Sobota 15. června 2024
ikona hodiny30. 6. 2022 06:54

Český logistický fintech zaujal i v Silicon Valley

Startup 4Trans uzavírá investiční kolo a míří na pozici lídra v oblasti financování malých a středních podniků v logistice. Právě ty tvoří páteř ekonomiky a přispívají až desetinou k evropskému HDP, ale současné bankovní prostředí jim nenabízí dostatek provozního kapitálu. To 4Trans řeší faktoringem a nabídkou digitálního ekosystému finančních služeb. K úspěšnému růstu získal investici ve výši 18 milionů eur (v přepočtu zhruba 450 milionů korun) od kapitálových fondů Atmos Ventures, Tera Ventures, českých Lighthouse Ventures a Advance Global Capital a od soukromých angel investorů.

Jaroslav Průcha autor

Foto: 4Trans Jaroslav Ton Foto: 4Trans

Fintech 4Trans se zaměřuje na financování malých a středních logistických firem. Ty se vlivem současného bankovního prostředí běžně potýkají s nedostatečným přístupem k financování a se splatností faktur v řádu měsíců. Technologický náskok a dokonalé pochopení trhu logistiky umožňuje 4Trans tento problém řešit okamžitým proplácením faktur, ověřováním odběratelů a poskytnutím ekosystému finančních služeb založeném na real-time datech.

„Jsme rádi, že zájem investorů potvrzuje byznysovou příležitost, kterou ve financování malých a středních podniků vidíme od svého spuštění. Prostředky využijeme pro geografickou expanzi, posílení týmů, vývoj softwaru a na rozšíření naší nabídky o další finanční a pojišťovací služby. Naší motivací je vyplnit prostor, který banky neobsluhují, a řešit financování logistiky v širším měřítku,“ komentuje současný stav Jaroslav Ton, CEO společnosti 4Trans.

4Trans

Český fintech zaměřující se na financování malých a středních podniků v logistice. Nedostatek provozního kapitálu, dlouhé splatnosti faktur a často drahé či nedosažitelné bankovní financování trápí většinu z 500 000 evropských firem v logistice. To 4Trans řeší faktoringem, tedy okamžitým proplacením vystavených faktur, ověřením platební morálky odběratelů a nabídkou dalších finančních produktů. Technologický náskok a pochopení trhu logistiky umožňuje fintechu poskytovat ekosystém finančních služeb založených na real-time datech. S celkovým objemem profinancovaných faktur v hodnotě přes 800 milionů korun míří 4Trans k pozici lídra v oblasti financování SME v Evropě.

„Důvěra našich investorů, kteří se léta pohybují v inovativním a technologickém byznysu, samozřejmě posouvá také naše ambice. Silnice jsou tepny organismu, který generuje vysoký podíl evropského HDP a závisí na něm chod například e-commerce sektoru nejen u nás, ale i v zahraničí,“ doplňuje Vlastimil Hrach, provozní ředitel 4Trans.

Svým klientům tak fintech umožňuje pohodlně řešit provozní financování na jednom místě a skutečně se tak soustředit na rozvoj podnikání. Růst 4Trans potvrzuje i počet klientů, který od ledna minulého roku vzrostl o 540 %, a měsíční tržby, jež vzrostly desetinásobně.

„Neustále rostoucí zájem o naše služby nám dává signál, že jde o poddimenzovaný segment trhu, který je nutné inovovat. Zvyšuje se nejen aktivní počet klientů, ale také objemy financování. Proto v současnosti rozšiřujeme tým a zaměřujeme se i na hiring zejména v oblasti sales, marketingu a operations. Evropský trh nám přináší nové výzvy, se kterými se už teď malí a střední autodopravci potýkají a na které naše technologie dokáže efektivně reagovat,“ doplňuje Alexandr Lagazzi, marketingový ředitel 4Trans.

