×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Středa 7. prosince 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Téma doby: Energie a energetické úspory

Sapeli modernizuje energetické hospodářství

Modernizací energetického hospodářství mohou firmy zajistit nejen vlastní dodávky energií k výrobě, ale také cenovou stabilitu svých výrobků. Příklad tradiční české firmy Sapeli ukazuje efektivnost tohoto řešení se zapojením českého výrobce kogeneračních jednotek TEDOM a ČEZ Energo, největšího tuzemského provozovatele kogeneračních jednotek. Energie z nové kogenerační jednotky v Sapeli pokryje 60 % celkové spotřeby tepla a 20 % celkové spotřeby elektřiny.

Darina Povrová ikona hodiny15. 8. 2022 16:56
Foto: Shutterstock.com Kogenerační výroba energie může být efektivním řešením problémů i pro firmy Foto: Shutterstock.com

Jihlavský výrobce dveří Sapeli přináší již od dob první republiky do českých domácností kvalitní moderní design. Moderně přistupuje také k zajištění tepla a elektřiny pro svůj výrobní proces, o které se nově postará kogenerační jednotka. Projektování, výstavbu a následně i provoz energetického zařízení zajistí společnost ČEZ Energo, která také hradí náklady na realizaci projektu. Kogenerační jednotku vyrobí významná česká strojírenská firma TEDOM, která je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v třebíčském regionu.

Ročně vyjede z výrobních linek se štítkem Sapeli přes 160 tisíc dveří. Moderní postupy Sapeli uplatňuje nejen v designu svých produktů i v samotné výrobě. Proto se truhlářská firma rozhodla spolu s ČEZ Energo z koncernu ČEZ ESCO modernizovat své energetické hospodářství. ČEZ Energo v prostorách výrobního závodu nainstaluje kogeneraci o elektrickém výkonu 200 kWe a ročně dodá zákazníkovi 2,9 TJ tepla a 600 MWh elektrické energie. Energie z kogenerační jednotky pokryje 60 % celkové spotřeby tepla a 20 % celkové spotřeby elektřiny.

 

Infografika: ČEZ Infografika: ČEZ

Neustále hledáme nové materiály, spolupracujeme na nových podobách dveří s designéry, ale intenzivně se věnujeme i samotnému procesu výroby. Proto jsme zvolili aktuálně nejefektivnější způsob, který zajistí dostatek elektřiny a tepla pro naši výrobu,“ vysvětluje generální ředitel Sapeli Václav Bradáč a dodává: „Jsme v Jihlavě doma a pokud to lze, chceme samozřejmě přispět také k tomu, aby zde bylo kvalitní životní prostředí. Proto v investicích, které mají jednoznačný vliv na přírodu, jako je nová kotelna, zohledňujeme nejen náklady a provoz, ale také udržitelnost.“

Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu. Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro ohřev vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.

Kogenerační jednotka bude zákazníkovi dodávat teplo a elektřinu po dobu 15 let. Sapeli do modernizace nemusí investovat vlastní prostředky, investici v hodnotě 8,5 milionů korun zaplatí ČEZ Energo. „Jsme na začátku projektu, v současnosti pracujeme na projektování nové kogenerační jednotky v areálu firmy. Do provozu chceme zařízení uvést v září 2022. Velkou výhodou nejen v případě Sapeli ale i dalších průmyslově orientovaných zákazníků je fakt, že investici a provoz kogenerační jednotky mohou svěřit našim zkušeným odborníkům. A svoji energii pak mohou věnovat samotnému předmětu svého podnikání, ve kterém jsou špičkou,“ říká Radek Dvořák, obchodní ředitel ČEZ Energo.

Nejnovější články

Aktuality
Jednejte s cizinci bez problémů. Ve svém jazyce

TAP2U je aplikace, která spojuje ty, kteří jsou...

Nápad vzešel z potřeby dorozumět se v rámci...

Expertní pohled
Jak dosáhnout stability cen energií v Česku?

Začátkem třetí dekády tohoto století bude Česká republika...

Komunitní sítě umožňují subjektům nakupovat nebo dodávat elektřinu...

Na trhu je mnoho menších i větších firem,...

Současný vývoj velkoobchodních cen elektřiny a jejich strmý...

Česko má největší poměr výroby elektřiny z uhlí...

Energetická koncepce založená na decentralizaci, zvýšené flexibilitě, inteligenci...

Analýzy ze Spořky
Kam se ztratila schopnost stavět rychle a efektivně?

Empire State Building byl nakonec dokončen před stanovaným...

Na druhé straně, aktéři, kteří se staví proti...

A kdeže jsme tedy ztratili tu rychlost a...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Startupy se zaměřují na zdraví a next-gen technologie

„Za patnáct let jsme v soutěži viděli nespočet...

Napříč ročníky se ukázalo, že projekty zabývající se...

Téměř polovina přihlášených projektů se před začátkem soutěže...

Téměř polovina zakladatelů přihlášených do soutěže se nachází...

Pohled z praxe
Nový HUB, na 2 000 řidičů a dostatek výdejních míst

„Poslední roky změnily nákupní chování a také zrychlily...

PPL v sezoně doručuje i několik set tisíc...

Který den je pro odesílání balíkové zásilky s...

Zásadní událostí letošního podzimu bylo zahájení pilotního provozu...

  V letošním roce společnost také pokračuje v...

Pohled z praxe
Magnolia otevírá nové možnosti pro české portály

„V MoroSystems jsme si k šestnáctým narozeninám nadělili...

Magnolia byla letos zařazena mezi vizionářské společnosti v...