pondělí 9. prosince 2024
ikona hodiny 16. 12. 2022 17:27

Big data přinesou elektřinu pro menší město

Až 4000 megawatthodin bezemisní elektřiny chce ČEZ příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží. Úpravu režimu umožnila moderní matematická metoda zpracování velkých dat (Big data), díky které efektivně využil provozní a meteorologická data za posledních pět let.

Foto: ČEZ
V Temelíně optimalizovali provoz cirkulačních čerpadel pomocí moderní matematické metody Big Data Foto: ČEZ

Dodat do přenosové soustavy o 4000 MWh elektřiny více chce Temelín v příštím roce. Jde o výsledek matematické analýzy provozu cirkulačních čerpadel chladicí vody. Energetici přitom porovnávali hned několik veličin – teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a vlastní spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží. „Je to podobné jako například jízda autem, kdy způsob jízdy ovlivňuje spotřebu. Díky řízení provozu chladicích věží můžeme snížit spotřebu cirkulačních čerpadel. A ušetřenou elektřinu můžeme dodat do přenosové sítě,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Energetici dosud regulovali výkon čerpadel na základě analýz a provozních zkušeností. Matematické zpracování velkých datových souborů, zahrnujících řadu provozních a meteorologických údajů, jim umožnilo najít optimální vztah mezi výkonem chladicích věží a vlastní spotřebou elektřiny.

Čistá česká energie

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Pracovníci elektrárny nyní nově na začátku ranní a noční směny upravují nastavení cirkulačních čerpadel. „Operátoři na začátku své směny kontrolují předpověď počasí na následujících dvanáct hodin. Podle avizované teploty a vlhkosti nastavují režim natočení lopatek a tím i spotřebu čerpadel. Největší vliv na zvýšení výroby elektrárny má tato změna přístupu v jarním a podzimním období,“ upřesňuje ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.

Vlastní úprava nastavení je záležitostí několika minut. V novém systému energetici už provozují první blok. Na konci roku pak získané výsledky srovnají s druhým blokem, na kterém provoz čerpadel zatím ponechají v původním režimu. Celková úspora elektřiny by díky novému opatření měla dosáhnout až 4000 megawatthodin (MWh), což může odpovídat spotřebě zhruba 1150 běžných českých domácností.

Jaderným elektrárnám obecně vyhovuje chladnější počasí. V zimních měsících dodává Jaderná elektrárna Temelín běžně přes 2200 MWe, v nejteplejších měsících roku může výkon obou bloků klesnout až o 60 MWe. Energetici to v období odstávek řeší připojením dalších chladicích věží.

Články autora Darina Povrová

Nejnovější články

Analýzy

Jak chtějí čeští zaměstnanci pečovat o své zdraví?

Zdraví je prioritou v každé době, ale od...
Názory

Proč se rozevírají nůžky mezi ekonomikou USA a eurozónou a co s tím

Globální ekonomická situace, jak ji prezentuje hospodářský výhled...
Aktuality

Vyhlášení 29. ročníku Českých 100 Nejlepších

Pan-evropská společnost pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci...

Nejnovější Pohled z praxe

Trendy

Digitalizace jako klíč k optimalizaci přepravních procesů

V moderním světě je digitalizace klíčovým prvkem pro...
Pohled z praxe

Dům i byt v Brně meziročně zdražil o milion

Ceny nemovitostí dále rostou. Například 80metrový byt se...
Pohled z praxe

Nostradamus předvídá investice v energetice

Společnost Hitachi Energy představila Nostradamus AI, nové řešení...