sobota 12. října 2024
ikona hodiny 4. 6. 2021 13:05

ČEZ: Kogenerační jednotky jsou dlouhodobým ekonomicky výhodným řešením čistější energie pro města i podniky

Kogenerace šetří

Energetická politika Evropské unie zahrnuje dekarbonizaci teplárenství a přechod tepláren na nové, čistější technologie. Města, obce i velké průmyslové podniky tak musí hledat dlouhodobě ekologičtější a efektivní způsoby vytápění. Stabilizovat dodávky a ceny tepla, zefektivnit provoz tepelného zdroje a ušetřit finance – takové jsou hlavní cíle klientů ČEZ ESCO, kteří již využívají nebo plánují využívat kogenerační jednotky. Řadu let zkušeností v této oblasti energetiky denně proměňuje do konkrétních aplikací společnost ČEZ ESCO společně se svými dceřinými firmami ČEZ ENERGO a ENESA.

Foto: ČEZ
Foto: ČEZ

Výhody kogenerační jednotek ocení zejména velcí odběratelé tepla, jako jsou například soustavy zásobování teplem, lokální komunální výtopny, kotelny v nemocnicích, domovech důchodců, hotelích a velkých ubytovacích zařízeních, školách, obchodních centrech, lázních a v neposlední řadě také v průmyslových podnicích, kde mohou sloužit i pro výrobu tepla pro technologické účely. Jen v letošním roce oznámila Skupina ČEZ projekty kogeneračních jednotek pro vytápění měst Broumov, Klatovy, Sušice či zásobování energiemi v Domově seniorů v jihočeské Dobré Vodě, či náhradu původně uhelných bloků v elektrárně Dětmarovice. Na začátku roku 2021 společnost ČEZ ENERGO provozovala již více než 147 kogeneračních jednotek s celkovým instalovaným elektrickým výkonem 120 MWe.

Kogenerační jednotky

(z anglického slova cogeneration, tedy spolu-výroba) jsou minielektrárnami a miniteplárnami, v nichž se společně vyrábějí elektřina i teplo. Jedná se o moderní technologii, která šetří palivo, a navíc garantuje vysokou účinnost využití energie, která přesahuje 90 procent. V praxi to znamená nejen finanční úsporu, ale i vyšší ekologičnost. Zatímco u klasických elektráren uniká teplo bez využití do okolí, kogenerační jednotka ho dále využívá. www.cezesco.cz

 

Třikrát vyšší účinnost než elektrárna

„Jsme rádi, že i v době COVID-19 můžeme pomoci městům a obcím najít cesty, jak efektivněji využívat energie, šetřit provozní náklady a v konečném důsledku i životní prostředí. Díky této kooperaci našich dceřiných firem jsme schopni zákazníkovi nabídnout nejlepší zkušenosti našich odborníků z oboru teplárenství i energetických úspor,“ upřesňuje David Bauer, generální ředitel ČEZ ENERGO, která je největším provozovatelem kogeneračních jednotek v ČR.  Nová kogenerační jednotka dokáže vyrábět teplo s účinností kolem 90 procent, tedy až třikrát efektivněji než klasická elektrárna sloužící primárně k výrobě elektrické energie. Pro provozovatele to znamená finanční úsporu a minimální dopady na životní prostředí. Projekty realizované společností ČEZ ENERGO jsou bez nutnosti investice ze strany zákazníka. Celá investice i provoz je v režii ČEZ ENERGO a zákazník tak pouze čerpá výhody z provozu zařízení.

Foto: ČEZ
Foto: ČEZ

Příklady, kde „kogeneračky“ šetří rozpočet obce i ovzduší

Východočeský Broumov letos oznámil, že spolu se společnostmi ČEZ ENERGO a ENESA bude pokračovat ve svých plánech na vybudování chytrého a efektivního městského energetického systému. Tento rok proto zmodernizuje dvě plynové kotelny, které doplní o kogenerační jednotky a fotovoltaické články. Broumov tak získá vysoce účinný energetický systém, který zajistí občanům stabilní dodávky tepla za příznivých cenových podmínek.

V okrese Klatovy provozuje či buduje ČEZ ENERGO nové kogenerační jednotky, a to v Sušici a Klatovech. V Sušici půjde o modernizaci a výměnu stávajících jednotek za nové. V Klatovech pak dojde k instalaci vůbec první moderní kogenerační jednotky v tamní kotelně.

Příkladem z jihočeského kraje je instalace kogenerační jednotky v sociálním zařízení v Dobré Vodě. Kogenerační jednotka je zde důležitá i pro energetickou nezávislost celé budovy. Například při výpadku proudu zajistí dostatečný výkon pro záložní napájení osvětlení, provozu kuchyně a výtahů. Kogenerační jednotka na zemní plyn bude o elektrickém výkonu 160 kWe, celková účinnost zdroje bude minimálně 93 procent.

Kogenerace bude součástí dosud největší uhelné elektrárny v Moravskoslezském kraji. V Elektrárně Dětmarovice ČEZ odstaví na konci roku 2022 nebo nejpozději po topné sezóně 2022-2023 tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 MW. Místo nich vybuduje výkonné kogenerační jednotky, které zajistí kombinovanou výrobu elektřiny a zároveň tepla z plynu pro domácnosti a firmy v Bohumíně a v Orlové.

Výhody kogeneračních jednotek budou součástí plánů Smart City, které rozvíjí město Havířov spolu s ČEZ ESCO. Spolupráce má zajistit efektivnější a ekologičtější systém zásobování teplem.

 

Články autora Darina Povrová

Nejnovější články

Analýzy

Průměrný uživatel internetu využije denně 4,2 GB dat

Globální internetový provoz představuje 33 exabytů za den....
Analýzy

Developeři budou zdražovat, v průměru o 7 %

Ceny rezidenčních nemovitostí se opět zvednou. Podle průzkumu...
Analýzy

Operace MiddleFloor: Dezinformační kampaň proti vstupu Moldavska do EU

Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies varuje, že...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe

NUVIA přináší nové možnosti pro efektivnější výrobu

Strojírenství – robotizace – digitalizace – automatizace – export & import. Třebíčská...
Pohled z praxe

Jak dál v nepovedené digitalizaci stavebního řízení?

Digitalizace stavebního řízení je nutný a všemi vítaný krok....
Pohled z praxe

Už není za 5 minut 12, už se smráká

Digitalizace stavebního řízení – sousloví, které v posledních dnech...