Vodafone, akceleračního programu pro nadějné projekty se sociálním přesahem. Čtyřku postupujících vybrala v rámci listopadového bootcampu z 87 přihlášených projektů odborná porota. Během dvou dnů mělo devět finalistů za úkol představit svou vizi a bojovat o postup do samotného akceleračního programu. V nadcházejícím ročníku tak dostaly šanci zazářit projekty MEBSTER, Z-Arm, XPASS a VR AWAKE, zabývající se vývojem komunitní platformy pro osoby se speciálními potřebami, bionické paže na míru, platformy pro prevenci sexuálních útoků či virtuální reality pro podporu operací mozkových nádorů. Záměrem akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone je v průběhu šesti měsíců pomoci projektům formou finanční podpory ve výši 100 tisíc korun, zajištění mentorů, nastavení udržitelnosti či hledání vhodných partnerů a investorů.

Filip Matějka autor

Foto: Vodafone Čtveřice postupujících projektů Foto: Vodafone

„Když se za uplynulou dekádou Laboratoře Nadace Vodafone ohlédnu, vidím nespočet skvělých projektů, které se do soutěže přihlásily buď  jen s pouhým nápadem, nebo v určité fázi svého rozvoje. V Nadaci Vodafone jsme hrdí na to, že díky našemu unikátnímu akceleračnímu programu Laboratoře a jejích partnerů jsou z nich nyní fungující společnosti, jsou ekonomicky udržitelné a zlepšují kvalitu života desítkám tisíc lidí nejen v České republice,“ komentuje zahájení jubilejního ročníku Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone.

Laboratoř Nadace Vodafone

Byla vytvořena jako unikátní akcelerační program pro projekty, které rozvíjí společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Laboratoř se zaměřuje jak na existující startupy, tak neziskové organizace, sociální podniky či univerzitní projekty. Cílem Laboratoře je nastartovat projekty a dostat je k desítkám tisíc uživatelů, kteří z nich budou mít přímý užitek a reálně zlepší jejich život. Takto pomohla už více než 100 projektům, kterým rozdělila přes 31 milionů korun. Mezi podpořenými projekty byly například telefony pro nevidomé Blindshell, aplikace Včelka, aplikace CF Hero či mobilní hra pro nevidomé herního studia Kikiriki Games. Partnerem projektu je platforma Vodafone Nápad roku.

Dvoudenní bootcamp pro 9 nejlepších

Ve dnech 22. a 23. listopadu prošlo devět finalistů úvodním bootcampem. Ti vzešli z téměř devadesáti přihlášených projektů. V průběhu prvního dne se pak soutěžícím dostalo rad od zkušených mentorů, kteří s týmy konzultovali nejen samotné řešení jejich projektu z pohledu inovace využití technologie, ale i jak budovat byznys plán či marketingovou strategii. Druhý den představily projekty svou vizi odborné porotě, která následně vybrala do 10. ročníku čtyři z nich.

Operace mozkových nádorů i prevence znásilnění

Prvním projektem, který se probojoval do programu, se stal VR AWAKE pomáhající testovat kognitivní a řečové funkce pacientů při awake kraniotomiích. Jedná se o zákrok, při kterém chirurg odstraňuje pacientovi mozkový nádor v bdělém stavu, aby nedošlo k poškození okolní tkáně. Prostřednictvím virtuální reality dokáže nástroj VR AWAKE pacientům během zákroku pomáhat rozpoznávat objekty, snižovat stres a chirurgy případně včas upozornit na zhoršení zdravotního stavu. Díky virtuální realitě jsou lékaři či logopedi následně také schopni přesně měřit zlepšení kognitivních funkcí operovaného pacienta. „Je to pro nás velké povzbuzení a motivace pro další práci na projektu. Těšíme se, že nám Laboratoř pomůže se správným výběrem obchodního modelu a přípravou pro investory,“ říká Jana Trdá, CEO VR Life.

