Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny18. 10. 2022 08:47

Český startup připravuje největší katalog APIs na světě

Technologický startup Superface, který propojuje aplikace ve zlomku vteřiny skrze API (application programming interface – programovací rozhraní pro komunikaci s aplikací), nabral v seedovém investičním kole 2,6 milionu eur (65 milionů korun). Do startupu, jehož ultimátní vizí je vytvořit největší katalog APIs s automatizovaným napojením na světě, investoval estonský kapitálový fond Tera Ventures v čele s lead investorem Eamonem Careyem. Ten již investoval přes 67 milionů dolarů do úspěšných technologických projektů po celém světě a v jeho portfoliu lze najít velké startupy jako Montonio nebo Scoro. Nově se přidali také Caesar Ventures, Quantum Angels, Startup Istanbul a angel investoři Nicolas Mohr, Michael Vath a Siim Teller. Superface znovu podpořily fondy 42CAP a Tensor Ventures, v jejichž portfoliu je například blockchainový Tatum nebo technologická Passengera.

Michael Kubín autor

Foto: Shutterstock.com Český startup ušetří firmám statisíce Foto: Shutterstock.com

„Množství času, úsilí a peněz, které firmy vynakládají na vyhledávání a integraci API, je obrovské. Když jsem se setkal s týmem Superface, okamžitě jsem se zamiloval do nápadu odstranit téměř veškerou složitost tohoto procesu. Jejich vize využití umělé inteligence pro autonomní integrace je příjemnou změnou, kterou potřebují zakladatelé a vývojáři po celém světě. Tým Superface vytváří něco, co radikálně zjednoduší práci vývojářů, a my jsme nadšeni, že můžeme být součástí této cesty,“ říká Eamon Carey, generální partner Tera Ventures.

„Investice nám umožní věnovat se product market fitu a zvýšit naši trakci na trhu. Kromě Tera VC do nás investovaly také fondy 42CAP, Tensor Ventures a několik expertních angel investorů věnujících se technologiím nebo marketingu. Dík patří i mateřskému studiu Applifting za stálou podporu. Aktuálně posilujeme integrační část, přičemž silnou poptávku registrujeme u pokročilých startupů. Ty mají často v roadmapě i 100 integrací APIs, přičemž náklad na jednu integraci se pohybuje dle komplexity od 1 000 eur (zhruba 24 000 korun), může však jít až do desetitisíců eur. Využitím Superface ušetří startupy a firmy značné množství finančních prostředků a práce vývojářů, které by mohly jinak využít na inovace a produkt,“ říká Radek Novotný, CEO a spoluzakladatel Superface.

„Letos se chceme v Superface soustředit primárně na ladění produktu pro externí integrace. Máme ambice vytvořit největší katalog všech veřejných APIs – takový ‚Google of APIs‘. Ty bude možné vyhledávat pomocí jejich účelu, na základě zvolených parametrů a jejich napojení na pár kliknutí. Vývojáři tak nebudou muset složitě vyhledávat konkrétní API v dokumentaci a provádět mnohadenní analýzy. Vedle toho však dokážeme pomoci velkým firmám interně – ty totiž mívají v integracích často chaos, který zvládneme pomocí našeho Superface napravit,“ dodává Zdeněk Němec, CTO a spoluzakladatel Superface.

Superface

Přináší revoluci na trh API: cestu, kterou některý z vývojářů jednou prošlapal, již nebudou muset opakovat zástupy dalších a rutinní práci místo nich udělají stroje. To, co dosud museli pracně vyhledávat, porovnávat a implementovat, startup zjednodušuje na tři řádky kódu. Díky unikátnímu rozhraní a otevřené komunitě umožní Superface vývojářům napojit jakékoli API během několika vteřin. Grand vizí je pak vybudování marketplace s plně automatizovaným nákupem všech digitálních služeb, které bude provádět umělá inteligence – bez nutného zásahu člověka a s automatickou údržbou, která v případě výpadku najde jiného vhodného poskytovatele. Platforma Superface svou myšlenkou přitáhla přední technologické investory z Německa a České republiky, díky nimž může nyní nabírat špičkové technologické experty a pokračovat ve strhujícím tempu vývoje.

Firmy mohou ušetřit stovky tisíc na integracích

Nová cílová skupina jsou po investici střední a velké firmy, které si většinou nesou v oblasti integrací značný technologický dluh a předávají si ho mezi interními týmy. Superface jim pomáhá na integracích ušetřit jak čas, tak finance. To hlavně díky tomu, že není prostředníkem, ale spíše zprostředkovatelem, který si neúčtuje poplatky za volání APIs. Příkladem může být spolupráce se společností Crowd s více než dvěma miliony exekucí za týden.

V současnosti má tým startupu čtrnáct lidí, skládá se ze seniorních vývojářů specializovaných na API vývoj, integrace a design – ti se věnují veřejným APIs. Startup příští rok plánuje nabrat dalších až dvacet lidí, především na technologie, produkty, vývoj, ale také na online marketing a obchod. Do budoucna se chce Superface věnovat automatizaci integrací open APIs – ty bude v digitálním světě vyhledávat, napojovat a spravovat algoritmus a AI. Ten se vycvičí na současné databázi, kterou buduje Superface ve spojení s globální komunitou, která nyní čítá 1 200 vývojářů.

Produktu věří investoři i fondy

Superface podpořili technologičtí investoři 42CAP, Tensor Ventures a české svobodné vývojářské studio Applifting již v pre-seedové fázi, a to částkou 1,3 milionu eur (34 milionů korun). Zmiňované fondy investovaly i nyní v seedové fázi a potvrdily tak svou důvěru v produkt Superface.

Německý fond 42CAP má s podobnými startupy již své zkušenosti, v čele s matadorem Thomasem Wilkem v minulosti úspěšně exitoval eCircle nebo Shine. Deeptech fond Tensor Ventures pak má ve svém portfoliu blockchainový Tatum či startup Aireen, který se specializuje na diagnostiku civilizačních chorob pomocí strojového vidění.

Články autora Michael Kubín

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Perspektivy a výzvy digitalizace ve stavebnictví

„Češi mají specifickou náturu a podle mých zkušeností...

„Zdá se, že všichni odborníci napříč segmenty stavebnictví...

Celkem 8 z 15 zemí považuje za hlavní...

Míra očekávaného růstu se mezi analyzovanými zeměmi liší....

Tyto investice budou podle výsledků průzkumu mířit hlavně...

„Ačkoliv odborníci z různých zemí mají lehce odlišné...

Spektrum benefitů spojených s rozmachem digitalizace ve stavebnictví...

Nezařazené
V europarlamentu zasednou čeští podnikatelé

Evropský parlament podniků (EPE) je největší akcí na...

Česká delegace absolvuje dvoudenní program ve dnech 13....

Podnikatelé si náklady cesty hradí ze svých prostředků.

Nezařazené
Čínský omyl a německý trh práce

Globálnímu vzestupu Číny nahrálo několik špatných předpokladů. Ano,...

Může za to zpomalení ekonomiky, tedy kombinace covidu...

Takže i díky slabé čínské poptávce jsme se...

Pryč od aut. Počet nově vytvořených pracovních míst...

Zkombinujme auta, Německo a trh práce: Tesla na...