Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny9. 8. 2022 09:59

Český fintech startuje spolupráci s berlínským startupem

4Trans, specializující se na cashflow malých a středních autodopravců, rozvíjí své evropské marketingové aktivity. Jako první na českém trhu spouští specializovaný marketing přes sociální síť WhatsApp. Skrze personalizované newslettery tak nahradí tradiční model e-mail marketingu moderním a progresivním způsobem. Mobilní komunikaci přes WhatsApp totiž využívají přes dvě miliardy uživatelů na světě a 9 z 10 klientů 4Trans jsou aktivní právě na této platformě. 4Trans staví na řešení německé softwarové společnosti Charles, která se zaměřuje na konverzační a obchodní aktivity na WhatsAppu a dalších chatovacích aplikacích. Novinku český fintech spustil v červnu a pilotní provoz zvedl míru otevření (open rate) komunikace na 85 %.

Jaroslav Průcha autor

Foto: 4Trans Jaroslav Ton, zakladatel společnosti 4Trans Foto: 4Trans

Fintech 4Trans se zaměřuje na finanční výzvy podnikatelů v autodopravě a poskytuje rychlou metodu proplácení faktur prostřednictvím faktoringu. Kromě toho rozvíjí celou řadu digitálních služeb určených pro autodopravce, kteří tráví gros své práce na cestách za volantem. Právě proto se 4Trans rozhodl informovat o svých novinkách netradičním způsobem – přes mobilní komunikaci na WhatsApp, kde jeho klienti tráví nejvíc času.

Mobilní zpravodaj ze silnice a parťák na cesty

Jako poskytovatele služby svého newsletteru si vybral berlínský startup Charles. Ten se v roce 2021 ocitl v žebříčku Nejžhavějších startupů podle časopisu Wired. Jeho zakladatelé Artjem Weissbeck a Andreas Tussing spustili v roce 2019 platformu pro poskytování marketingové komunikace přes WhatsApp. Nový prodejní kanál je určen podnikům, které chtějí svým zákazníkům nabízet personalizované služby. Podle dostupných dat zákazníci, kteří službu využívají, realizují více než 25 % svých prodejů prostřednictvím WhatsAppu. Služba je rozšířená například v Asii, v Evropě zažívá stoupající trend.

„Charles jsme zvolili, protože jde o zcela nový způsob informování o našich novinkách a přiblížení se našim klientům, který nabízí nevídanou míru zapojení. WhatsApp je skvělá příležitost, jak s nimi komunikovat – jsou totiž často na cestách a zvyklí řešit byznys na telefonu, nemohou trávit mnoho času projížděním e-mailu. I když naše dosavadní e-mailová komunikace pravidelně dosahovala míry otevření přes 40 %, chtěli jsme ještě více zlepšit zákaznickou zkušenost našich služeb. To nám potvrdila rekordně vysoká míra otevření našeho newsletteru, jenž je spuštěn teprve od června, která se na vzorku několika stovek klientů vyšplhala na 85 %. Kromě toho plánujeme posílit komunikaci o informace, které budou přinášet nejen novinky ve 4Trans, ale i aktuality ve světě autodopravy. Cílem je pro nás především budovat s klienty partnerský vztah,“ vysvětluje Alexandr Lagazzi, CMO 4Trans.

Blíž každodenním potřebám autodopravců

4Trans podnikatelům v logistice poskytuje především finanční služby prostřednictvím faktoringu, rychlé proplacení faktur a stabilizaci cashflow. Na základě hlubokého pochopení preferencí svých klientů postavili svou marketingovou aktivitu nového newsletteru právě na využití hromadné komunikace přes WhatsApp. Newsletter je dalším posílením podpory při časově náročném podnikání, kdy je kabina auta ložnicí i kanceláří zároveň.

„Na 4Trans máme rádi to, že si svého zákazníka můžeme prověřit a zjistit jeho bonitu  před začátkem obchodního vztahu. Je pro nás přínosem, že pracují 24/7 oproti  konkurenci. Jinak využíváme i právní poradenství, které nám poskytují nad rámec služeb. V rámci dopravního trhu nabízejí celoplošné poradenství. Teď budeme moct všechno řešit  i online přes WhatsApp. Je to super nápad a ulehčilo nám to komunikaci,“ říká autodopravce NORD SPEED, klient 4Trans.

4Trans přitom chystá další marketingové aktivity spojené s autodopravou. Díky získané investici expanduje do střední Evropy a posiluje i svůj tým – ambice má společnost zejména s novými kolegy na marketingových a obchodních pozicích.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Expertní pohled
Ne x Oprávněné podnikání a odpovědnost

Vnést jasno je cílem projektu ACK ČR Strategické...

Přímo zjevením byla úvodní prezentace Jana Strakoše, ředitele...

V dikci předpisů nic nového pod sluncem, cestovní...

Některá cestovní agentura či jiná organizace by se...

Školní zájezdy, pobyty a výlety pod regule zákona...

Ale je tu ještě jeden pádný důvod, proč...

I tato konference ACK ČR byla zdařilá. Přinesla...

Analýzy
Ochrana oznamovatelů: Zaměstnanci se bojí odvetných opatření

Nový zákon o ochraně oznamovatelů,  takzvaných whistleblowerů, nabyl...

Jedním z hlavních ustanovení zákona je povinnost zaměstnavatelů...

Výzkum společnosti Moore mezi zaměstnanci firem s více...

Tyto výsledky poukazují na potřebu rozšíření povědomí o...

Vzhledem k množství povinností, které tato nová legislativa...

Cestovní ruch
Overtourism po pandemii covid-19

Nová publikace, jejímiž autory jsou Gert-Jan Hospers z...

Kapitola o Praze, pod názvem Tourist City Prague...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Perspektivy a výzvy digitalizace ve stavebnictví

„Češi mají specifickou náturu a podle mých zkušeností...

„Zdá se, že všichni odborníci napříč segmenty stavebnictví...

Celkem 8 z 15 zemí považuje za hlavní...

Míra očekávaného růstu se mezi analyzovanými zeměmi liší....

Tyto investice budou podle výsledků průzkumu mířit hlavně...

„Ačkoliv odborníci z různých zemí mají lehce odlišné...

Spektrum benefitů spojených s rozmachem digitalizace ve stavebnictví...

Nezařazené
V europarlamentu zasednou čeští podnikatelé

Evropský parlament podniků (EPE) je největší akcí na...

Česká delegace absolvuje dvoudenní program ve dnech 13....

Podnikatelé si náklady cesty hradí ze svých prostředků.

Nezařazené
Čínský omyl a německý trh práce

Globálnímu vzestupu Číny nahrálo několik špatných předpokladů. Ano,...

Může za to zpomalení ekonomiky, tedy kombinace covidu...

Takže i díky slabé čínské poptávce jsme se...

Pryč od aut. Počet nově vytvořených pracovních míst...

Zkombinujme auta, Německo a trh práce: Tesla na...