sobota 7. prosince 2024
ikona hodiny 16. 12. 2021 08:46

Nejen strojírenským firmám pomáhá s modernizací provozu ČEZ ESCO

Čistější ovzduší i šetrné nakládání s energiemi?

Celosvětový tlak na snižování emisí řeší zejména velké průmyslové podniky, které tak kvůli naplnění emisních kvót musí řešit, jak dosáhnout ekologičtějšího provozu. Hledáním způsobu, jak dosáhnout energetických úspor, optimalizovat dopady výroby na životní prostředí i firemní finance se dlouhodobě zabývá společnost ČEZ ESCO. Je největším provozovatelem malých kogenerací v Česku, stojí za největším realizovaným projektem energetických úspor v ČR v loňském roce pro ČVUT Praha a spolu s automobilkou ŠKODA Auto staví největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v tuzemsku. Ze služeb tohoto lídra v oblasti energeticky šetrných řešení jsou mezi průmyslovými zákazníky žádané kogenerační jednotky i výstavba trafostanic či zajištění energetického hospodaření.

Foto: ČEZ ESCO
Foto: ČEZ ESCO

Jednu ze současných velkých výzev představuje probíhající transformace českého teplárenství. Situace vyvolává rostoucí zájem průmyslových firem a provozovatelů větších teplárenských provozů po modernizaci těchto často zastaralých systémů. Velké zkušenosti s tím mají odborníci ze společnosti ČEZ Energo, kteří se zabývají konkrétními návrhy a realizací vhodných řešení a zejména výstavbou kogeneračních jednotek.  Kogenerace je vhodná jak pro větší teplárenské soustavy, tak i pro průmyslové podniky, hotely a wellness centra, města a obce či zdravotnická zařízení. Lze ji jednoduše zapojit do teplárenské soustavy nebo může fungovat například místo lokální plynové kotelny jako decentrální zdroj – a kromě vyrobeného tepla dodávat zákazníkovi také vyrobenou elektřinu. Instituce mohou využívat jak větší kogenerační jednotky s výkonem okolo 1 MW, tak menší kogenerace s výkony od 100 kW. Výhod těchto moderních a vysoce účinných mini-tepláren a mini-elektráren využívá už 87 obcí a průmyslových podniků po celé České republice. Nová kogenerační jednotka dokáže vyrábět teplo s účinností kolem 90 procent, tedy až třikrát efektivněji než klasická elektrárna sloužící primárně k výrobě elektrické energie. Pro provozovatele to znamená finanční úsporu a minimální dopady na životní prostředí. Mezi čerstvě spuštěné projekty patří například kogenerační jednotky v nemocnicích v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově nebo v Jablonci nad Nisou.

Kogenerace šetří ovzduší i finance

Prvním krokem ke zřízení kogeneračních jednotek je posouzení technického stavu energetického hospodářství zájemce a prověření, zda je možné zařízení nainstalovat. Pokud audit potvrdí vhodnost využití této technologie, specialista navrhne vhodný výkon jednotky a parametry dodávky energií. Po podpisu smluv se rozjíždí proces projektování a vyřizování veškerých povolení pro zahájení výstavby. Samotná výstavba trvá přibližně čtyři měsíce, poté následuje řízení o povolení provozu. ČEZ ESCO přistupuje ke každé zakázce individuálně a celková délka realizace vždy záleží na konkrétních okolnostech.

Výstavba i provozování energetických zařízení uleví i strojírenským firmám

Velké průmyslové podniky nejen z oblasti strojírenství využívají i další služby z portfolia ČEZ ESCO. Prostřednictvím své dceřiné společnosti ČEZ Energetické služby zajišťuje rovněž provozování energetických hospodářství včetně lokálních distribučních soustav elektřiny v logistických, administrativních a průmyslových zónách. Příkladem může být projekt provozování lokálních distribučních soustav ve velkém průmyslovém areálu v Horní Suché, kde našlo místo pro své podnikání třicet firem. Společnost ČEZ Energetické služby zajišťuje také výstavbu, rekonstrukci a provozování zařízení pro tepelnou energetiku a elektroenergetiku či výstavbu a provozování rozvodných zařízení a trafostanic. Jako konkrétní příklad z praxe můžeme uvést projekt decentralizace tepelného zdroje pro Válcovny plechu Frýdek-Místek. Projekt obnášel výstavbu osmi lokálních zdrojů tepla, tedy kotelen na zemní plyn pro vytápění, teplou užitkovou vodu a výrobu páry pro technologii válcoven plechu. Součástí dodávky byla také rekonstrukce kotle K11, který vyrábí 220 tun páry hodinově ve společnosti TAMEH Czech zásobující energiemi výrobce oceli Liberty Ostrava. Společnost ČEZ Energetické služby zajišťuje také distribuci elektřiny a plynu a dále dodávku vody a stlačeného vzduchu do celého areálu Dolních Vítkovic, mimo jiné do strojírenské společnosti Vítkovice Steel. (Více na www.cezesco.cz.)

Články autora Darina Povrová

Nejnovější články

Názory

Proč se rozevírají nůžky mezi ekonomikou USA a eurozónou a co s tím

Globální ekonomická situace, jak ji prezentuje hospodářský výhled...
Aktuality

Vyhlášení 29. ročníku Českých 100 Nejlepších

Pan-evropská společnost pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci...
Aktuality

Dohoda EU-Mercosur otevírá nové příležitosti

Evropská unie a skupina států Mercosur (Brazílie, Argentina,...

Nejnovější Expertní pohled

Názory

Regulace ruku trhu nenahradí

Jak lehce se v Česku podniká, je do velké...
Expertní pohled

Rekvalifikace jako výtah do vyšších pater

Češi málo využívají možnost absolvovat rekvalifikační kurzy. Ty...
Expertní pohled

Kam se ztrácí odpad?

Problematika odpadů často vyvolává mnoho otázek. Odpady jsou...