Druhým projektem, který si vybojoval účast v programu, je XPASS. Jeho primárním posláním je komplexně řešit problematiku prevence sexuálně motivovaných trestných činů, a to přes čtyři různé platformy – mobilní aplikaci, nadační fond, edukaci a certifikované služby. Jednotlivé části projektu spolu vzájemně kooperují a usilují tak o maximalizaci prevence, podporu a v určitých případech i zajištění důkazního materiálu. Tento projekt reaguje na redefinici znásilnění na sex bez souhlasu, která proběhla již ve 14 zemích. Prostřednictvím aplikace XPASS mohou uživatelé oficiálně vyjádřit souhlas se sexuálním stykem a zamezit tak nejen útokům, ale i nechtěným překvapením či znásilnění z nedbalosti. „Tým XPass je vděčný za příležitost účastnit se Laboratoře. Nesmírně si vážíme ocenění a finanční podpory a těšíme se na spolupráci s odborníky, které nám Vodafone v rámci půlroční akcelerace poskytl,“ říká Alena Sadílková, autorka projektu.

Bionická paže na míru či platforma pro rehabilitace

Mezi další postupující projekty se zařadil Z-Arm, tvůrce bionické protézy horní končetiny. Ta je pomocí aditivní výroby a 3D skenování vyrobena na míru každému klientovi. Tímto přístupem je zajištěna maximální anatomická přesnost, ale i pohodlí a rozsah pohybu. „Budeme rádi, když se nám spolu s Laboratoří povede náš projekt akcelerovat, ale také rozšířit obecné povědomí o bionických protézách na míru a jejich schopnostech v rámci využití při každodenních činnostech,“ říká František Zerzáň, CEO a zakladatel Z-Bionics.

Posledním projektem finálové čtveřice je MEBSTER, projekt, který historicky stojí za vývojem exoskeletu UNILEXA pomáhajícího osobám s omezenou hybností či přímo s ochrnutými dolními končetinami. Nyní hodlá vyvinout komunitní platformu, která dokáže objektivně vyhodnocovat terapie a motivovat pacienty v rehabilitacích. „Díky našemu exoskeletu UNILEXA se již několik desítek uživatelů mohlo opět postavit na vlastní nohy. Teď můžeme ukázat, kudy povedou jejich další kroky,“ doplňuje Vojtěch Veselý, COO společnosti MEBSTER.

„Na spolupráci s postupujícími projekty se velmi těšíme, stejně tak na pokroky, kterých v průběhu účasti v našem akcelerátoru dosáhnou. U všech projektů vidíme obrovský potenciál a opět nás to utvrzuje v našem přesvědčení, že podporovat vývoj inovativních řešení pro zlepšení kvality života či řešení společensky prospěšných témat má obrovský smysl,“ dodává Mirka Kočíková z Vodafone Nápad roku, která má společně Janem Fenclem projekt Laboratoř Nadace Vodafone na starosti.

Laboratoř Nadace Vodafone pomáhá nadějným inovativním projektům a startupům se sociálním přesahem již desátým rokem. Jejím cílem je, aby i pouhý nápad mohl skrze akcelerační program vyrůst do podoby fungujícího startupu a proměnit své myšlenky v technologický produkt pomáhající například osobám se speciálními potřebami, znevýhodněným skupinám obyvatel či se vzděláváním – třeba s ohledem na finanční gramotnost nebo využívání umělé inteligence.

Články autora Filip Matějka

Nejnovější články

Pohled z praxe
Závod ve vývoji umělé inteligence: Čína versus USA

Čínský gigant Sense Time nedávno ohromil svět představením...

Čínské úspěchy se neomezují jen na software, ale...

Společnost 01 navíc vyvinula i efektivní modely s...

Výsledky tohoto epického souboje titánů formují podobu naší...

Názory
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku opět poklesla

Souhrnný indikátor důvěry vyjádřený bazickým indexem se sice...

Do důvěry spotřebitelů se pak propisuje i růst...

Trendy
Aplikace pro správu nemovitostí s analytikou v reálném čase

„Vzhledem k tomu, že procesy správy nemovitostí jsou...

Aplikace SWORP Rent umožňuje organizaci nemovitostí do více...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...