Úterý 25. června 2024
ikona hodiny18. 10. 2022 08:47

Český startup připravuje největší katalog APIs na světě

Technologický startup Superface, který propojuje aplikace ve zlomku vteřiny skrze API (application programming interface – programovací rozhraní pro komunikaci s aplikací), nabral v seedovém investičním kole 2,6 milionu eur (65 milionů korun). Do startupu, jehož ultimátní vizí je vytvořit největší katalog APIs s automatizovaným napojením na světě, investoval estonský kapitálový fond Tera Ventures v čele s lead investorem Eamonem Careyem. Ten již investoval přes 67 milionů dolarů do úspěšných technologických projektů po celém světě a v jeho portfoliu lze najít velké startupy jako Montonio nebo Scoro. Nově se přidali také Caesar Ventures, Quantum Angels, Startup Istanbul a angel investoři Nicolas Mohr, Michael Vath a Siim Teller. Superface znovu podpořily fondy 42CAP a Tensor Ventures, v jejichž portfoliu je například blockchainový Tatum nebo technologická Passengera.

Michael Kubín autor

Foto: Shutterstock.com Český startup ušetří firmám statisíce Foto: Shutterstock.com

„Množství času, úsilí a peněz, které firmy vynakládají na vyhledávání a integraci API, je obrovské. Když jsem se setkal s týmem Superface, okamžitě jsem se zamiloval do nápadu odstranit téměř veškerou složitost tohoto procesu. Jejich vize využití umělé inteligence pro autonomní integrace je příjemnou změnou, kterou potřebují zakladatelé a vývojáři po celém světě. Tým Superface vytváří něco, co radikálně zjednoduší práci vývojářů, a my jsme nadšeni, že můžeme být součástí této cesty,“ říká Eamon Carey, generální partner Tera Ventures.

„Investice nám umožní věnovat se product market fitu a zvýšit naši trakci na trhu. Kromě Tera VC do nás investovaly také fondy 42CAP, Tensor Ventures a několik expertních angel investorů věnujících se technologiím nebo marketingu. Dík patří i mateřskému studiu Applifting za stálou podporu. Aktuálně posilujeme integrační část, přičemž silnou poptávku registrujeme u pokročilých startupů. Ty mají často v roadmapě i 100 integrací APIs, přičemž náklad na jednu integraci se pohybuje dle komplexity od 1 000 eur (zhruba 24 000 korun), může však jít až do desetitisíců eur. Využitím Superface ušetří startupy a firmy značné množství finančních prostředků a práce vývojářů, které by mohly jinak využít na inovace a produkt,“ říká Radek Novotný, CEO a spoluzakladatel Superface.

„Letos se chceme v Superface soustředit primárně na ladění produktu pro externí integrace. Máme ambice vytvořit největší katalog všech veřejných APIs – takový ‚Google of APIs‘. Ty bude možné vyhledávat pomocí jejich účelu, na základě zvolených parametrů a jejich napojení na pár kliknutí. Vývojáři tak nebudou muset složitě vyhledávat konkrétní API v dokumentaci a provádět mnohadenní analýzy. Vedle toho však dokážeme pomoci velkým firmám interně – ty totiž mívají v integracích často chaos, který zvládneme pomocí našeho Superface napravit,“ dodává Zdeněk Němec, CTO a spoluzakladatel Superface.

Superface

Přináší revoluci na trh API: cestu, kterou některý z vývojářů jednou prošlapal, již nebudou muset opakovat zástupy dalších a rutinní práci místo nich udělají stroje. To, co dosud museli pracně vyhledávat, porovnávat a implementovat, startup zjednodušuje na tři řádky kódu. Díky unikátnímu rozhraní a otevřené komunitě umožní Superface vývojářům napojit jakékoli API během několika vteřin. Grand vizí je pak vybudování marketplace s plně automatizovaným nákupem všech digitálních služeb, které bude provádět umělá inteligence – bez nutného zásahu člověka a s automatickou údržbou, která v případě výpadku najde jiného vhodného poskytovatele. Platforma Superface svou myšlenkou přitáhla přední technologické investory z Německa a České republiky, díky nimž může nyní nabírat špičkové technologické experty a pokračovat ve strhujícím tempu vývoje.

Firmy mohou ušetřit stovky tisíc na integracích

Nová cílová skupina jsou po investici střední a velké firmy, které si většinou nesou v oblasti integrací značný technologický dluh a předávají si ho mezi interními týmy. Superface jim pomáhá na integracích ušetřit jak čas, tak finance. To hlavně díky tomu, že není prostředníkem, ale spíše zprostředkovatelem, který si neúčtuje poplatky za volání APIs. Příkladem může být spolupráce se společností Crowd s více než dvěma miliony exekucí za týden.

V současnosti má tým startupu čtrnáct lidí, skládá se ze seniorních vývojářů specializovaných na API vývoj, integrace a design – ti se věnují veřejným APIs. Startup příští rok plánuje nabrat dalších až dvacet lidí, především na technologie, produkty, vývoj, ale také na online marketing a obchod. Do budoucna se chce Superface věnovat automatizaci integrací open APIs – ty bude v digitálním světě vyhledávat, napojovat a spravovat algoritmus a AI. Ten se vycvičí na současné databázi, kterou buduje Superface ve spojení s globální komunitou, která nyní čítá 1 200 vývojářů.

Produktu věří investoři i fondy

Superface podpořili technologičtí investoři 42CAP, Tensor Ventures a české svobodné vývojářské studio Applifting již v pre-seedové fázi, a to částkou 1,3 milionu eur (34 milionů korun). Zmiňované fondy investovaly i nyní v seedové fázi a potvrdily tak svou důvěru v produkt Superface.

Německý fond 42CAP má s podobnými startupy již své zkušenosti, v čele s matadorem Thomasem Wilkem v minulosti úspěšně exitoval eCircle nebo Shine. Deeptech fond Tensor Ventures pak má ve svém portfoliu blockchainový Tatum či startup Aireen, který se specializuje na diagnostiku civilizačních chorob pomocí strojového vidění.

Články autora Michael Kubín

Nejnovější články

Analýzy
Spokojenost zaměstnanců v Česku klesá, globální trend je opačný

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ke spokojenosti Čechům...

Průzkum, který se zaměřil na spokojenost jednotlivců s...

Striktně ekonomický aspekt práce sice zůstává pro zaměstnance...

Průzkum podtrhl i rostoucí zájem zaměstnanců o programy...

Trendy
Nelisa snižuje výdaje na online nábor až o 80 %

„Programatické inzerování umožňuje efektivnější a cílenější oslovování pasivních...

„Náš systém pro automatické nakupování inzertních prostorů a...

Pro personalisty využívání Nelisy znamená výrazné ulehčení práce...

Za dobu jejího fungování na trhu Nelisu využilo...

Aktuality
Technologické firmy v ČR ještě posílí

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali...

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...