Technologická budoucnost v logistice

Kapitálové fondy, které společnost 4Trans podpoří, jsou silní hráči v oblasti umělé inteligence, strojového učení či kvantových výpočtů. Jejich vizí je investovat do startupů, které uvádějí k životu nejmodernější technologie. Atmos Ventures se zaměřují zejména na podporu vývoje technologií z oblastí AI a DeepTech pro práci s daty. Investiční fond stojí za investicemi do Oxford Ionics, Orca Computing nebo Nethone. V jejich zájmu je podpora nadějných evropských a severoamerických společností, které hodlají otevírat výzkumná a vývojová centra v Evropě a které mají potenciál stát se globálními technologickými lídry. Mezi partnery Atmos Ventures se řadí například společnost Google či Oxfordská univerzita, která je mimo jiné almou mater CEO 4Trans Jaroslava Tona.

„Společnost 4Trans je průkopníkem v oblasti hodnocení rizik v dodavatelském řetězci s využitím umělé inteligence. Rychlost, s jakou jsou schopni pochopit úvěrové riziko protistrany v reálném čase, nemá na trhu obdoby. Jsme přesvědčeni, že naše investice pomůže se zahraniční expanzí,“ komentuje kontext investice Hadi Solh, managing partner v Atmos Ventures.

Dalším fondem, který do 4Trans investoval, je estonský Tera Ventures specializující se na investice do globálních digitálních startupů se 45 miliony eur ve správě. Za deset let své existence podpořil tento fond v čele se zakladatelem Stanislavem Ivanovem mnoho začínajících firem v oblasti automatizace a fintechu.

„Inovace stále pronikají do nových specializovaných oborů a vertikál finančního odvětví a společnost 4Trans je dokonalým příkladem toho, že tvorba produktů a služeb od základu s využitím nejnovějších technologií umožňuje poskytnout zákazníkům tolik potřebné řešení a příjemný zážitek, kterého stávající hráči nedosahují. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s týmem 4Trans na cestě za zlepšením každodenního života tisíců lidí v logistice, která pohání evropskou ekonomiku,“’ komentuje Stanislav Ivanov, zakladatel Tera Ventures.

Třetím fondem, který do 4Trans investuje, je český Lighthouse Ventures zaměřující se na rizikový kapitál a akceleraci startupů. Fond letos zaznamenal významný exit v podobě prodeje firmy ze svého portfolia za 400 milionů korun. „K investici do společnosti 4Trans nás vedl potenciál rostoucích nároků na oblast logistiky a zvýšenou potřebu mobility. Logistika má zkrátka globální význam a vyžaduje flexibilní řešení. Chceme evropskému trhu prostřednictvím 4Trans ukázat, že existují moderní a efektivní způsoby, jak financovat SME nejen v logistice,“ říká Michal Zálešák, spoluzakladatel Lighthouse Ventures.

Dluhovým investorem je společnost Advance Global Capital, která se zaměřuje na investice na podporu inkluzivního a udržitelného ekonomického růstu zaměřeného na malé a střední podniky. „Jsme potěšeni, že můžeme podpořit 4Trans naším dluhovým financováním. Řešení, které nabízí, vnímáme jako zásadní pro podporu malých a středních podniků v regionu,“ říká Sudha Bharadia, spoluředitelka fondu Advance Global Capital.

Soukromá investice ze Silicon Valley

Angel investoři, poskytující soukromé finance i know-how a síť kontaktů, vloží své prostředky do 4Trans nejen z České republiky a Evropy, ale i z meky inovací Silicon Valley. V jejich investičním portfoliu jsou firmy zabývající se inovacemi v oblasti robotiky, zemědělství, potravinářství, ale i letectví nebo wellness. Lokální investoři s propojením na globální trh jsou izraelský investor žijící v Praze Ory Weihs, který v minulosti dovedl vlastní firmu k exitu (IPO) na burze v Londýně, či zakladatel Klubu finančních ředitelů (CFO Club) Dean Brabec, který 15 let pracoval pro bostonskou Arthur D. Little jako ředitel pro střední a východní Evropu.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Aktuality
Méně papírování, více podnikání

Podle Právního elektronického systému Hospodářské komory stát v současnosti...

Hospodářská komora také provedla kvalifikované odhady. Podle propočtů...

Aktuality
Podnikatelé se chtějí podílet na financování strategických investic

„Nepodceňujme a važme si toho, že tu máme...

Prezident Svazu průmyslu Jan Rafaj je přesvědčen, že...