Středa 19. června 2024
ikona hodiny23. 11. 2023 06:45

Virtuální trenažér resuscitace či digitální logoped

Do jedenáctého ročníku Laboratoře Nadace Vodafone se probojovala čtveřice inovativních projektů

Pomoci v růstu nadějným technologickým projektům se sociálním přesahem – to je cíl akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone, který zahájil svůj jedenáctý ročník. Do něj se přihlásilo celkem 91 soutěžících, z nichž program vybral deset postupujících projektů.

Filip Matějka autor

Ilustrace: Shutterstock.com Laboratoř Nadace Vodafone startuje jedenáctý ročník Ilustrace: Shutterstock.com

V rámci listopadového bootcampu se do finále probojovala vítězná čtveřice: digitální logoped Vyslovuj, virtuální trenažér resuscitace VR CRP, projekt Théseus zpřístupňující digitální obsah nevidomým a OMG Robotics budující na školách výuku informatiky, robotiky a polytechniky. Finalisty nyní čeká půlroční program, v rámci kterého využijí kromě finanční injekce 100 tisíc korun i rady zkušených mentorů. Mezi nimi se představí členové Strategy Vodafone pro Českou republiku: Aleš Bernášek, Tomáš Elbl, Lukáš Jakoubek a Josef Dekastello.

„Rok co rok máme v Laboratoři štěstí na spoustu talentovaných lidí se skvělými nápady. Naším cílem je těmto vizím pomoci přerůst do podoby plnohodnotných firem. Osobně se velmi těším, až uvidím, jakých pokroků projekty v rámci letošního ročníku dosáhnou,“ říká Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone.

Šest měsíců akcelerace

Do historicky jedenáctého ročníku Laboratoře Nadace Vodafone se přihlásilo celkem 91 projektů. Deset z nich se následně zúčastnilo dvoudenního listopadového bootcampu, kde představily své vize odborné porotě. Do finále se poté probojovala čtveřice projektů: Vyslovuj, VR CRP, Théseus a OMG Robotics, které získají na svůj rozvoj částku 100 tisíc korun a absolvují šestiměsíční akcelerační program.

Projekt Vyslovuj vyvinul digitálního logopeda, který dětem ve věku od 3 do 10 let pomáhá zábavnou formou procvičovat správnou výslovnost a rozšiřovat slovní zásobu. Druhým projektem, který si získal místo v postupující čtveřici, je VR CRP. Jeho autoři vyvinuli aplikaci, v níž si může záchranu života natrénovat profesionál i laik. Jako třetí se do Laboratoře probojoval Théseus, projekt, který slibuje zpřístupnit digitální prostředí zrakově hendikepovaným. Čtveřici finalistů uzavírá tým OMG Robotics usilující o vybudování výuky informatiky, robotiky a polytechniky na českých školách.

Soutěžícím budou po celou dobu programu k dispozici zkušení mentoři z oddělení Strategy Vodafone pro Českou republiku: Aleš Bernášek, Tomáš Elbl, Lukáš Jakoubek a Josef Dekastello. Mentoři projektům pomohou v klíčových otázkách rozvoje, ale také oslovit potenciální investory.

„Listopadový bootcamp nám ukázal, že v Česku o inovativní projekty s růstovým potenciálem není nouze. Věřím, že letošní ročník opět pomůže položit základy plnohodnotným technologickým firmám,“ dodává Aleš Bernášek, který v minulosti předával zkušenosti například projektu Slyším očima.

Laboratoř Nadace Vodafone je unikátní akcelerační program pro projekty, které rozvíjejí společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Laboratoř se zaměřuje jak na existující startupy, tak na neziskové organizace, sociální podniky či univerzitní projekty. Cílem Laboratoře je nastartovat projekty a dostat je k desítkám tisíc uživatelů, kteří z nich budou mít přímý užitek a reálně lepší život. Takto pomohla už více než 100 projektům, kterým rozdělila přes 37 milionů korun. Mezi podpořenými projekty byly například telefony pro nevidomé Blindshell, aplikace Včelka, aplikace CF Hero či mobilní hra pro nevidomé herního studia Kikiriki Games. Partnerem projektu je platforma Vodafone Nápad roku.

Články autora Filip Matějka

Nejnovější články

Expertní pohled
Fed sazby letos už moc snižovat nebude

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání...

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Aktuality
Otevřela se nová laboratoř užitečná pro léčbu rakoviny

Laboratoř v Řeži bude po skončení testovacího provozu dodávat...

Radionuklid aktinium-225 (225Ac) je jedním z nejslibnějších zdrojů tzv....

Dohoda o spolupráci mezi Ústavem jaderné fyziky AV...

Nejnovější Trendy

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Expertní pohled
Vzestup a pád Quick Commerce

Jak to ale někdy bývá, lákává myšlenka začala...

Covidová pandemie světovou ekonomikou řádně zacloumala a kromě...

Problémy hlavních Quick Commerce hráčů, jako je zmíněný...

Pro něco takového je potřeba jak využití moderních...

Trendy
Revoluce v reklamě, přichází 3D billboardy

3D Walls – první stálé hyperrealistické 3D obrazovky...

Reklamní slepota označuje jev, kdy veřejnost automaticky ignoruje...

„Dnešní svět je produktově přeplněný a stále konkurenčnější....

Na fasádě Galerie Harfa momentálně visí jedna rohová...

„Dokážeme vyrobit špičkový 3D obsah za cenu od...

Josh Scharfberg, prezident pro New York ve společnosti...